انقلاب در ارتباطات بی‌سیم با لای ‌فای

انقلاب در ارتباطات بی‌سیم با لای ‌فای
تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۶

یک شرکت اسکاتلندی به تازگی محصولی را معرفی کرده است که امکان انتقال اطلاعات از طریق نور را فراهم می‌کند.

به گزارش گرداب، فناوری لای‌فای اطلاعات را از طریق نور و لامپ‌های ال‌ای‌دی منتقل می‌کند و سرعت آن حداقل 100 برابر بیشتر از وای‌فای است. شرکت پیورلای‌فای (PureLiFi) در ادینبورگِ اسکاتلند، در این زمینه پیشگام بوده و قصد دارد آینده‌ی ارتباطات بی‌سیم را متحول کند
پیورلای‌فای در زمان برگزاری نشستی در لندن جدیدترین محصول خود را در حوزه‌ی لای‌فای معرفی کرد. این محصول، ابزار کوچکی به نام «LiFi-XC» است که با اتصال به لپ‌تاپ و تبلت امکان اتصال به اینترنت از طریق نور مرئی را فراهم می‌آورد و ظاهری مشابه فلش دارد. این وسیله به ترتیب 3 و 14 برابر کوچک‌تر از «LiFi X» و «Li-Flame» است که در سال 2014 به بازار عرضه شدند.
آلیستر بنهام (Alistair Banham)، مدیرعامل شرکت پیورلای‌فای گفت

ما با اتخاذ رویکرد لای‌فای در طول سال گذشته، نمونه‌های واقعی از آن را برای مشتری‌های خود در سراسر جهان ارائه کردیم. هم‌اکنون ما در نقطه‌ی کوچک‌سازی آن هستیم. محلی که می‌توان آن را به صورت یک دانگل کوچک یا حتی یکپارچه شده با سیستم‌ها مشاهده کرد. فناوری LiFi-XC گام بزرگی برای ورود آن به همه‌ی لامپ‌ها و ابزارهای قابل‌حمل به حساب می‌آید.

عده‌ای از کارشناسان معتقدند با وجود حجم بالای ابزارهای اینترنت اشیا، حتی جدیدترین نسل اینترنت همراه با نام 5 جی که به زودی مورداستفاده قرار می‌گیرد نیز توانایی پاسخگویی به حجم بالای داده‌ها را ندارند؛ اما لای‌فای می‌تواند به این شبکه کمک کرده و محدودیت‌ها آن و نسل‌های بعدی را تا حد زیادی برطرف بکند.
ابزار XC از طریق پورت USB به رایانه یا تبلت متصل می‌شود و تقریباً بلافاصله ارتباط را برقرار می‌سازد؛ اما ساختار آن به‌اندازه‌ای کوچک است که به راحتی می‌توان آن را در داخل بدنه‌ی دستگاه‌های آینده قرار داد.
مصطفی افغانی (Mostafa Afgani)، مدیر ارشد فناوری، پیورلای فای گفت:

ما نه تنها اندازه‌ی این دستگاه را کاهش داده‌ایم، بلکه تلاش کردیم تجربه‌ای عالی برای کاربران ایجاد کنیم. این وسیله می‌تواند طیف وسیع‌تری از لامپ‌های ال‌ای‌دی را تحت پوشش قرار دهد. ما نه تنها این محصول را بهبود داده‌ایم؛ بلکه هم‌اکنون همه‌ی ابزارهای هوشمند می‌توانند از طریق لای‌فای به اینترنت متصل بشوند.

فناوری لای ‌فای
دستگاه XC برخلاف دیگر روش‌های انتقال اطلاعات با نور امکان دسترسی‌های چندگانه را فراهم می‌آورد. همچنین از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. برای مثال مدتی قبل اعلام شد این فناوری به سادگی بستن در و پایین کشیدن کرکره در برابر حملات سایبری مقاوم است؛ زیرا امواج نوری از اتاق خارج نمی‌شوند.
مقامات پیورلای‌فای توضیح دادند لای‌فای هنوز به مرحله‌ای نرسیده است که مردم به فروشگاهی وارد شده و محصولی باقابلیت‌های آن را انتخاب کنند. این دستاورد هنوز در مراحل اولیه خود قرار داشته و شرکت‌ها، صنایع و کارخانه‌ها از مشتری‌های آن به حساب می‌آیند. به علاوه اعلام شد هم‌اکنون 45 مرکز از 14 کشور مختلف به این نوآوری مجهز گشته‌اند.
ابزار LiFi-XC اولین نمونه در جهان است که به عنوان یک سامانه‌ی لای‌فای کامل شناخته می‌شود. این وسیله با سیستم‌عامل‌های ویندوز 7، ویندوز 8، ویندوز 10، لینوکس و مک سازگاری کامل دارد.
پیورلای‌فای هم‌اکنون با شرکت‌های لوسیبل (LuCibel)، ورایزن، نوکیا و ایجکس (Aegex) همکاری می‌کند و به زودی کار با وایپرو (Wipro) را نیز آغاز خواهد کرد.
در زمان برگزاری نشست یاد شده اطلاعاتی منتشر شد که نشان می‌دهد پیورلای‌فای در آینده با آزمایشگاه نست گوگل (Nest Labs) نیز همکاری خواهد کرد تا ابزارهای هوشمند مدیریت خانه‌ی آن‌ها نیز به لای‌فای مجهز بشوند. هر چند هیچ‌یک از دو شرکت یاد شده هنوز این موضوع را تأیید نکرده‌اند.