همکاری ناسا و گوگل برای نصب رایانه‌های کوانتومی پیشرفته

همکاری ناسا و گوگل برای نصب رایانه‌های کوانتومی پیشرفته
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵

گوگل و ناسا در حال نصب رایانه های کوانتومی پیشرفته در تاسیسات Ames هستند تا از آنها برای حل برخی مشکلات پیچیده که پیشرفت اکتشافات فضایی را دشوار می کند، استفاده کنند.

 این رایانه ها که سرعت بالایی دارند می توانند بسیاری از محاسبات دشوار را با دقت و صرف وقت کمتری انجام دهند.

سیستم‌های رایانه‌ای یاد شده که دی – ویو نام دارند، جایگزین سیستم های رایانه‌ای کوانتومی فعلی خواهند شد که در گذشته در مرکز تحقیقاتی Ames نصب شده بودند. پلاتفورم جدید که D-Wave 2000Q‌ نام دارد نسل به روزشده پلاتفورم D-Wave 2X است که در سال 2015 معرفی شده بودند.

سرعت سیستم جدید D-Wave 2000Q‌ دو برابر سیستم های نسل قبلی کوانتومی و برابر با 2000 کیوبیت است. qubit یا کیوبیت مخفف اصطلاح بیت کوانتومی است که یک واحد کوانتومی از اطلاعات تلقی می شود. این سیستم با سیستم بیت‌های باینری تفاوت دارد و می‌تواند در آن واحد صفر، یک یا ارقام دیگری را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که بیت‌های دیگر تنها می توانند صفر و یک باشند.

استفاده از این روش انقلابی در علم رایانه ایجاد خواهد کرد و توان محاسباتی و پردازش رایانه‌ها را به شدت افزایش می دهد. زیرا رایانه‌ها می توانند به طور همزمان چندین فرایند را برنامه ریزی و اجرا کنند. البته فعالیت این رایانه‌ها در شرایط خلا و با فشاری 10 میلیارد بار پایین تر از فشار سطح زمین صورت می‌گیرد. لذا هوای محل نصب این رایانه ها 180 بار سردتر از هوای خارج از جو زمین و نزدیک به صفر مطلق است.