Gerdab.IR | گرداب

پايگاه خبري ايلاف:

"جنگ جهاني سايبري‌" در راه است

تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۳۸۹

يك پايگاه خبري سازمان‌هاي جاسوسي را عامل حمله ويروس‌ استاكس‌نت به رايانه‌هاي صنعتي در ايران دانست و نسبت به بروز جنگ جهاني سايبري هشدار داد.

به گزارش گرداب، پايگاه خبري "ايلاف‌" در گزارشي با عنوان "جنگ جهاني الكترونيك‌" به بررسي نسل جديدي از جنگهاي ويرانگر مي‌پردازد كه در آن ظرف چند ثانيه و بي هيچ هزينه‌اي، خسارتهايي سنگين به كشور هدف وارد مي‌شود، جنگي كه سربازان آن هكرها و متخصصين فنآوري اطلاعات خواهند بود.

يك كارشناس فن‌آوري اطلاعات در گفت‌وگو با "ايلاف‌" بر اين مطلب تأكيد كرد كه پيش‌بيني‌ها از احتمال وقوع جنگ جهاني الكترونيك خبر مي‌دهند؛ جنگي كه در خلال آن كشورهاي درگير وارد نبردي سخت خواهند شد، بي آنكه حتي يك سرباز، آسيب ديده و يا سلاحي نابود شود.

بنا بر اظهارات "ايمن ناطور‌" كارشناس فناوري اطلاعات، زماني‌كه فناوري موفق شد‌ به ريزترين و جزئي ترين مطالب دست پيدا كند، سخن از امكان وقوع جنگ جهاني الكترونيك مطرح شد كه در خلال آن كشورهاي درگير، وارد جنگهايي وحشيانه خواهند شد بي آنكه حتي يك سرباز در اين جنگ آسيب ديده و يا سلاحي نابود شود. علاوه بر اين يك كارشناس حقوقي نيز تأكيد دارد كه جهان به قدر كافي آماده اين جنگ نيست و مصوبات قانوني بازدارندهاي در اين زمينه وجود ندارد.

ايلاف مي‌نويسد: حملات ويروسي از طريق كرم رايانه‌اي "استاكس نت‌"، به صدها رايانه در سراسر جهان به ويژه ايران صدمه وارد كرد به گونه‌اي كه راه براي تكرار اين خطر گشوده شد؛ مسئله‌اي كه در ابتدا به دليل مهارت بالاي به كار رفته در اين فناوري و احتمال حضور برخي دولتهاي پنهان در پشت ماجرا با هدف از كار انداختن توان صنعتي صنايع بزرگ، كاملا نامأنوس و غيرعادي مي‌نمود؛ يكي از مثال‌ها در اين زمينه، كرم رايانه‌اي "استاكس نت‌" بود كه سعي داشت به سيستمهاي يكي از نيروگاههاي هسته‌اي ايران وارد شود؛ مسئله‌ا‌ي كه موجب نگراني مي‌شود تكرار اين حادثه و حمله به بخشهاي بسيار حساس و سوءاستفاده از اين اقدامات الكترونيكي با هدف حملات ويروسي ويرانگر است.

ايلاف از ايمن ناطور كارشناس فناوري اطلاعات درباره علت امتناع دهها متخصص فناوري اطلاعات از صحبت كردن پيرامون خطرهاي قريب الوقوعي مانند "استاكس نت‌" سؤال كرد، وي در پاسخ اظهار داشت، بسياري از كارشناسان طي سالهاي اخير به دليل تخصص‌شان، درگير حملات عادي هكرها مانند نفوذ به سيستم، انتشار ويروسهاي عادي، كلاهبرداري اينترنتي و ... بوده‌اند و شمار اندكي از متخصصان، مشغول به كارگيري اين تكنولوژي در تصفيه حسابهاي سياسي ميان كشورهاي بزرگ هستند.
ناطور تأكيد كرد اين فكر سالهاي زيادي به طول انجاميده و مراحل اجرايي آن به سطوح بسيار پيشرفتهاي رسيده است. ويروس "استاكس نت " در سطح سياسي جهاني شده است، لذا جنگ جهاني الكترونيكي تنها يك احتمال نبوده بلكه بسيار نزديك است.

