Gerdab.IR | گرداب

بلاک‌چین؛ جریان اصلی بانکداری در 2020

تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۵

هم‌اکنون نیمی از بانک‌ها و مؤسسات مالی در حال همکاری با شرکت نوپای فین‌تک و دیگر شرکت‌های فناوری هستند تا قابلیت‌های بلاک‌چین را تقویت کنند.

به گزارش گرداب، بر اساس گزارش‌های منتشر شده بیشتر مؤسسات مالی معتقدند فناوری بلاک‌چین1 (Blockchain) تا سال 2020 به جریان اصلی بانکداری تبدیل خواهد شد. همچنین تقریباً نیمی از این موسسه‌ها هم‌اکنون نیز در حل تحقیق هستند تا از آن در طول سال 2017 استفاده کنند.
در یک نظرسنجی انجام شده توسط تحلیلگران، 33 درصد شرکت‌کنندگان گفتند انتظار دارند در سال 2018، استفاده از فناوری بلاک‌چین به عنوان بخشی از بانکداری تصویب شود و بیشتر افراد باقی‌مانده این شرایط را برای سال 2020 در نظر گرفته‌اند.
تحقیقات نشان می‌دهد که شفافیت در حال بهبود یافتن است، پردازش‌ها خودکار شده و در زمان انجام تراکنش‌ها صرفه جوی می‌شود، بلاک‌چین نقش مهمی را در کسب‌وکارها ایفا خواهد کرد. به همین علت بسیاری از بانک‌ها از هم‌اکنون در حال همکاری با توسعه‌دهندگان بلاک‌چین هستند.
با توجه به نظرسنجی انجام گرفته، هم‌اکنون 69 درصد از بانک‌ها در حال آزمایش فناوری بلاک‌چین مجاز هستند. به علاوه نیمی از بانک‌ها نیز در حال همکاری با شرکت نوپای فین‌تک (FinTech) و دیگر شرکت‌های فناوری هستند تا قابلیت‌های آن افزایش پیدا کند.
هم‌اکنون بیش از 5 مورد استفاده برای بلاک‌چین در نظر گرفته شده است که شامل پرداخت، مدیریت هویت دیجیتال، پاک‌سازی و تسویه حساب، نامه‌های اعتباری و پیوندهای وام می‌شود.
سَنَت راو (Sanat Rao)، مدیر ارشد تجاری و مدیر جهانی شرکت مالی فیناکل (Finacle) گفت: «تحقیقات مذکور نشان داد فناوری بلاک‌چین دارای پتانسیل بالایی برای کمک به فرایندهای بانکی است. این فناوری به صورت خودکار به انجام فرآیندهای درون‌سازمانی کمک کرده و شفافیت و معیارهای موجود را به صورت قابل‌توجهی بهبود می‌دهد. به اعتقاد ما این فناوری در طول 3 ماه آینده شتاب بسیاری خواهد یافت.»

___________________________________

1- بلاک‌چین نوعی فناوری رمزنگاری برای محافظت است که برای محافظت از داده‌های تراکنش‌ها، قوانین کپی‌رایت و بسیاری موارد دیگر بهره گرفته می‌شود. یکی از موارد استفاده‌ی این فناوری رمزنگاری معاملات بیت‌کوین (پول اینترنتی) است.