اوضاع نگران‌کننده امنیت سایبری در آسیا

اوضاع نگران‌کننده امنیت سایبری در آسیا
تاریخ انتشار : ۰۷ اسفند ۱۳۹۵

بر اساس جدیدترین گزارش امنیتی، شرکت‌های آسیایی، بدترین اوضاع امنیت سایبری را در دنیا دارند.

به گزارش گرداب، بر اساس جدیدترین گزارش منتشر شده از جانب شرکت امنیت سایبری ماندیانت، شرکت‌های آسیایی، بدترین رتبه را در بین شرکت‌های جهان، در زمینه امنیت سایبری دارند. همچنین بر این اساس، متوسط زمان یک نفوذ سایبری و کشف آن، در آسیا 520 روز است که حداقل سه مرتبه بیشتر از استاندارد جهانی است.

ماندیانت تأکید کرد که شرکت‌های آسیایی، بر اساس آمار، 80 درصد بیشتر از سایر نقاط جهان، هدف حمله هکرها قرار می‌گیرند و حجم اطلاعاتی که به طور متوسط در هر حمله توسط هکرها به سرقت می‌رود، حدود 3.7 گیگ است که این میزان، صدها هزار صفحه اطلاعات را در بر می‌گیرد. بااین‌حال، بخش عمده‌ای از این حوادث و رویدادهای امنیتی، به دلیل نبود قوانین مناسب در زمینه افشای اطلاعات، عمومی نمی‌شود و همین موضوع، سبب می‌شود تا آمارهای منطقه‌ای از رویدادهای سایبری در منطقه آسیا، بسیار با واقعیت، تفاوت داشته باشد.

گردی سامرز (Grady Summers)، مدیر بخش فناوری شرکت فایرآی، شرکت مادر ماندیانت، در اظهارنظری در رابطه با این گزارش، وضعیت شرکت‌های آسیایی را بسیار تأسف‌آور و نگران‌کننده خواند و خواستار اتخاذ راهکاری فوری و جدی در این زمینه شد.

در بخشی از صحبت‌های وی در این رابطه آمده است: «ما از راهکارهای مشابه با سایر نقاط جهان، در آسیا هم استفاده کرده‌ایم اما نمی‌دانیم این راهکارها در این منطقه تا چه میزان مؤثر بوده است. ما توانستیم تنها در مدت سه روز، به یکی از معتبرترین شرکت‌های آسیایی نفوذ کنیم. حال تصور کنید درحالی‌که ما توانستیم این کار را در سه روز انجام دهیم، مهاجمان سایبری دیگر، در مدت 520 روز، چه‌کارهایی می‌توانند انجام دهند.»

این اولین گزارش امنیتی شرکت ماندیانت در زمینه حملات سایبری، با محوریت منطقه آسیا است که منتشر می‌شود. در بخش دیگری از گزارش ماندیانت، بر این نکته تأکید شده است حملات سایبری در منطقه آسیا، نسبت مستقیمی با تنش‌های سیاسی روی‌داده در این منطقه دارد. به‌عنوان‌مثال، وقایع رخ‌داده در زمینه کره شمالی، چین یا تنش بین کشورهای دیگر منطقه، سبب می‌شود تا حملات سایبری هم رشد فزاینده‌ای را همزمان با این تنش‌ها پیدا کند.