Gerdab.IR | گرداب

موافقت آیکان با ثبت دامنه ملی "دات ایران"

تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۳۸۹

سازمان نظارت بر نامها و ارقام اینترنتی موافقت خود را نسبت به ثبت دامنه ملی "دات ایران" اعلام کرد که فعالیت این دامنه اینترنتی حداکثر تا 6 ماه آینده آغاز خواهد شد.

سازمان نظارت بر نامها و ارقام اینترنتی (آیکان) موافقت خود را نسبت به ثبت دامنه ملی "دات ایران" اعلام کرد.

به گزارش گرداب، سرانجام با برگزاری جلسات متعدد سازمان جهانی نظارت بر نامها و ارقام اینترنتی (آیکان) روز 23 مهر ماه درخواست ایران برای ثبت دامنه فارسی "ایران" را پذیرفت تا از این پس آدرسهای اینترنتی را بتوان با حروف فارسی و از راست به چپ نوشت.

مرکز ثبت دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانشهای بنیادی اعلام کرد: در 23 مهر ماه 1389 برابر با 15 اکتبر 2010 مؤسسه آیکان پذیرش دامنه نقطه - ایران را به عنوان یک دامنه مرتبه اول اعلام کرد. فعالیت نقطه - ایران به عنوان یک دامنه مرتبه اول حداکثر تا 6 ماه آینده آغاز خواهد شد.
 
تاریخ ثبت رسمی دامنه‌‌های نقطه- ایران و سیاست‌های مربوط به آن متعاقباً اعلام خواهد شد. تا آن زمان ثبت دامنه‌های جدید تحت نقطه- ایران به شکل کنونی متوقف می‌شود، اما حقوق کسانی که در حال حاضر دارنده دامنه ثبت شده تحت نقطه- ایران هستند محفوظ می‌ماند.
 
استفاده از دامنه فارسی "دات‌ایران" که به عنوان دامنه‌های بین المللی اینترنت در آیکان به ثبت رسیده است این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند تا دامنه‌های مورد نظر اینترنتی خود را به فارسی به ثبت برسانند.
 
در این صورت آدرسهای اینترنتی دات‌ایران از راست به چپ نوشته می‌شود و از چپ به راست به نمایش در می‌آید. تاکنون این آدرسها به صورت "دات‌ایران دات IR" نوشته می‌شد که با موافقت آیکان با این دامنه پسوند دات IR حذف شده و دات ایران معادل پسوند لاتین دات IR می‌شود.
 
دامنه بین المللی دات‌ایران تمامی ورژن‌ها و سیستمهای روز دنیا را پشتیبانی می‌کند و متقاضیان برای استفاده از آن با مشکل مواجه نخواهند شد.
 
تاکنون بیش از پنج هزار دامنه اینترنتی با پسوند ایران در مرکز ثبت دامنه‌های اینترنتی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: مهر