با اینترنت برای وسایلتان تصمیم بگیرید!

با اینترنت برای وسایلتان تصمیم بگیرید!
تاریخ انتشار : ۲۷ تير ۱۳۹۶

یک عضو هیات علمی دانشگاه با بدیهی توصیف کردن انگیزه مردم برای استفاده از فناوری‌های جدید، بستر اصلی تحقق گسترش فناوری‌های جدید را افزایش سرعت اینترنت عمومی کشور دانست.

به گزارش گرداب، فتانه تقی یاره - عضو هیات علمی دانشگاه تهران - با بدیهی توصیف کردن اشتیاق جامعه برای حرکت به سمت فناوری‌های جدیدتر، بیان کرد: امروزه فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطاتی در همه جنبه‌های روزانه زندگی مردم از قبیل بانک‌ها، بازار، حوزه‌های آموزشی و غیره تاثیرگذارند. امروزه حتی بخش سنتی بازار نیز خود را با این روند جدید فناوری‌های نوین هماهنگ کرده است.

وی با بیان این که امروزه بخش خصوصی در استفاده از فناوری‌های نوین بسیار جلوتر از بخش دولتی پیشرفته است، گفت: دولت باید بستر ارتباط‌سنجی و هویت‌سنجی داد و ستدهای الکترونیکی را تضمین کند. در این راستا البته دولت به تازگی رشته‌های مرتبط با امنیت شبکه را در دانشگاه‌ها و آموزش عالی تقویت کرده است که بسیار می‌تواند در آینده برای تضمین اطلاعات و ارتباطات امن برای شرکت‌ها و افراد خصوصی فعال در حوزه کسب و کارهای اقتصادی موثر باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تاکید بر نقش روز افزون اینترنت اشیاء در کنترل مکان در دنیا، اظهار کرد: علاوه بر اینترنت اشیاء (IDT) استفاده از فناوری CPS و CPSS به عنوان سامانه‌های سایبر فیزیکال و سایبر فیزیکال اجتماعی نیز برای کنترل و مدیریت یکپارچه ارتباط با مکان ضرورت دارد، چرا که با استفاده از این سیستم‌های جدید توان مدیریت هوشمند محیط فراهم شود.

تقی یاره ادامه داد: سیستم‌های CPS و CPSS ارتباطی را که از طریق (IOT) یا همان اینترنت اشیاء با مکان فراهم می‌شود را مدیریت می‌کند. به این شکل که دیگر شما برای هر وسیله به طور جداگانه تصمیم نمی‌گیرید، بلکه این CPS است که خود به صورت هوشمند و در ساعاتی مشخص به کنترل یا خاموش و روشن کردن وسائل منزل در ساعات مشخص می‌پردازد.

وی در ادامه با انتقاد از نحوه‌ی خدمات دهی شرکت‌های اینترنتی که به ارائه بسترهای اینترنت به صورت خصوصی می‌پردازند، بیان کرد:  بسیاری از این شرکت‌ها سرعت غیرواقعی را برای شبکه خود تعریف می‌کنند و سرعت واقعی خدمات آنها کمتر از حجم اسمی آن است. اینترنت در ایران علاوه بر گران بودن سرعت کمتری هم دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پایان با تاکید بر این که بستر اصلی ایجاد و راه اندازی فناوری‌های نوین سرعت اینترنت مناسب است، توضیح داد: در دانشگاه برای برگزاری کنفرانس‌های مصاحبه‌ای تا حالا نشده که صدا و تصویر فرد مصاحبه شونده را به صورت همزمان دریافت کنیم. این مثالی واضح از ضعف سرعت اینترنت در استفاده از یک امکان جدید الکترونیکی است.

این روزها بحث ورود فناوری‌های جدید به کشور خیلی داغ است. در صدر این فناوری‌ها اینترنت اشیاء قرار دارد که حوزه بسیار جذاب در حوزه فناوری‌های جدید اطلاعاتی و ارتباطاتی است و از طریق آن امکان کنترل وسائل منزل از راه دور فراهم می شود؛ تصور کنید وقتی در یک روز گرم تابستانی در راه منزل هستید و برای خنک شدن خانه تان در هنگام ورودتان گوشی همراه خود را روشن و کولرتان را روی درجه خیلی خنک تنظیم کنید!؟

اصطلاح «اینترنت اشیاء» اولین بار توسط کوین اشتون در سال ۱۹۹۹ بکار برده و برای نخستین بار توسط انتشارات مؤسسه MIT به دنیا معرفی گردید.  اینترنت اشیاء به معنی یک شبکه جهانی از اشیاء مرتبط که هر یک دارای آدرس مختص به خود بوده و بر اساس قراردادهای استانداردشده‌ای با یکدیگر در ارتباط هستند. این سیستم جدید کنترل از راه دور و کنترل هوشمند اشیا و دستگاه‌ها امروزه در کشورهای توسعه یافته در سیستم‌های اداری و همچنین وسایل منزل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد اما هنوز در ایران مقدامات استفاده از آن به صورت تجاری فراهم نشده است.