مراقب اسکیمر‌ها باشید

مراقب اسکیمر‌ها باشید
تاریخ انتشار : ۱۶ فروردين ۱۳۹۶

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا گفت: دریافت اطلاعات بانکی از طریق اسکیمر یکی از روش‌های مجرمان برای دسترسی به اطلاعات بانکی شهروندان است.

به گزارش گرداب، سرهنگ نیک‌نفس، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای  ناجا، اظهار کرد: با توجه به اینکه امروزه شهروندان کمتر پول نقد همراه خود دارند و بیشتر از طریق کارت‌های بانکی خرید می‌کنند، لازم است در هنگام پرداخت بهای کالاها و خدمات خریداری‌شده، خود اقدام به کشیدن کارت و واردکردن رمز عبور کنند و رمز و کارت خود را در اختیار فروشندگان قرار ندهند.
 
سرهنگ نیک‌نفس در توصیه به شهروندان گفت: در صورت کشیدن کارت در دستگاه‌های کارت‌خوان، مراقب باشند دستگاه‌های کارت‌خوان سالم باشد و مواردی مانند چسب‌خوردن یا قطعات اضافی روی آن نباشد؛ چراکه در صورت چسب‌خوردگی یا قطعات اضافه، امکان اسکیمر وجود دارد.
 
وی در توضیح اسکیمر افزود: مجرمان با نصب ابزاری پیشرفته در محل کشیده‌شدن کارت‌های بانکی در دستگاه کارت‌خوان، قادر هستند تمام اطلاعات کارت بانکی را کپی کرده و اطلاعات کارت را بخوانند؛ بنابراین احتمال اینکه دستگاه‌های کارت‌خوان در اختیار فروشگاه‌ها، سخت‌افزارهای اسکیمری داشته باشند، وجود دارد.
 
این مقام آگاه تأکید کرد: به هیچ عنوان کارت را در اختیار فروشندگان قرار ندهید و رمز بانکی خود را به آنها نگویید؛ بلکه خود شهروندان عملیات بانکی را انجام دهند. وی در توصیه به هم‌وطنان خواست تا دقت کنند در دام اسکیمر برخی فروشندگان گرفتار نشوند و ادامه داد: حتما در خریدها دقت کنند که در کجا و کدام مغازه کارت کشیده‌اند؛ چراکه شاید شما برای یک خرید چند‌‌هزار‌تومانی در دام اسکیمرها بیفتید و اینکه فقط در خریدهای ‌گران دقت کنید کافی نیست. رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا تأکید کرد: متأسفانه باید گفت علت اصلی وقوع جرائم اینترنتی، سهل‌انگاری کاربران است؛ اگر خود مشتری رمز عبور را در دستگاه وارد کند و عملیات پرداخت را با دقت و بدون حضور دیگران انجام دهد، هیچ‌گاه مجرمان نمی‌توانند از چنین شگردهایی استفاده کنند.
 
وی با بیان اینکه شهروندان در صورت گرفتاری در دام اسکیمرها به‌‌ سرعت رمز بانکی خود را تغییر دهند، یادآور شد: تغییر رمز بانکی به صورت دوره‌ای و متناوب کمک زیادی می‌کند تا افراد در دام اسکیمرها نیفتند. به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سرهنگ نیک‌نفس در پایان گفت: هم‌وطنان عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش آموزش مراجعه کنند. همچنین در صورت مواجهه با موارد مشکوک و ثبت در بخش ثبت گزارش مردمی، به پلیس فتا یاری برسانند.