دیتاسنترهای ابری جایگزین مراکز مخابراتی می شوند

دیتاسنترهای ابری جایگزین مراکز مخابراتی می شوند
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۶

با افتتاح نخستین دیتاسنتر ابری مخابراتی قرار است کاربری سایر مراکز مخابراتی نیز به مراکز داده، تغییر یابد. در این راستا تا پایان سال ۴ مرکز مخابراتی به دیتاسنتر تبدیل می شوند.

به گزارش گرداب، نخستین دیتاسنتر ابری مخابراتی (Telco cloud data center)  به عنوان یکی از پروژه های فاز سوم شبکه ملی اطلاعات امروز در مرکز مخابراتی شهید بهشتی تهران با همکاری مخابرات و یک شرکت دانش بنیان به بهره برداری رسید.

قرار است با اجرای عملیات طراحی و ساخت دیتاسنترها، ۳ مرکز مخابراتی رمضانی، آزادگان و نصراللهی در تهران نیز تا پایان امسال، به دیتاسنتر ابری تجهیز شوند.

در این مراسم که با حضور وزیر ارتباطات و معاونان این وزارتخانه برگزار شد، محمدجواد آذری جهرمی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، مخابرات ایران را مهمترین حلقه زنجیره ارزش شبکه ملی اطلاعات دانست و گفت: آغاز پایش یکپارچه مدیریت منابع و متمرکز کیفیت شبکه مخابرات ایران، از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.

وی با بیان اینکه اکنون مدیریت عقب ماندگی های شبکه مخابرات به صورت کامل قابل پایش است و توان برنامه ریزی برای حل مشکلات فراهم شده، ادامه داد: تغییر کاربری مراکز سنتی مخابراتی به مرکز داده اتفاق مهمی است که در راستای رسیدن به اهداف شبکه ملی اطلاعات محقق شده است.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: به مدیرعامل مخابرات پیشنهاد شد شاخصهای کیفی پایش شده در شبکه مخابراتی کشور منتشر شود تا وضعیت توسعه شبکه برای مردم هم قابل رصد باشد.

در این مراسم فریدون قاسم زاده عضو هیات علمی دانشگاه شریف و مدیرعامل شرکت دانش بنیان، بازار دیتاسنتر در جهان را ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد که با توجه به سهم یک درصد ایران از جمعیت جهان، این بازار برای ایران باید ۴ میلیارد دلار باشد و گفت: اما بررسی ها نشان می دهد که بازار دیتاسنتر در کشور به حدود ۵۰ میلیارد تومان هم نمی رسد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد دیتاسنترهای داخلی در کشور با تجهیزات ایرانی و ۱۰۰ درصد به صورت پیمانکاری داخلی در حال انجام است، تاکید کرد: برای رسیدن به دیتاسنترهایی در حد آمازون و گوگل در حال برنامه ریزی هستیم اما رسیدن به این میزان ظرفیت نیازمند سرمایه گذاری و حمایت همه جانبه دولت دارد.

قاسم زاده عدم برخورداری از معافیت مالیاتی و نبود مجوز فعالیت برای دیتاسنترها را از جمله مشکلات این بخش عنوان کرد و از وزیر ارتباطات درخواست کرد تا برای کاهش تعرفه برق صنعتی مورد مصرف دیتاسنترها با وزارت نیرو، وارد مذاکره شود.

رسول سرائیان در حاشیه افتتاح پروژه‌های شرکت مخابرات ایران در آستانه راه‌اندازی فاز ۳ شبکه ملی اطلاعات، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درخصوص مدل جدید فروش اینترنت نامحدود و توقف فروش حجمی که از سوی وزارت ارتباطات مطرح شده است، اظهار داشت: این مدل جدید فروش اینترنت به معنای فروش اینترنت کاملا نامحدود نبوده و قرار است طبق مصرف منصفانه مشترکان باشد.

وی در مورد این طرح با توجه به سیاست مخابرات برای سوق دادن مشترکان از سرویس اینترنت نامحدود به سرویس حجمی، گفت: مشکل مشترکان اینترنت نامحدود مخابرات، قرارداد برای استفاده از سرعت ۱۲۸ کیلوبیت در ثانیه به صورت نامحدود بوده که هم اکنون با توجه به میزان تقاضای مشترکان در استفاده از دیتای پرسرعت، سرعت ۱۲۸ کیلوبیت به درد کسی نمی‌خورد و بیشتر باعث ناراحتی مشترکان شده است.

سرائیان توضیح داد: در این زمینه ما پیشنهاد دادیم که سرویس اینترنت نامحدود مخابرات را حذف می کنیم تا مشترکان مطابق با بسته های تعرفه ای از سرعت و حجم بالای اینترنت استفاده کنند. اما در خصوص مدل جدید فروش اینترنت که از سوی وزارت ارتباطات مطرح شده است، فروش کاملا نامحدود مدنظر نیست بلکه معیار مصرف منصفانه خواهد بود و این مدل بررسی و تصمیم گیری می شود.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر، در مورد پیشنهاد مخابرات برای افزایش نرخ مکالمات تلفنی که پیش از این در مجمع عمومی این شرکت مطرح شده بود، نیز گفت: شرکت مخابرات هنوز پیشنهادی برای تغییر تعرفه‌های تلفن ثابت به رگولاتوری ارائه نکرده است. پیشنهاد مخابرات فاصله قیمتی تعرفه تلفن ثابت و موبایل را مدنظر قرار داده که در این راستا پیشنهاد بسته ترکیبی را ارائه خواهیم داد.

به گفته وی در این بسته ترکیبی چهار سرویس در قالب یک بسته شامل مکالمه، دیتا، تلویزیون اینترنتی و فضای ذخیره‌سازی، بدون مشخص بودن قیمت هر دقیقه یا هر مگابایت اینترنت پیشنهاد شده است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه امکان پایش نقطه‌ای کیفیت و سرعت سرویس مخابرات فراهم شده است درخصوص ورود شرکتهای بخش خصوصی به بازار تلفن ثابت گفت: مخابرات برای رقابت باید سرعت واگذاری و کیفیت سرویس را افزایش دهد و با یکی از پروژه‌هایی که امروز افتتاح شد امکان پایش کیفیت و سرعت سرویس در یک نقطه فراهم می‌شود.

وی ادامه داد: البته بیشتر مشکلات در جاهایی است که امکان فنی برای واگذاری تلفن ثابت وجود ندارد و انتظار این است که شرکت‌های خصوصی در این نقاط وارد شوند و حتی در جایی که امکان فنی وجود ندارد، خودشان شبکه‌سازی کنند.

سرائیان همچنین از قول مساعد معاون اول رئیس جمهور برای برداشت مخابرات از صندوق توسعه ملی و مذاکره با وزیر ارتباطات در این زمینه خبر داد.