سیستم بومی امنیت شبکه توسط محققان ایرانی تولید شد

سیستم بومی امنیت شبکه توسط محققان ایرانی تولید شد
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۶

محققان یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید سیستم بومی امنیت شبکه (Firewall) منطبق با نیازهای راهبردی و استراتژیک منطقه شدند. این سیستم از ابتدای امسال با موفقیت در کشور اجرایی شده است.

به گزارش گرداب، محمد چینی‌پرداز، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان تولید کننده سیستم بومی امنیت شبکه (Firewall) گفت: هدف اصلی اجرای طرح سامانه‌های پیشرفته شبکه و امنیت اطلاعات، تولید سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای تخصصی حوزه IT به ویژه تمرکز در حوزه امنیت شبکه است.

وی افزود: این تولیدات مانند فایروال (نرم‌افزاری است که اطلاعات وارد شده به کامپیوتر را محدود و اطلاعات غیرمجاز را فیلتر می‌کند) و یا UTM که هم‌اکنون در مرحله عملیاتی قرار گرفته و مورد استفاده بسیاری از سازمان‌های دولتی است.

به گفته این محقق از  ایده تا اجرای این طرح سه سال به طول انجامیده و با موفقیت در آزمایش‌های موفق امنیتی، از ابتدای امسال در کشور اجرایی شده است.

چینی پرداز در خصوص اهمیت اجرای طرح سامانه پیشرفته شبکه و امنیت اطلاعات افزود: سامانه امنیت ملی ارتباطات این شرکت در راستای طرح امنیت ملی ارتباطات و پدافند غیرعامل تعریف و تولید شده است. طراحی این سامانه منطبق با نیازهای راهبردی و استراتژیک منطقه به‌ویژه با درنظرگرفتن حمله‌ها و سناریوهای تهدیدهای سایبری در سال‌های اخیر بوده است. 

وی گفت: نقطه قوت و تمرکز تیم طراحی این سامانه بر حفره‌ها و ضعف‌های امنیتی پایگاه‌ها و سرورهای داخلی است که محصول‌های امنیتی خارجی آنها را برطرف نمی‌کنند. نقطه قوت دیگر، تولید داخلی بودن این سامانه است که موجب اطمینان کامل کاربران آن از نبود حفره‌های امنیتی عامدانه و هرگونه نشتی می‌شود. طراحی بومی و انعطاف‌پذیر این سامانه، کنترل، سیاست‌گذاری، امنیت و مدیریت شبکه را با کم‌ترین تاثیر بر سرعت و قابلیت دسترسی شبکه ممکن و میسر می‌سازد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: این طرح ضمن مقرون به‌صرفه‌تر بودن، با داشتن استانداردهای ایزو ۲۷۰۰۱ و اخذ مجوز از سازمان پدافند غیرعامل کشور، کسب رتبه از شورای عالی انفورماتیک و تاییدیه ارزیابی امنیتی محصول امنیت شبکه از صافتا (صنایع امنیت فضای تبادل اطلاعات) قابل رقابت با محصول‌های کشورهای خارجی است. پیش از این، ما واردکننده این محصول از کشوری مانند آمریکا بودیم اما هم‌اکنون ضمن خودکفایی در این زمینه، می‌توانیم صادرکننده این محصول به کشورهای دیگر باشیم.

چینی‌پرداز خاطرنشان کرد: هم‌اکنون عمده فعالیت‌های اصلی شرکت شامل امنیت شبکه، آموزش امنیت شبکه، معرفی آخرین بدافزارها و نرم‌افزارهای جاسوسی، دفع حملات سایبری، پشتیبانی امنیت شبکه سازمان‌های خصوصی و دولتی، طراحی و ساخت فایروال با تکنولوژی داخلی است.

وی در خصوص محصول فایروال گفت: فایروال Enterprise از سریp۱ محصول پاوان، یک راه‌حل جامع در زمینه امنیت شبکه است که با قابلیت جستجو و بررسی دقیق و عمیق بسته‌های اطلاعاتی شبکه در مجموعه‌ها و شبکه‌های سازمانی بزرگ و پیچیده، می‌تواند نقش راهبردی و استراتژیک خود در زمینه فیلترینگ، شناسایی و مقابله با بدافزارها و ویروس‌ها، انواع تهدیدهای اینترنتی و برقراری ارتباط با VPN به‌صوت کاملا هدایت‌شده و تحت کنترل را به نحو موثر و به‌آسانی ایفا کند.

چینی پرداز گفت: قابلیت‌های نرم‌افزاری چشمگیر و متنوع این محصول از جمله مدیریت پهنای باند، مقابله با ویروس‌ها، شناسایی انواع حمله‌ها، فیلترینگ محتوای داده‌ها و... به‌صورت لحظه‌ای و بدون وقفه، متضمن کیفیت عملکرد بالای آن است. همچنین قابلیت‌های سخت‌افزاری متناسب و انعطاف‌پذیر این محصول، در عین تعدیل هزینه آن، متضمن تامین عملکرد سخت‌افزاری بهینه و با ضریب اطمینان بالا است.

وی گفت: ما برای تامین یک سری نیازها و تجهیزات،  نیاز به انرژی مضاعف داشتیم تا بتوانیم محصول‌مان را از فایروال به یو تی ام تبدیل کنیم. خوشبختانه صندوق حمایت از صنایع الکترونیک صحا از این طرح حمایت کرد.

وی گفت: همچنین ما از دولت توقع داریم لایحه‌های عملیاتی در حمایت از محصول‌های بومی به خصوص در حوزه امنیت مصوب کنند تا سازمان‌ها بیشتر نسبت به استفاده از محصول‌های بومی و صنایع داخلی ترغیب شوند. هم‌اکنون بنابر دلایل مختلف میل به خرید محصول‌های خارجی در سازمان‌ها زیاد است و این محصول‌ها سهم عظیمی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند. امیدواریم محصول‌های شرکت ما نیز در آینده درصد بیشتری از بازار خرید را به خود اختصاص دهند.