Gerdab.IR | گرداب

ادامه جنجال حریم شخصی؛

رسوایی جی‌میل به کنگره آمریکا کشیده شد

تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۳۹۷

پس از آنکه مشخص شد توسعه دهندگان برنامه های موبایلی بدون محدودیت خاصی به ایمیل های شخصی کاربران گوگل دسترسی دارند، جنجال گسترده ای بر ضد گوگل به راه افتاد.

به گزارش گرداب، با تداوم انتقادها و تشدید نگرانی ها در مورد نقض امنیت و حریم شخصی کاربران جی میل، حالا جمهوری خواهان کنگره آمریکا تصمیم گرفته اند تا از گوگل بخواهند در مورد این رسوایی تکان دهنده توضیح دهد.

تعدادی از نمایندگان برجسته جمهوری خواه کنگره از کمیته انرژی و بازرگانی با ارسال نامه هایی برای شرکت آلفابت – شرکت مادر تخصصی گوگل – از آن خواسته اند به سوالاتی در ارتباط با حریم شخصی کاربران پاسخ دهد. البته این نامه ها برای شرکت اپل هم ارسال شده است.

در این نامه ها علاوه بر موضوع تخلف خاص جی میل، سوالاتی مشترک در مورد جمع آوری و ذخیره سازی فایل های صوتی کاربران با استفاده از دستیارهای صوتی هوشمند دو شرکت و همین طور میزان و نحوه ردگیری موقعیت جغرافیایی کاربران مطرح شده است.

گوگل سال گذشته مدعی شده بود اسکن کردن ایمیل های کاربران به منظور ارسال آگهی های هدفمند تبلیغاتی به آنها را متوقف می کند. اما افشاگری جدید نشان داده این شرکت تعهد چندانی برای حفظ امنیت و حریم شخصی مشتریان خود ندارد و به بهانه طراحی برنامه های کاربردی بهتر به برنامه نویسان اجازه داده محتوای ایمیل های خصوصی کاربران را بخوانند.

در نامه های ارسالی از اپل به علت اجازه دادن برای بارگذاری برنامه های جنجالی گوگل و فیس بوک که ناقض حریم شخصی افراد می باشند، هم انتقاد شده است. شرکت های یادشده هنوز در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده اند.