انتقاد کلینتون از عملکرد توییتر و فیس بوک

انتقاد کلینتون از عملکرد توییتر و فیس بوک
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۳۹۶

نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ از عملکرد فیس بوک و توییتر به خاطر همکاری و مشارکت با تلاش‌های روسیه برای نفوذ و دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انتقاد کرد.

به گزارش گرداب، هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2016 و وزیر خارجه سابق آمریکا خواستار تدوین دکترین جدیدی در زمینه امنیت سایبری آمریکا شد و از عملکرد فیس بوک و توییتر به دلیل همکاری و مشارکت در تلاش های مسکو برای دخالت و نفوذ بر انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده است.

وبسایت مرکوری نیوز به نقل از کلینتون نوشت: این نوع جدیدی از جنگ سرد است و این جنگ تازه آغاز شده است.

وی در سخنانی در دانشگاه استنفورد تصریح کرد: ساختارهای رسانه های اجتماعی برای جنگ سایبری مورد استفاده قرار می گیرد و لازم است تا اقدامات بیشتری برای جلوگیری از این اقدامات مخرب صورت گیرد.

کلینتون گفت: اکنون وقت آن فرارسیده است که توییتر این واقعیت را درک کند که از این پلتفرم به عنوان ابزاری برای جنگ سایبری استفاده می شود.

گفتنی است فیس بوک، گوگل و توییتر تحت بررسی های روزافزونی از سوی مقام های امنیتی و قضایی آمریکایی قرار دارند، آن هم به دلیل استفاده احتمالی از این شبکه های اجتماعی توسط روس ها برای نفوذ و دخالت در انتخابات ریاست جمهوری 2016.

توییتر اواخر سپتامبر توضیحاتی را برای اعضای کمیته های اطلاعاتی سنا و مجلس نمایندگان درباره احتمال استفاده روس ها از این شبکه اجتماعی برای نفوذ و دخالت در انتخابات ارائه کرده است ولی یک نماینده ارشد دموکرات تاکید کرده است که پاسخ توییتر به هیچ وجه کافی و قانع کننده نبوده است.

فیس بوک ماه گذشته اذعان کرده است که روس های وابسته به کرملین حدود 3 هزار آگهی سیاسی را خریداری کرده اند که این آگهی را 10 میلیون کاربر در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دیده اند. برخی از این آگهی های سیاسی در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز به اشتراک گذاشته شده است.

مارک زاکربرگ رئیس فیس بوک قول داده است تا استانداردهای مربوط به شفافیت ابزارهای تبلیغاتی این شرکت را ارتقا دهد و همکاری کاملی را با مقام های قضایی و امنیتی در جریان تحقیقات در این پرونده داشته باشد.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا به این جمع بندی رسیده اند که روسیه در انتخابات دخالت کرده و به ترامپ کمک نموده است تا هیلاری کلینتون را شکست دهد.

کلینتون در ادامه گفت: تازه همین هفته متوجه شده ایم که برخی از ابزارهای تبلیغاتی فیس بوک به طور خاص استفاده شده است تا میشیگان و ویسکانسین را هدف قرار دهد. این مساله نشان می دهد که راهبرد روسیه بسیار پیچیده تر از آن است که ما تصور می کردیم.

وی اظهار داشت: فیس بوک بزرگترین پلتفرم خبری جهان است با یک مسئولیت زیاد، که باید این مسئولیت را بپذیرد و پاسخگو باشد. باید با حملات سایبری به زیرساخت های مهم آمریکا مانند یک اقدام جنگی برخورد کنیم.