پايه‌گذاري هك
ناطور بر اين مطلب تأكيد دارد كه دستگاههاي اطلاعاتي جهان از چندين سال پيش، پرداختن به پرونده هكرهاي اينترنتي به ويژه هكرهاي حرفه‌اي را مورد توجه خود قرار داده‌اند؛ اين دستگاههاي اطلاعاتي، اخبار مربوط به آنها و شرايط بازداشت و موارد هكهاي انجام شده توسط ايشان در سراسر جهان را مورد پيگيري قرار مي‌دهند. پس از آن يكسري معاملات مخفيانه با مبالغ بالا، براي خريد آزادي زندانيان اسير در چند كشور خاورميانه صورت مي‌گيرد. بدين ترتيب بسياري از اين زندانيان ناپديد شده و از اين پس ديگر زنداني نبوده بلكه كاملا آزاد هستند و از طريق تفاهمنامه‌هاي انحصاري براي سازمانهاي پيچيده‌اي كه به احتمال زياد جاسوسي هستند كار مي‌كنند تا اقدامات خرابكارانه ايشان بر روي شبكه عنكبوتي اينترني از جانب اين كشورها و تحت مالكيت ايشان باشد.

بر اساس اين گزارش ناطور مي‌افزايد كه خود وي از شاهدان عيني تجربه‌اي بوده كه در آن هيئت دولت يك كشور عربي چند سال پيش، گروهي از هكرهاي مشهور جهان را چند روزي از زندان آزاد كرد تا در يك عمليات بين المللي با حضور چندين شركت جهاني فعال در زمينه سازمانهاي اطلاعاتي و سلامت عمومي فضاي اينترنت شركت كنند. در نتيجه اين عمليات حسابهاي بانكي بيرون كشيده و به معاملات بازار بورس دست برده شد و ظرف چند ساعت سودهاي زيادي به دست آمد. مسئله‌اي كه زنگ خطري بزرگ براي دست‌اندركاران اين زمينه بود، تا جائي‌كه همان موقع سؤال مهمتري را مطرح كردند؛ چه بايد كرد كه خطر هكرهاي اينترنتي در همين حد باقي مانده و از آن تجاوز نكند و احتمالات مطرح شده از سوي تروريسم جهاني نيز در نظر گرفته شود.

عمليات اطلاعاتي
به اعتقاد ناطور آنچه اخيرا در ايران و چين رخ داد يك تجربه عملي براي تجربيات و تلاشهاي پيچيده‌تر در مراحل بعدي بوده است. وي توضيح مي‌دهد كه "استاكس نت‌"، تلاشي بود كه در پشت آن سازمانهاي جاسوسي جهاني قرار داشتند. اين سازمانها بسياري از هكرهاي حرفهاي سراسر جهان را بسيج كردند و هدفشان نيز فراتر از عملياتهاي مرسومي است كه هكرها بدان عادت داشته‌اند. طرحها و برنامه‌هاي اين عمليات رنگ نظامي به خود گرفته و رويكرد آن امنيت كشورهاي دشمن، ثبات داخلي و اقتصاد آنها را هدف قرار داده است. اهدافي كه بي هيچ هزينه نظامي و مالي، در دسترس اين دولتها قرار دارد.

وي توضيح مي‌دهد كه كشورهاي عربي وارد ميدان شده‌اند و نمي‌خواهند در جنگ الكترونيك آينده، از اين مهارتها عقب بمانند. گسترش بخشهاي فناوري اطلاعات مي‌تواند دليلي پنهان مبني بر تمايل اين كشورها براي ورود به جنگهاي الكترونيك كوچك با اهداف محدود، عليه كشورهاي دشمن باشد.

سناريوهاي وحشتناك
ناطور ضمن اشاره به اقدامات هكرها از قبيل، كلاهبرداري اينترنتي، انتشار ويروس، حمله به پايگاههاي اينترنتي و نابودي محتويات آنها و اقدام به طراحي ويروسي مانند "استاكس نت‌" ويژه حمله به واحدهاي بزرگ صنعتي جهان، بر اين مطلب تأكيد دارد؛ تا زمانيكه هوش الكترونيكي هكرها معيار و ملاك عملياتهاي بين المللي و حمله به كشورها باشد، كشورهاي مخفي حامي اين هكرها، شرايط حمايتي و سرمايه گذاري خود را براي اين هكرها فراهم مي‌سازند تا اهداف جديدي را در برابر آنها قرار دهند. به عنوان مثال از اين هكرها خواسته مي‌شود ويروسي طراحي كنند كه به محض انتشار باعث ايجاد نقص در يكي از واحدهاي توليد برق در يك كشور شود. حادثه‌اي كه مي‌تواند ظرف چند ثانيه شهري بزرگ مانند نيويورك را در تاريكي مطلق فرو ببرد.

