برنامه‌ریزی آمریکا برای آغاز جنگ روانی علیه ایران

برنامه‌ریزی آمریکا برای آغاز جنگ روانی علیه ایران
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۳۹۷

آمریکا عملیاتی تهاجمی گسترده‌ای را در فضای مجازی علیه ایران، آغاز کرده است.

به گزارش گرداب، مقامات ارشد دولت ترامپ، عملیات تهاجمی گسترده‌ای را در فضای مجازی و سخنرانی‌های خود، علیه ایران، آغاز کرده‌اند. به عقیده بسیاری از کارشناسان سیاسی و روانشناسان اجتماعی، هدف این رویکرد تازه، تحریک گروه های معترض و تشدید فشار سیاسی بر جمهوری اسلامی است.

بر اساس اظهارات بیش از 10 تن از مقامات فعلی و سابق، ایالات‌متحده، کمپین یادشده از سوی مشاور امنیت ملی آمریکا، جان بولتون (John Bolton) و مایک پومپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه این کشور، پشتیبانی می‌شود. این عملیاتی شناختی، به عنوان مکملی برای فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های واشنگتن علیه ایران، در حال اجرا است.

بر اساس ادعای دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، تغییر رژیم سیاسی ایران و جلوگیری از دستیابی مقامات جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای، از اهداف این طرح است.

این در حالی است که کاخ سفید و وزارت امور خارجه ایالات‌متحده از اظهار نظر در مورد جزییات این طرح و نقش پومپئو در این پروژه، خودداری کرده‌اند.

با نگاه به فعالیت برخی حساب‌های شاخص توییتر از جمله صفحه فارسی‌زبان وزارت امور خارجه آمریکا که خود را بستری برای گفتگو در مورد دموکراسی و آزادی معرفی می‌کنند، می‌توان رویکرد خصمانه رسانه‌های فارسی‌زبان آمریکا در برابر نظام سیاسی ایران و حضور پررنگشان در طرح یادشده را دریافت. از سوی دیگر، ایران همواره در میان سرفصل‌های مهم برخی وبگاه‌های شاخص مدعی حقوق بشر جهان نیز قرار دارد. وزیر امور خارجه آمریکا، پومپئو نیز، تاکنون بارها مردم ایران را به صورت مستقیم خطاب قرار داده و به قطع حمایت از جمهوری اسلامی ایران فراخوانده است.

با وجود این رفتار خصمانه، یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا در گفتگو با رویترز، مدعی شد که دولت این کشور، در پی تغییر رژیم ایران نیست و فقط قصد دارد رویه رفتاری دولت ایران در فضای جهانی را بهبود بخشد.

وی در ادامه افزود:

ما در حال وادار کردن ایران به اتخاذ تصمیمی دشوار هستیم. آن‌ها می‌توانند رفتار خود را تغییر دهند یا خود را برای مشکلات و چالش‌های بیشتر، آماده کنند. ما معتقدیم که این پروژه چشم‌انداز بسیار مثبتی دارد و مردم ایران می‌توانند از دستاوردهای طرح یادشده، بهره ببرند.