Gerdab.IR | گرداب

ارائه بستر جستجوی پاک برای کودکان؛

جستجوی متناسب با سن کاربر در موتور جستجوگر بومی

تاریخ انتشار : ۲۶ دی ۱۳۹۵

مدیر اجرایی جستجوگر بومی با بیان اینکه جستجوگرهای خارجی نتیجه جستجوی یک پرسش برای کاربر ۷ تا ۹۰ سال را یکسان نشان می دهند، از امکان جستجوی متناسب با سن کاربر در موتور جستجوی بومی خبر داد.

به گزارش گرداب، امیرعلی خیراندیش ایمن شدن دسترسی اطلاعات در فضای مجازی برای کودکان را الزامی عنوان کرد و اظهار داشت: فضای مجازی حاوی محتوای ناسالم و غیراخلاقی است که این وب سایت ها اگر بدون هیچ ملاحظه ای در دسترس باشد، مخاطرات فراوانی بوجود می آورد.

وی گفت: در حال حاضر جستجوگرهای جهانی در ایران نتیجه جستجوی یک پرسش برای کاربر ۷ تا ۹۰ سال را یکسان نشان می دهند، این موضوع باعث دغدغه در خانواده ها شده است.

مدیر اجرایی طرح ملی موتورجستجوی بومی با بیان اینکه پارسی جو برای نخستین بار امکان جستجوی پاک را در کشور فراهم کرده است افزود: جستجوگر بومی دارای قابلیت مؤثر و هدفمندی است که به کاربران اجازه می‌دهد در محیطی پاک و عاری از هرگونه سایت‌های غیراخلاقی و محتوای ناسالم، اقدام به جستجو کند.

وی تصریح کرد: بخشی از ماموریت نهادها و سازمان های فرهنگی کشور، مقابله با تهاجم فرهنگی و ابتذال فضای مجازی است درحالی که با گسترش فرهنگ استفاده از جستجوگر بومی بخش قابل توجهی از این موانع به سادگی مرتفع خواهد شد.

خیراندیش با اشاره به اینکه دسته بندی اطلاعات وب و جستجوی متناسب با سن کاربر در اغلب کشورهای وجود دارد افزود: در کشورهایی مانند روسیه، کره جنوبی و چین که دارای موتور جستجوی بومی هستند نتایج پرسش کاربر بر اساس فیلتر سن یا Age Verification وجود دارد و آنچه هم اکنون به شکل بی پروایی در فضای مجازی در دسترس کاربران ایرانی است حتی در کشورهای اروپایی نیز دیده نمی شود. این بدان معناست که فرهنگ استفاده از جستجوگرهای بومی باید هرچه سریعتر در کشور نهادینه شود.

وی تاکید کرد: بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که در کشورهای کره جنوبی، روسیه و چین، خانواده ها به طور جدی از میزان دسترسی اطلاعات به فرزندانشان به شدت حمایت می کنند و یکی از عمده ترین دلایل محبوبیت این جستجوگرها، ارائه اطلاعات مفید و مجاز توسط این جستجوگرهای بومی است.

خیراندیش خاطرنشان کرد: عدم آگاهی از این مقوله، مخاطرات فرهنگی و اجتماعی زیادی برای خانواده‌ها در بر داشته است. درحالی که موتور جستجوگر بومی پارسی جو این چالش را حل کرده‌ و به‌طور پیش‌فرض، در سایت‌های غیراخلاقی و محتوای ناسالم، امکان جستجو توسط کاربران وجود ندارد، به همین خاطر خانواده می توانند از داده های جستجوی فرزندانشان در فضای وب اطمینان کامل داشته باشند.