در برنامه تیتر امشب مطرح شد؛

شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای جدا از اینترنت نیست

شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای جدا از اینترنت نیست
تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۳۹۵

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات شبکه ای جدا از اینترنت نیست، گفت: ما باید در قلمروی سرزمینی خود اطلاعات داخلی کشورمان را در فضایی امن منتقل کنیم.

به گزارش گرداب،  رضا تقی پور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر که به موضوع الزامات جدید فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی در ایران می پرداخت با بیان اینکه شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی تصویری که از خودشان نشان داده اند، نقض حریم خصوصی است که در ابتدای ورود به فضای آنها شاهد آنها هستیم افزود: به دنبال ان هستیم که شبکه های اجتماعی توسط دانشمندان داخلی، فارق التحصیلان و متخصصان داخلی تولید و مدیریت شوند و سیاست ها شامل حفظ و صیانت از هویت دینی و ملی، حفظ و صیانت از حقوق شهروندی، حریم خصوصی و امنیت ملی و عمومی در فضای مجازی،توسعه و تسهیل تولید محتوای داخلی، تولید محتوا و برقراری ارتباطات اجتماعی سالم، ذخیره سازی اطلاعات در داخل کشور و اینکه قابلیت پیشگیری جرایم باید در سطح ملی مدیریت شوند.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: وقتی مراکز داده در داخل کشور باشد، باعث فراهم شدن اشتغال در داخل کشور می شود و از نظر اقتصادی هم صرفه هایی را به همراه خواهد داشت و پهنای باند به درستی مصرف خواهند شد.

وی اضافه کرد: در بحث انتقال داده ها به داخل کشور، کاربران یک بار هزینه اینترنت می پردازند در صورتی که داده های آنها در مراکز داده کشورهای کانادا، آمریکا و دیگر کشورها ذخیره می شود و کاربر باید مجدداَ هزینه ای بپردازد تا اینکه بتواند داده های خودش را دریافت کند. 

تقی پور افزود: خوشبختانه امروز شناخت کافی از ناامنی ها و جرایم و تخلفات موجود در فضای شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی وجود دارد و مدیریت آن در لایه های مختلف و با فراهم شدن شبکه ملی اطلاعات و تشکیل زیر ساخت های لازم قابل انجام است.

عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: شبکه های اجتماعی و پیام رسان های خارجی تصویری که از خودشان نشان داده اند، نقض حریم خصوصی است که در ابتدای ورود به فضای آنها شاهد آنها هستیم و اینکه می گوییم نماینده حقوقی این پیام رسان ها باید در داخل کشور باشد به این دلیل است که بعد از اثبات جرم نماینده حقوقی باید پاسخگو باشد که این مدیریت هنوز هم مبهم مانده است.

او افزود: متاسفانه امروز در کشور فضایی به وجود آمده است که بعضی ها به صورت مصنوعی و روشنفکرانه فضای مجازی را بدون قید و بندهای ملی، مذهبی و رها و بدون مدیریت می خواهند و به این دلیل است که به دنبال پیام رسان داخلی هستیم تا پیامدهای منفی و هزینه های پیام رسان های خارجی را کاهش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از مواقع تصمیم هایی که گرفته شده است کارشناسانه و بر اساس منافع ملی نیست ادامه داد: با این همه اساسا تدبیر مقام معظم رهبری این بود که مسیر کوتاه شود و مدیریت یکپارچه انجام شود و سیاست ها در قوانین و مقررات اتفاق بیفتد اما در عمل با کندی روال و اختلاف نظرها، تشکیل جلسات در فواصل زمانی طولانی مدت روبرو هستیم که باعث شده بسیاری دستورات کار انجام نشده و پشت نوبت روی هم جمع شده است که باید وقت بگذاریم و به آنها رسیدگی شود.

رسول جلیلی دیگر عضو شورای عالی فضای مجازی در این برنامه درباره الزامات جدیدی که قرار است در فضای مجازی و شبکه های پیام رسان در کشور رعایت شود گفت: الزامات جدید، میزبانی داخلی، مالکیت داخلی و تولید داخلی را در بر می گیرد که با توجه به توان موجود امکان تولید داخل، مالکیت داخل و میزبانی داخلی را داریم.