وي ادامه مي‌دهد، اين امكان وجود دارد ويروس ديگري براي نابودي برنامه‌هاي بورس ماهيانه كشورهاي جهان طراحي شده و موجب ايجاد نواقص فني در نظام چرخشي پول شود كه اين مسئله منجر به زيانهاي مالي شده و به شوك‌هاي مالي جهاني خواهد انجاميد. در عملياتي ديگر ممكن است ريلهاي قطار، نابودي هواپيما و به آتش كشيدن ميدانهاي نفتي هدف عمليات باشد.

به گزارش ايلاف البته تعقيب عاملان اين عملياتها دشوار است، به ويژه آنكه دستگاههاي جاسوسي حامي، سرمايه گذار و طراحان اصلي اين عملياتها هستند. به عنوان مثال مي‌توان گفت در پشت بسيج كردن هكرهاي يك كشور، دستگاه اطلاعاتي كشوري ديگر قرار دارد كه در كشور ثالث حاضر مي‌شوند و هك الكترونيكي خود را به سمت كشور هدف مي‌فرستند. اين روند، يك عمليات بسيار پيچيده است كه ماهها به طول مي انجامد. لذا نمي‌توان آن را به اقدامي منظم نسبت داد و يا طرف حاضر در پشت ماجرا را مشخص نمود.

ناطور درباره امكان مقابله با ويروس تأكيد كرد، مقابله با هر ويروسي با تلاش مستمر، توليد برنامه‌هاي ضد ويروسي، طراحي برنامه‌هاي پشتيباني و به روز رساني مستمر با هدف سلامت عمومي شبكه مؤسسات و كارخانه‌هاي بزرگ ممكن است و اين اقدامات قادرند تا حدي حملات ويروسي را كنترل كنند، هر چند ميزان نفوذ ويروس‌ها همچنان بالا خواهد ماند. ناطور همچنين توضيح مي‌دهد روش ديگر، روش درمان پس از حملات ويروسي است كه غالبا از طريق پاكسازي سيستمها از پوشه‌هاي نفوذ شده، انجام مي‌شود كه اين مسئله مدت زيادي به طول خواهد انجاميد و در مقايسه با گسترش هدفها و هدفگيري تأسيسات حساس جهاني و رخ داد زيانهاي بزرگ، درمان و پاكسازي سيستمها تا حد زيادي محدود و كوچك است.

قوانين ناقص
در همين زمينه "عبدالله مجالي‌"، كارشناس قانوني در زمينه قوانين الكترونيك اظهار داشت، آمادگي كشورهاي جهان جهت رويارويي با خطرات ناشي از سوء استفاده اينترنتي و فناوري اطلاعات هر چند وسيع مي‌نمايد، ولي اين آمادگيها در قبال خطرات اين‌چنيني بسيار ناچيز بوده و تفاهمنامه‌هاي دوجانبه نيز در اين زمينه پيچيده و غيردقيق است.

اين تمهيدات و آمادگيها، خطرات حقيقي كه در آينده نزديك، بخشهاي امنيتي، اطلاعاتي و نظامي را در برمي‌گيرد پوشش نخواهد داد، چرا كه غالب قوانين فعلي مربوط به نحوه برخورد با شكلهاي مختلف كلاهبرداري اينترنتي و تجاري، تعقيب طراحان و ارسال كنندگان ويروسهاي از كاراندازي سايتها، نابودي اطلاعات و نيز ويروسهايي كه سيستمهاي كامپيوتري را از كار انداخته‌اند بوده كه اغلب نيز قادرند با اين ويروسها مقابله كرده و جلوي آنها را بگيرند.

در همين راستا، المجالي، كارشناس حقوقي از كشورهاي جهان مي‌خواهد هر چه سريعتر با كارشناسان تكنولوژي حمايت و سلامت جهاني و نيز كارشناسان حقوقي معاملات الكترونيك ارتباط برقرار كنند، تا بتوانند براي مقابله با خطرات آينده، ضمن تشكيل يك كميته جهاني و در سايه طرحي بين المللي، قوانين تكنولوژيك جديد، سخت و بازدارندهاي را براي ملزم ساختن كشورهاي جهان تصويب كنند. هدف از اين اقدام، مقابله با خطرات ناشي از سوءاستفاده‌هاي تكنولوژيك است، چرا كه كشورهاي جهان جديد به اندازه كافي آمادگي رويارويي با جنگ الكترونيك در وسعت جهاني را ندارند.

منبع: فارس