آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

بارها درباره خطرات فضای مجازی اخطار دادم؛ مسئولان برای رفع خطرات دلسوزی نمی‌کنند

بارها درباره خطرات فضای مجازی اخطار دادم؛ مسئولان برای رفع خطرات دلسوزی نمی‌کنند
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۶

مرجع تقلید شیعیان گفت: بارها درباره خطرات فضای مجازی اخطار دادم و گفتم که مسئله فراتر از این است که ما فکر می‌کنیم، متأسفانه دلسوزی‌ای از طرف مسئولان در این زمینه نمی‌بینم.

به گزارش گرداب، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در دیدار با سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی و هیئت همراه اظهار داشت: با توجه به توضیحاتی که دادید متوجه می‌شویم که دشمن شیطنت‌هایی در پیش دارد و راه‌حل آن جز اتحاد و وحدت نیست و همه باید بکوشیم.

وی افزود: نباید تصور کنیم که چون داعش در عراق و سوریه در حال ریشه‌کن شدن است، مسئله تمام‌شده، این‌ها از راه‌های دیگری وارد می‌شوند تا اهداف شومشان را عملی کنند، اینکه خیال کنیم زمانی می‌رسد که فکرمان از این دشمنان راحت باشد، بعید به نظر می‌رسد، چون این‌ها دائماً مشغول توطئه و دشمنی هستند.

مرجع تقلید شیعیان ادامه داد: دلیل دشمنی مداوم آن‌ها هم این است که آن‌ها سالیان دراز منافعشان در این منطقه بوده و الآن منافع نامشروع‌شان را درخطر می‌بینند. بعضی از آن‌ها گفته‌اند که ایران ما را از منطقه بیرون می‌کند و این‌ها نمی‌توانند این را تحمل کنند لذا همۀ تلاش‌شان را به‌کار می‌گیرند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به تأثیر وحدت و اتحاد در شکست داعش در عراق و سوریه گفت: آنچه در عراق و سوریه اتفاق افتاد نشان داد که اگر وحدت و انسجام بین ما باشد، تلاش آن‌ها به‌جایی نمی‌رسد و دشمنان باید از این منطقه قطع امید کنند.

وی افزود: در عراق هزار سال حکومت غیرشیعی حاکم بود و الآن یک حکومت شیعه مستقر است و تحمل این مسئله برای دشمنان خیلی مشکل است. حتی اروپایی‌ها که در بعضی از مسائل با ما همکاری می‌کنند آن‌ها نیز مخالف هستند، چون منافعی در این منطقه دارند. بنابراین این‌گونه مسائل غیر از مسئله برجام است که آن‌ها موافق باشند و آمریکا مخالف و آنچه از قرائن و شواهد برمی‌آید این است که هیچ‌کدام آن‌ها همکاری ایران در سوریه، عراق، لبنان و یمن را برنمی‌تابند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه رهبران کردستان عراق دچار اشتباه محاسباتی شده بودند، اظهار کرد: من معتقدم که آن‌ها گرفتار اشتباه محاسباتی واضحی شده بودند به علت اینکه عراق الآن با حضور ارتش قوی و حشد الشعبی از هر زمان قوی‌تر است و آن‌ها در حدی نیستند که بتوانند مقابله کنند. اضافه بر این همان‌طور که رهبر بزرگوار انقلاب فرمودند، ایران هم هرگز اجازه نخواهد داد اسرائیل دیگری در اینجا تشکیل بشود، به هیچ قیمت حاضر نیست که کردستان عراق به نام استقلال کانون نفوذ اسرائیل شود.

وی ادامه داد: آمریکا همان‌طور که اسرائیل را ایجاد کرد تا منطقه را کنترل کند اینجا هم می‌خواهد از احساسات کردها برای کنترل منطقه استفاده کند. لازم است از گذشته درس عبرت بگیریم، عوامل پیروزی و شکست را بررسی کنیم، عوامل پیروزی را پررنگ کنیم و عوامل شکست را کمرنگ.

آیت‌الله مکارم شیرازی تأکید کرد: قرائن و شواهد نشان می‌دهد که عقاید مذهبی یک عامل تعیین‌کننده است که سبب تشکیل سپاه پاسداران در ایران و حشد الشعبی در عراق شد. بنابراین اگر این اعتقادات مذهبی را تقویت کنیم می‌توانیم خیلی از مشکلات را حل بکنیم.

وی افزود: یکی از عواملی که آمریکایی‌ها نمی‌توانند به ایران حمله کنند به‌یقین همین اعتقادات مذهبی است. در لشکر آمریکا در عراق عده‌ای خودکشی و عده‌ای فرار کردند اما ما هشت سال جنگیدیم یک نفر در این هشت سال خودکشی نکرد و یک نفر هم از جبهه‌ها فرار نکرد.

وی اضافه کرد: دشمنان می‌خواهند از طریق آلوده کردن جوانان به فضاهای مجازی و تخریب اخلاق، اعتقادات مذهبی را از ما بگیرند.

استاد برجسته حوزه علمیه تأکید کرد: من بارها در مورد خطرات فضای مجازی اخطار داده‌ام و گفته‌ام که مسئله فراتر از این است که ما فکر می‌کنیم، فضای مجازی خطری است بالفعل و بالقوه هم برای عقاید هم برای اخلاق و باید زودتر روی آن فکر کنند، البته می‌شود استفاده صحیح از آن کرد ولی اکنون چنین نیست، متأسفانه دلسوزی‌ای از طرف مسئولان در این زمینه نمی‌بینم، هرچند درباره آن حرف‌هایی می‌زنند ولی عزم و ارادۀ جدی و قوی می‌خواهد.

وی تأکید کرد: معضل فضای مجازی راه‌حل دارد و ما در حوزه گروهی داریم که تخصص در این زمینه‌ دارند و راه‌حل‌هایی هم ارائه کرده‌اند که به عقیده من قابل انجام است منتها چون عزم راسخی در این زمینه نیست به‌جایی نرسیده؛  بعضی می‌گویند دلیل آن درآمد فراوان فضای مجازی است. بعضی نیز می‌گویند که برخی‌ عمداً قصد تضعیف عقاید مذهبی را دارند.

مرجع تقلید شیعیان در پایان این دیدار اظهار داشت: از هوشیاری و بیداری شما و دوستانتان در این مسائل و از اینکه متوجه نیرنگ‌های دشمن هستید و شرایط منطقه را می‌دانید خیلی خوشوقتم و ان‌شاءالله این‌ها کمک می‌کند که دشمن بر منطقه مسلط نشود.