مراقب کلاهبرداری نیجریه‌ای باشید

مراقب کلاهبرداری نیجریه‌ای باشید
تاریخ انتشار : ۰۵ اسفند ۱۳۹۵

در وهله اول خرید بلیط از چنین کانال‌هایی فاقد امنیت بوده و ارائه بلیط از سوی آنها هیچ تضمینی ندارد.

به گزارش گرداب، رئیس پلیس فتا استان خوزستان هشدار داد: با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز و آغاز سفرهای نوروزی شاهد پیش فروش بلیط وسایل حمل و نقل عمومی مسافری هستیم، از این رو برخی افراد سودجو و کلاهبردار نیز در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌ها اقدام به تبلیغ پیش فروش بلیط مسافرت‌های نوروزی کرده‌اند که این تبلیغات کذب بوده و بیشتر برای به دام انداختن شهروندان و کلاهبرداری از آنها است.
 
 سرهنگ شاهین حسنوند افزود: این افراد غالبا با درج مبالغی بسیار کمتر از مبلغ واقعی و با تطمیع کاربران اقدام به اخذ وجه از آنان می‌ کنند در حالی که از بلیط خبری نیست، لذا کاربران لازم است در هنگام خرید در فضای مجازی موارد امنیتی را به طور کامل رعایت کنند.
 
وی افزود: در وهله اول خرید بلیط از چنین کانال‌هایی فاقد امنیت بوده و ارائه بلیط از سوی آنها هیچ تضمینی ندارد.
 
سرهنگ حسنوند گفت: همچنین در صورتی که کانال‌‌های مذکور شما را به سوی سایتی هدایت کردند، آن سایت می‌بایست تمامی موارد مربوط به فروشگاه‌های مجازی را رعایت کند، و لیکن سایت‌های مذکور غالبا جعلی بوده و سایت فیشینگ است که اطلاعات حساب بانکی شما را به سرقت می‌برند.
 
رئیس پلیس فتا استان خوزستان به شهروندان توصیه کرد: به هیچ عنوان برای خرید پیش فروش بلیط مسافرت ‌های نوروزی از کانال و شبکه ‌های اجتماعی اقدام نکنند و برای خرید حتما از سایت های معتبر و اعلام شده اقدام کنند.

مراقب کلاهبرداری لاتاری باشید
رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان ایلام گفت: یکی از مواردی که تحت عنوان کلاهبرداری‌ های مالی سایبری از آن یاد می‌شود کلاهبرداری‌ هایی تحت عنوان کلاهبرداری نیجریه‌ای یا لاتاری است که به طور گسترده در فضای سایبر از این نوع کلاهبرداری در جهت سوء‌ استفاده از کاربران اینترنتی استفاده می‌شود.
 
سرهنگ علی جمالی افزود: یکی از شگردهای مجرمانه‌ای که این نوع از کلاهبرداران از آن استفاده می‌کنند، ناآگاهی افراد است به عنوان نمونه کلاهبردار با جستجو در پایگاه داده‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی مشخصات افراد مانند نام و نام خانوادگی، ملیت و حتی عکس‌ های قربانی را به دست آورده و با ارسال پیام در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه ارسال ایمیل سعی در جلب اعتماد قربانی دارند.
 
وی ادامه داد: در تازه‌ترین موردی که داشتیم کلاهبردار با ارسال مشخصات جعلی خود و حتی کارت شناسایی جعلی سعی در فریب قربانی را داشت.
 
سرهنگ جمالی ادامه داد: کلاهبردار خود را به عنوان مسئول یکی از بانک ‌های دبی معرفی و قربانی را نسبت به ارسال وجه برای ایجاد حساب به نام قربانی و انتقال وجه برنده شده به حساب مورد نظر ترغیب می‌ کرد که پس از بررسی توسط کارشناسان این پلیس مشخص شد، مشخصات کلاهبردار و کارت شناسایی ارسالی جعلی است.
 
