اینفوگرافیک/ رتبه ایران در میزان آلودگی به بد افزارهای موبایلی

اینفوگرافیک/ رتبه ایران در میزان آلودگی به بد افزارهای موبایلی
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۳۹۶

شرکت کسپرسکی به تازگی آمار و ارقام رخنه ها و رخدادهای امنیتی سال ۲۰۱۶ برای موبایل ها را منتشر ساخته که در میان آنها نکات جالبی دیده می شود.

به گزارش گرداب، کسپرسکی می گوید در سال گذشته میلادی مسائل مهم زیر را شاهد بوده ایم:

  • رشد برنامه های بدافزار که از حق دسترسی ریشه و سوپر-یوزر استفاده می کنند
  • توزیع بدافزارها از طریق گوگل پلی و خدمات تبلیغاتی
  • ظهور روش های جدید برای دور زدن مکانیسم های امنیتی سیستم عامل اندروید
  • رشد کمّی باج افزارهای موبایلی
  • توسعه قابل توجه تروجان های مخصوص عملیات بانکی
  • تقریباً نیمی از موبایل های کاربران ایرانی به بدافزار آلوده شده اند

طبق آمار و ارقام منتشر شده از سوی این کمپانی در سال ۲۰۱۶ تعداد بسته های نرم افزاری حاوی بدافزار به میزان قابل توجهی افزایش یافته و به رقم ۸۵۶۲۲۲۱ رسیده، که نسبت به سال گذشته سه برابر رشد داشته است. تعداد حملات بدافزاری دفع شده توسط کسپرسکی در سال ۲۰۱۶ رقم حیرت انگیز ۴۰ میلیون را برای بیش از ۴ میلیون کاربر نشان می دهد.

یکی از موارد تأسف برانگیز در آمار ارائه شده از سوی کسپرسکی، حضور ایران در رتبه دوم از نظر حملات بدافزاری موبایل در بین بیش از ۲۳۰ کشور و منطقه در سرتاسر جهان است. طبق این گزارش بر اساس درصد کاربرانی که مورد حمله بدافزارها قرار گرفته اند، ایران با ۴۶٫۸۷ درصد پس از بنگلادش در مقام دوم قرار گرفته است.

گفتنیست فقدان دسترسی مستقیم کاربران عادی به گوگل پلی و مراجعه ناگزیر به مارکت های نامعتبر یا منابع متفرقه برای دریافت اپلیکیشن ها، به علاوه بی توجهی اکثر کاربران نسبت به اصالت و اعتبار سازنده اپلیکیشن های موجود در گوگل پلی، از جمله دلایل اصلی بروز این وضعیت نامطلوب در کشورمان به شمار می روند

اینفوگرافیک/ رتبه ایران در میزان آلودگی به بد افزارهای موبایلی