جلیلی افزود: از تابستان گذشته در جلسات شورای عالی مجازی مقرر شد یک دوره گذار از وضع موجود به وضع مطلوب داشته باشیم که در یک دوره شش ماهه آمادگی ما در سطح دولت، دانشگاه ها و صنعت به گونه شود که وضع موجود را به وضع داشتن پیام رسان اجتماعی داخلی به دو مفهوم تولید داخل و میزبانی داخل تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: مصوبه ای بود که همه اعضای شورا به این نتیجه رسیدند که اتفاق بدی در این شبکه های اجتماعی در حال وقوع است از سوی دیگر پلیس و قوه قضاییه به عنوان دستگاهی که باید از امنیت کشور حمایت کند نیز عملا دستش بسته است، لذا تصمیم گرفتیم افرادی که تولید محتوا می کنند باید مسئولیت محتواهای تولیدی خود را بپذیرند.

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات شبکه ای جدا از اینترنت نیست افزود: ما باید در قلمروی سرزمینی خود اطلاعات داخلی کشورمان را در فضایی امن منتقل کنیم. در حال حاضر روبنا ها در کشور وجود دارد اما فاقد زیرساخت ها هستیم. 

جلیلی گفت: متاسفانه در یک سال گذشته شاهد حضور پررنگ پیام رسان های خارجی در مدارس بودیم که آثار زیانباری داشته اند، در مدارس قوانین رعایت نمی شود و عملا به بهانه تلکیف، کودک را به جبر وارد فضای مجازی می کنند و به دنبال آن کودک در معرض آسیب های این شبکه ها قرار می گیرد، از این رو خواهش می کنم که به داد کودکانمان برسید چرا که فاجعه ای بزرگ در راه است.


یک استاد دانشگاه و آسیب شناس مسائل اجتماعی دیگر مهمان برنامه تیتر امشب شبکه خبر هم درباره فضای مجازی و پیام رسانهای اجتماعی گفت: امروزه در ادبیات اجتماعی میان پیغام رسان و شبکه های اجتماعی تفاوت معناداری وجود دارد لذا نخست باید با قوانین و ادبیات این شبکه ها آشنا شویم و آسیب ها را شناسایی کنیم، این درحالیست که مدیریتی روی شبکه های اجتماعی نداریم و در عمل این شبکه ها بدون نظارت ما در حال کار و فعالیت هستند.

کونانی با اشاره به اینکه با رژیم پیغام رسان و نیز عملکردشان آشنایی نداریم افزود: این شبکه ها عملا فضای خصوصی را در هم می شکنند زیرا در همان ابتدای نصب از کاربران می خواهند تا به همه دیتابیس های کاربر دسترسی داشته باشد. این الزامات زمانی جواب می دهد که ما بدانیم آیا در فضای مجازی حق و حقوق داریم یا خیر؟ آیا ما توانی بر تسلط قانونی بر شبکه های اجتماعی داریم یا خیر؟

وی با انتقاد از سیاست گذاری ها در این باره با طرح سوالاتی افزود: سیاست گذاری های ما در این زمینه با شیب ملایم در حال حرکت است، حال چگونه است که در این فضا به کودکانمان فرصت استفاده باز از اینترنت را می دهیم، سیم کارت های دانشجویی می دهیم و یا حتی بسته های تشویقی رایگان می دهیم، این عملکرد در تضاد با یکدیگر است، کودکان ما به طور ناخواسته به سمت کانال های غیراخلاقی سوق داده می شوند، یک چهارم مشتریان تلگرام در دنیا، ایرانیان هستند این در حالیست که این شبکه اجتماعی تقریبا در آمریکا ناشناخته است.

او گفت: در خارج از کشور کودکان در شبکه ملی داخلی حق حضور در شبکه های اجتماعی حفاظت شده را دارند که در کشور ما اینگونه نیست. در آمریکا از سال 1990 تا 2012 یکصد و یک قانون در زمینه فضای مجازی نگارش شده است و هر گروه سنی حق دسترسی به طبقاتی از اینترنت را دارد که در ایران هیچ رژیم برای هیچ گروه سنی به نگارش در نیامده است.

وی در پایان گفت: متاسفانه این شبکه های پیغام رسان سبک زندگی دیگری را به جامعه ما تحمیل می کند.