ایرانیان دره فناوری؛ هر روز قدرتمندتر از دیروز

ایرانیان دره فناوری؛ هر روز قدرتمندتر از دیروز
تاریخ انتشار : ۰۹ شهريور ۱۳۹۶

امروزه ایرانیان زیادی در حوزه فناوری در آمریکا فعال هستند و توانسته اند به مدارج عالی مدیریتی رسیده و چشم ها را خیره کنند.

به گزارش گرداب، در روزهای اخیر نیز شاهد انتخاب دارا خسروشاهی به عنوان مدیرعامل شرکت اوبر بودیم.

توجه ایرانیان به اهمیت موضوع آموزش و تاکید بر این امر در فرهنگ ایرانی و در میان خانواده های ایرانی یکی از دلایل پیشرو بودن جامعه ایرانیان مقیم آمریکا در حوزه علم و فناوری است.

در ادامه با برخی از بنیانگذاران شرکت های معروف فناوری، حامیان مالی آنها و همین طور مدیران عامل این نوع موسسات که ایرانی هستند آشنا می شویم.

۱- دارا خسروشاهی: مدیرعامل فعلی اوبر، مدیرعامل سابق اکسپدیا

۲- علی و هادی پرتوی: علی پرتوی LinkExchange را تاسیس کرد و هادی پرتوی یکی از بنیانگذاران Tellme Networks بود. هر دو شرکت توسط مایکروسافت خریداری شدند. این دو برادر از سرمایه گذاران اولیه در شرکت های موفقی مانند فیس بوک، دراپ باکس، ایربی ان بی، اوبر، زپوس و بسیاری دیگر از شرکت های نوپا بوده اند. در نهایت این دو برادر Code.org را تاسیس کردند که یک سازمان غیرانتفاعی برای آموزش علوم رایانه و کدنویسی به دانش آموزان است.

۳- امیر خسروشاهی: یکی از موسسان شرکت نروانا است که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می کند. اینتل با پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار این شرکت را خریداری کرد. بد نیست بدانید که امیر خسروشاهی با سه نفر دیگر نسبت فامیلی دارد و با آنها قوم و خویش است.

۴- شروین پیشه ور: یکی از موسسان و مدیر اجرایی Hyperloop One و یکی از موسسان و مدیرعامل Sherpa Capital. او قبلا مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری Menlo Ventures بود و در اوبر و سپس Warby Parker سرمایه گذاری کرد. او قبل از این فعالیت ها WebOS را تاسیس کرد.

۵- پیرامید یار: موسس شرکت ای – بی

۶- پژمان نوزاد: یکی از موسسان و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری Pear Ventures که در دراپ باکس، LendingClub، Gusto، Guardant Health، Philz Coffee، DoorDashو غیره سرمایه گذاری کرد. وی پیش از این از طریق Amidzad Ventures در پی پال سرمایه گذاری کرده بود.

۷- آرش فردوسی: یکی از بنیانگذاران و مدیر امور فنی دراپ باکس

۸- امید کردستانی: مدیر اجرایی توییتر و مدیر کل سابق کسب و کار گوگل

۹- باب ماینر(رابرت نمرود): یکی از بنیانگذاران شرکت اوراکل. خانواده او در دهه ۲۰ میلادی از استان آذربایجان غربی به آمریکا مهاجرت کردند.

۱۰- کیوان بیک پور: یکی از موسسان و مدیرعامل شرکت پریسکوپ که توسط توییتر خریداری شد.

۱۱- بابی یزدانی: یکی از موسسان و مدیرعامل Cota Capital  و  Signatures Capitalکه در گوگل، دراپ باکس، اوبر، Bonobos، Bina، Salesforce و غیره سرمایه گذاری کردند. وی قبلا شرکت نرم افزاری Saba Software راتاسیس کرده بود.

۱۲- سعید عمیدی: موسس و مدیرعامل مرکز فناوری Plug and Play که یکی از بزرگترین مراکز حمایت از شرکت های نوپا و یکی از مهم ترین سرمایه گذاران اولیه در دره سیلیکون آمریکا محسوب می شود که بعدها به قطب فناوری اطلاعات آمریکا مبدل شد.

۱۳- شین راد: موسس Tinder یکی از شبکه های اجتماعی موبایلی برای دوست یابی است.

۱۴- لیلی صرافان: مدیرعامل Home Care Assistance (HCA) ارائه دهنده خدمات خانگی درمانی – مراقبتی از سالمندان با بیش از ۶۵۰۰ کارمند و بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار درآمد سالانه.

۱۵- علی روغنی: مدیرعامل YCombinator Continuity با یک میلیارد دلار سرمایه. وی قبلا مدیر امور مالی پیکسار و توییتر بوده است.

۱۶- کامران الهیان: رئیس و یکی از بنیانگذاران Global Catalyst Partners که یک شرکت سرمایه گذاری بین المللی محسوب می شود. وی قبلا Cirrus Logic و چند شرکت دیگر برای تولید انواع نیمه هادی ها را تاسیس کرده بود.

