طرح همکاری سایبری ایران با روسیه

طرح همکاری سایبری ایران با روسیه
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵

نیکلای نیکیفروف وزیر ارتباطات و رسانه‌های جمعی روسیه، همکاری‌های سایبری با ایران در حوزه‌های مختلف ازجمله تجارت الکترونیک و نرم‌افزاری را مطرح کرد.

به گزارش گرداب، نیکیفروف پس از مذاکره با محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس هیات ایرانی در مسکو، گفت: یکی از اهداف دیدارها و گفت وگوهای متعدد دوجانبه در روسیه، ایران و همچنین مجامع بین‌المللی، فراهم کردن زمینه‌های همکاری بین تهران و مسکو در این حوزه است.

وی در پایان مذاکره با واعظی که دوشنبه و در نخستین روز سفر هیات ایرانی برگزار شد، افزود: هدف ما این است که شرکت‌ها و مراکز علمی، تحقیقاتی و نوآوری دو طرف همکاری کنند و طرح‌های ارتباطاتی را مشترک انجام دهند.

نیکیفروف اظهار کرد: این طرح‌ها می‌تواند شامل پروژه‌های مختلف اینترنتی، طراحی نرم‌افزار، امنیت اطلاعاتی، تجارت الکترونیک و موارد مشابه باشد.

وی تأکید کرد: هم ایران و هم روسیه می‌دانند که امروز حق حاکمیت هر دولتی بدون حاکمیت بر عرصه اطلاعاتی ناممکن است و با توجه به این واقعیت، درک روشنی از اهداف کار مشترک در این زمینه‌ داریم.

نیکیفروف در پایان تأکید کرد: امیدواریم در آینده نزدیک، شاهد ایجاد موسسه‌های مشترک کاری و سرمایه‌گذاری بین تجار روسی و ایرانی ازجمله در حوزه انجام طرح‌های علمی و تحقیقاتی باشیم که پایه خوبی برای گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه اطلاعات است.

هدف از سفر دوروزه هیات ایرانی به ریاست واعظی وزیر ارتباطات و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه، توسعه روابط، انجام مقدمات حضور حسن روحانی و مذاکره سران در مسکو اعلام‌شده است که براساس برنامه پیش‌بینی‌شده اوایل فروردین‌ماه انجام می‌شود.

واعظی دیروز در دیدارهای جداگانه با نیکیفروف وزیر ارتباطات و رسانه‌های جمعی، الکساندر نوواک وزیر انرژی و همتای خود در کمیسیون مشترک و همچنین ایگور شووالف معاون اول نخست‌وزیر روسیه که با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی برگزار شد، دستورهای کار سفر رئیس‌جمهوری ایران به روسیه را که براساس برنامه پیش‌بینی‌شده قرار است اوایل فروردین‌ماه انجام شود، بررسی کرد.

تاکنون رئیسان جمهوری دو کشور شش بار در جریان نشست‌های بین‌المللی خارج از دو کشور ازجمله اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کرده‌اند و دو مذاکره نیز در تهران و شهر اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان فدراسیون روسیه برگزارشده است.
 
منبع: ایرنا