این مقام انتظامی اضافه کرد: امروزه با توجه به گشت و گذارهای اینترنتی افراد و عضویت آنها در سایت‌های مختلف، به دست آوردن اطلاعات خصوصی کاربران مانند نام و نام خانوادگی و ایمیل آنها توسط کلاهبرداران امر پیچید‌ه‌ای نیست و در نهایت ایمیل‌هایی حاوی پیام‌هایی مبنی بر برنده ‌شدن در قرعه‌کشی‌ها توسط سودجویان ارسال که منجر به فریب شخص قربانی می‌شود.
 
سرهنگ جمالی افزود: برای جلوگیری از کلاهبرداری از این نوع توصیه می‌شود به پیام‌ها یا ایمیل‌های دریافتی از افراد ناشناس توجهی نشود تا در دام سودجویان و کلاهبرداران اینترنتی گرفتار نشوند.

سارق و اخاذ سایبری دستگیر شد
فرماندهی انتظامی استان هرمزگان از شناسایی و دستگیری عامل مزاحمت اینترنتی در شهرستان بندرعباس خبر داد.
 
سردار عزیزالله ملکی گفت‌: پیرو شکایت احدی از شهروندان بندرعباس و برابر اظهارات وی، شاکیه گوشی هوشمند خود را در یکی از مغازه‌های شهرستان بندرعباس مفقود نموده و در ادامه پس از بررسی محل مورد نظر موفق به یافتن گوشی خود نشد. پس از گذشت چند روز شخصی ناشناس در یکی از شبکه‌های اجتماعی پس از ایجاد مزاحمت، جهت پس دادن گوشی درخواست پول نمود. لذا موضوع پرونده در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: پس از بررسی‌های فنی و تخصصی و اقدامات خاص پلیسی شخصی به هویت معلوم شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی به این پلیس احضار گردید که بیان داشت صاحب مغازه مورد نظر می‌باشد و درخصوص موضوع اظهار بی‌اطلاعی نمود. در ادامه با بررسی دقیق و اقدامات خاص پلیسی متهم به هویت م.م شناسایی و مشخص گردید وی از کارگران مغازه است.
 
سردار‌ ملکی افزود:‌ طی هماهنگی با مقام قضایی متهم در محل کار خود دستگیر و ادله جرم شامل دو عدد سیم کارت به متعلق به شاکیه و دو عدد عابر کارت متعلق به صاحب کارش و یک عدد گوشی لمسی سامسونگ مورد استفاده متهم و یک عدد گوشی نوکیا کشف که به پلیس فتا دلالت شد.
 
وی اضافه کرد: در بازجویی صورت گرفته از وی به بزه انتسابی معترف و بیان کرد هنگامی که میز مغازه را مرتب می‌نمودم متوجه گوشی شد و وی را مخفی نمود بعد از مدتی در پیام‌رسان شبکه‌های اجتماعی به شاکیه اقدام به تهدید وی کرد، همچنین گوشی شاکیه را در بازار به مال خر فروخته بود. لذا با اخذ دستور قضایی صاحب مغازه خریدار گوشی به دلیل خرید و فروش اقلام مسروقه دستگیر شد.

 کشف 100 میلیارد ریال کالای قاچاق
فرمانده دریابانی استان بوشهر از توقیف یک فروند شناور باری حامل 100 میلیارد ریال کالای ممنوعه خارج از مانیفیست در بندر کنگان خبرداد.
 
سردار قلندر لشکری اظهارداشت: در راستای تشدید مبارزه با قاچاق کالا، دریابانان پایگاه کنگان از ورود شناور باری حامل کالای قاچاق و ممنوعه به آبهای خلیج فارس مطلع شدند.
وی ادامه داد: با تدابیر اطلاعاتی و عملیاتی دریابانان، شناور مذکور در 12 مایلی اسکله ' نخل تقی' با تعدادی قایق که به صورت چراغ خاموش بوده، مشاهده و با هماهنگی مقام قضائی این شناور توقیف و به بندر کنگان منتقل شد.
 
این مقام انتظامی افزود: در بازرسی از این شناور، مقادیر زیادی سیگار قاچاق، لوازم خودرو، برنج و دیگر اقلام ممنوعه کشف شد.
 
سردار لشگری در خاتمه گفت: کارشناسان ارزش محموله توقیف شده را 100 میلیارد ریال عنوان کردند؛ در این عملیات، 4 نفر دستگیر و به مقام قضائی تحویل داده شدند.

منبع: پلیس