عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی:

نقش دولت در استارت‌آپها نظارتی باشد

نقش دولت در استارت‌آپها نظارتی باشد
تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۵

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: مشاغل سنتی مانند گذشته کارایی ندارند و پاسخگوی نیاز فعلی مردم نیستند لذا برای آنکه از گردونه تجارت خارج نشوند چاره‌ای جز تطابق با تکنولوژی‌های روزآمد ندارند.

به گزارش گرداب، مهدی شریفی نیک‌نفس با بیان اینکه مشاغل مبتنی بر ICT فصل جدیدی هستند که نه تنها در کشور ما بلکه در تمام نقاط دنیا شکل گرفته و حول محور فضاهای مجازی توسعه یافته‌اند گفت: این فضا در دنیای امروز نقش پررنگی را در زندگی روزمره ایفا می‌کند.

وی عنوان کرد: امکانات فناوری جدید با ایجاد فضای لازم برای جوانان مستعد، باعث شده است کسب‌وکارهایی شکل بگیرد که در تولید ارزش افزوده تاثیر فراوانی دارد.

شریفی نیک‌نفس درباره اینکه چه نوع ‌سرمایه‌گذاری برای استارت‌آپها مناسب‌تر است، افزود: براساس حجم کاری که هر کسب‌وکار وجود دارد، نوع ‌سرمایه‌گذاری متفاوت خواهد بود. به طور مثال در بسیاری از کارها که تولید‌کننده مستقیماً به مصرف‌کننده متصل می‌شود، احتیاج به ‌سرمایه‌گذاری کلانی وجود ندارد.

وی افزود: همانند کارهای مربوط به حوزه حمل‌ونقل که هدف اتصال بین تولید‌کننده خدمات و مصرف‌کننده خاص آن است که در این نوع مشاغل نیاز به ‌سرمایه‌گذاری کلان احساس نمی‌شود اما در دیگر نوع ارائه خدمات، سازوکار به گونه‌ای دیگر خواهد بود. بنابراین نوع خدمات ارائه شده و حجم کار عملیاتی، میزان ‌سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف را تعیین می‌کند.

عضو ‌هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی درباره هدف تشکیل صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری جسورانه، خاطرنشان کرد: هدف از تشکیل این صندوق‌ها، کمک به استارت‌آپها در زمینه حمایت‌های مالی و برطرف کردن موانع پیش روی احتمالی در طول مسیر کاری آنان است و با ایجاد انگیزه و قوت قلب به این کسب‌وکارهای نوپا، ادامه مسیر را برایشان آسان‌تر می‌کنند همچنین هدف نهایی تمام نوآوران این عرصه، جلب اعتماد مشتریان به کالای عرضه شده با قیمت مناسب و ارائه در زمان مناسب است که اگر در این هدف موفق باشند، می‌توانند برای مدتی طولانی، کسب‌وکار خود را زنده نگه دارند.

وی ابراز کرد: چنانچه توان استارت‌آپها درحد نیازهای داخل یا ریسک‌پذیری در آن بالا باشد، سرمایه‌گذار خارجی میلی به ‌سرمایه‌گذاری نخواهد داشت اما اگر نوآوران برای تجارت خود، نقشه تجارتی قوی طراحی کرده باشند و همچنین ریسک‌پذیری در معامله را به حداقل ممکن رسانده باشند، می‌توانند سرمایه‌گذار را به ‌سرمایه‌گذاری در طرح‌های خود ترغیب کنند؛ چنانچه موفق به این کار شوند، می‌توانند تجارت خود را توسعه دهند.

نیک‌نفس خاطر نشان کرد: بنابراین برای اقناع سرمایه‌گذاران خارجی به ‌سرمایه‌گذاری در طرح‌های استارت‌آپها چاره‌ای جز این نداریم که ریسک‌پذیری بنگاه و همچنین ریسک‌پذیری کشور را تا حد ممکن کاهش داده و امنیت سرمایه را بالا ببریم تا بتوانیم از عواید سرمایه‌گذاران خارجی و توسعه کسب‌وکار خود بهره بگیریم.

وی با اشاره به کسب‌وکارهای سنتی و تقابل آن با کسب‌وکارهای نوپا، تصریح کرد: مشاغل سنتی مانند گذشته کارایی ندارند چرا که پاسخ‌گوی نیازهای فعلی مردم جامعه نیستند و برای آنکه از گردونه تجارت خارج نشوند چاره‌ای جز تطابق با علم روز و تکنولوژی‌های روزآمد ندارند. بنابراین طبیعی است که دید تقابل و رقابت بین مشاغل قدیمی و نوپا در جامعه حاکم می‌شود و در این میدان، کسی برنده خواهد بود که با ارائه مزایای بهتر و به روزتر مردم را جذب خدمات خود کند.

عضو ‌هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، نقش دولت در این زمینه را به نظارت صرف، محدود کرد و یادآور شد: بهتر است دولت در این نوع مشاغل کمتر دخالت کند و فقط به عنوان نهاد نظارتی عمل کرده و در بستر حاکمیتی و فضاهای مجازی بر روند کار استارت‌آپ‌ها نظارت داشته باشد و در این خصوص حمایت دولت از این مشاغل بحث‌هایی در مجلس و ‌هیئت دولت مطرح شده است که به نظر می‌رسد حمایت‌ از استارت‌آپ‌ها، بیشتر خواهد شد.