۱۷- محسن معظمی: مدیر عامل شرکت فناوری Columbus Nova Technology Partners. معاون اول قبلی سیسکو و یکی از موسسان Stanford Business Systems که توسط Kurt Salmon Associates خریداری شد.

۱۸- شین تجارتی: رئیس و مدیرعامل شرکت Honeywell در منطقه آسیا، آفریقا، غرب آسیا و اروپای شرقی. Honeywell در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر مجله فورچون در رتبه ۷۳ قرار دارد.

۱۹- حسین اسلامبولچی: مدیرعامل سابق AT&T Labs و مدیر سابق امور فنی شرکت مخابراتی AT&T.

۲۰- فرهاد محیط: کارآفرین، موسس و مدیرعامل شرکت هایی مانند lipagram، BizRate، Shopzilla که همگی خریداری شدند.

۲۱- داریان شیرازی: موسس Radius، یک پلتفورم بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک که توانست بیش از ۸۰ میلیون دلار  سرمایه جذب کند.

۲۲- فرزاد ناظم: مدیر امور فنی سابق یاهو که هم اکنون خود و همسرش نوشین هاشمی Hand Foundation و چند سازمان غیرانتفاعی دیگر را اداره می کنند.

۲۳- سالار کمانگر: مدیرعامل سابق یوتیوب و هفتمین کارمندی که به گوگل پیوست.

۲۴- پدرام کیانی: مدیر امور مهندسی شرکت اوبر

۲۵- بیژن ثابت: از سرمایه گذاران مشهور در توییتر و تامبلر.

۲۶- شاهین فرشچی: یکی از شرکای شرکت سرمایه گذاری Lux Capital در حوزه فناوری.

۲۷- تورج پرنگ: معاون اول Corp. Development در GoDaddy. از مدیران ارشد سابق شرکت های UpCounsel، Jaxtr و غیره.

۲۸- شایان زاده و الکس مهر: موسسان Zoosk از سایت های دوست یابی با بیش از ۱۸۰ میلیون دلار درآمد سرانه.

۲۹- بابک پهلوان و نیما اصغربیگی: از موسسان CleverSense که توسط گوگل خریداری شد. هر دو نفر هم اکنون از مدیران ارشد گوگل هستند.

۳۰- نرگس بنی اسدی: موسس / مدیرعامل Bina Technologies، از شرکت های فعال در حوزه بیوانفورماتیک که توسط Roche خریداری شد. وی هم اکنون معاون اول همین شرکت است.

۳۱- کیوان مهاجر: بنیانگذار و مدیرعامل SoundHound که در زمینه ابداع فناوری های شناسایی صوت و جستجوی صوتی فعالیت می کند و بیش از ۷۵ میلیون دلار در آن سرمایه گذاری شده است.

۳۲- حسام اسفندیارپور: موسس و مدیرعامل شرکت Genapsys که در حوزه ژنتیک فعال است و بیش از ۴۵ میلیون دلار در آن سرمایه گذاری شده است.

۳۳- مصطفی رونقی: مدیر امور فنی شرکت Illumina فعال در حوزه ژنتیک با سرمایه ای بالغ بر ۲۸ میلیارد دلار.

۳۴- امیرعلی طلاساز: یکی از موسسان و رئیس شرکت Guardant Health که اخیرا ۵۵۰ میلیون دلار سرمایه برای مبارزه با بیماری سرطان دریافت کرد.

۳۵- نیما قمصری: مدیرعامل شرکت Blend، ارائه دهنده خدمات وام مسکن با جذب ۱۶۰ میلیون دلار سرمایه.

می توان به این فهرست تعداد دیگری از جوانان ایرانی مقیم آمریکا را افزود که سن وسال کمتری دارند و فعالیت در حوزه سرمایه گذاری و فناوری و به خصوص فناوری های پزشکی، امنیتی و مبتنی بر هوش مصنوعی را تازه آغاز کرده اند.

برخی از این افراد که در سال های آینده در مورد آنها بیشتر خواهیم شنید، عبارتند از سام معتمدی، یاسمین رضوی، پارسا سلجوقیان، پیام بنازاده، علی کاشانی، مهدی صمدی، احسان سعیدی، دانیال اهیایی، بن نادر، بابک علمیه، دانیال احمدی زاده، پدیده کمالی زارع و کاوه وجدانی.

اما جوانترین ایرانی مقیم شمال قاره آمریکا که در دنیای فناوری خودی نشان داده سروش قدسی است که تنها ۱۵ سال سن دارد. وی موسس Slik.ai است که به کاربران امکان می دهد آدرس ایمیل افرادی را که در شرکت یا موسسه مدنظرشان کار می کند و با وی آشنایی قبلی ندارند پیدا کنند و برای او پیام ارسال کنند. سروش قدسی می گوید افراد با جستجو در سایت این شرکت می توانند مطمئن باشند که اطلاعات تماس هر فردی را در دنیا با دقت ۹۵ درصد می یابند و می توانند برای وی پیام بفرستند. البته برای استفاده از این خدمات باید حداقل ۷۰ دلار در ماه هزینه کنید.