Gerdab.IR | گرداب

۶ محور فعالیت مورد علاقه کسب وکارهای نوپا

تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۵

رئیس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا، بیشترین شکل گیری این کسب‌وکارها را حول محورهای تجارت الکترونیک، محتوا و آموزش، فناوری‌های مالی، توسعه بازار و موضوعات اجتماعی عنوان کرد.

به گزارش گرداب، شهلا اصولی با اشاره به موضوع فعالیت استارتاپ‌ها در حوزه‌های مختلف، اظهار داشت: در حال حاضر بیشترین کسب‌وکارها حول سه محور تجارت الکترونیک، محتوا و آموزش شکل گرفته‌اند که طبعا هر یک از آنها دارای زیرمجموعه‌های متنوعی هستند. در رتبه‌های بعدی می‌توان به فناوری‌های مالی، توسعه بازار و موضوعات اجتماعی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه فناوری‌اطلاعات بستر فعالیت را فراهم می‌کند و نقش فعال‌کننده در شکل گیری استارتاپها دارد، ادامه داد: می‌توانیم بگوییم نقش فناوری اطلاعات در کسب‌وکارهای نوپا کاملا کلیدی است. اما این کسب‌وکارها لزوما خدمات مستقیم فناوری‌اطلاعات ارائه نمی‌کنند. نکته دیگر این است که کسب‌وکارهای نوپا روی موضوعات میان‌صنفی نیز فعالیت گسترده‌ای دارند در نتیجه ممکن است با چند حوزه مختلف به طور مستقیم در ارتباط باشند.

رئیس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا با اشاره به گذشت حدود یک سال از آغاز فعالیت این مرکز در ذیل سازمان فناوری اطلاعات و عملکرد این مرکز برای تحقق اهداف مدنظر، گفت: در بخشی که مربوط به ماموریت‌های ثابت مرکز کسب‌وکارهای نوپا می‌شود ما عملکرد قابل قبولی داشتیم به عنوان مثال در بخش آموزش از نظر حجم دوره‌های آموزشی رایگان که روی سایت طراحی شده‌اند و مقالاتی که بطور روزانه منتشر می‌شوند معتبرترین منبع آموزشی در حوزه کسب‌وکارهای نوپا هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین تقویم جامع رویدادهای این حوزه و اخباری که منتشر می‌کنیم باعث شده‌ مرکز کسب‌وکارهای نوپا تسلط خوبی بر فرآیندهای این حوزه داشته باشد. اهمیت دیگری که این موضوع دارد این است که باعث افزایش توان مشورتی مرکز برای دولت می‌شود. ما با پژوهش‌های میدانی و بررسی بازخوردها، مستندات لازم را تهیه می‌کنیم و این گزارش‌ها را بطور مرتب در اختیار وزارت ارتباطات قرار می‌دهیم. البته در برخی قسمت‌ها مانند تعامل با نهادها و سازمان‌های دیگر نیاز به فعالیت بیشتری داریم و امیدواریم با همکاری بیشتر سازمان‌ها بتوانیم منابع بیشتری را برای کمک به فعالان این حوزه تجمیع کنیم.

اصولی با تاکید براینکه مرکز توانمندسازی کسب‌وکارهای نوپای فاوا، بستر تعاملات استارتاپها را فراهم می‌کند و وارد بحث ارزیابی یا نظارت برفعالیت آنها نمی شود، ادامه داد: اگر صاحب ایده تمایل داشت می‌تواند از خدمات مشاوره رایگان پرورش ایده ما استفاده کند.

وی با بیان اینکه اعتقاد داریم که رویکرد بخش خصوصی در ارزیابی فرصت‌های به وجود آمده برای این کسب و کارها و صاحبان ایده دقیق‌تر و موثرتر است، تصریح کرد: افرادی که به عنوان صاحب ایده در مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا (ictstartups.ir ) ثبت‌نام کرده‌اند اکنون می‌توانند با متخصصان در همین محیط ارتباط داشته باشند و یک استارتاپ تشکیل دهند و با وجود، فهرستی از سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی که در دسترسشان قرار می گیرد، می توانند فعالیت خود را تکمیل کنند.

رئیس مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا خاطرنشان کرد: حضور این مرکز، در چرخه ایده تا محصول ممکن است بخش‌هایی از این فرآیند را تسریع کند ولی بر اساس دستاوردهایی که در فاز مطالعاتی داشتیم معتقدیم این موضوع، می‌تواند باعث تغییر در سیر طبیعی این چرخه شود. به همین دلیل است که ما از تخصیص منابع مستقیم به بازیگران این حوزه خودداری می‌کنیم همچنین در هر سطحی که بخش خصوصی فعالیت داشته باشد وارد نمی‌شویم.