افشای جمع آوری اطلاعات کاربران شبکه‌های اجتماعی توسط پلیس انگلیس

افشای جمع آوری اطلاعات کاربران شبکه‌های اجتماعی توسط پلیس انگلیس
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۳۹۶

ستاد ارتباطات دولت انگلیس به شکل گسترده اطلاعات کاربران شبکه‌های اجتماعی را با ادعای حفظ امنیت ملی جمع آوری و نگهداری می‌کند.

به گزارش گرداب، اگر چه قبلا ادوارد اسنودن افشاگری هایی در این زمینه انجام داده بود، اما افشاگری هایی جدید رسانه ای حاکیست حجم اطلاعاتی که از این طریق به دست سازمان اطلاعاتی انگلیس افتاده بسیار زیاد است و عملا به نقض حریم شخصی میلیون ها کاربر شبکه های اجتماعی انجامیده است.

یک گروه مدافع حریم شخصی در انگلیس موسوم به Privacy International مدعی شده اسنادی در اختیار دارد که نشان می دهد ستاد ارتباطات دولت انگلیس اطلاعات میلیون ها کاربر شبکه های اجتماعی را که مظنون به هیچ فعالیت خرابکارانه ای نیستند، جمع آوری کرده است.

این اطلاعات از دهه ها پیش جمع آوری شده اند و با برخی سازمان های اطلاعاتی کشورهای دوست با انگلیس به اشتراک گذارده شده اند. ستاد ارتباطات دولت انگلیس برای این کار به پایگاه های داده شرکت های خصوصی دسترسی داشته و داده های به دست آمده را بر مبنای داده های زندگی نامه ای، فعالیت های مالی و مسافرتی و غیره طبقه بندی کرده است.

مشخص نیست این سازمان جاسوسی تا به حال چه سوءاستفاده هایی از داده های مذکور به عمل آورده و آیا اقداماتی از این دست به افزایش امنیت انگلیس منجر شده است یا خیر.