صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی با اینترنت اشیاء

فناوری اطلاعات به کمک کشاورزی آمد

فناوری اطلاعات به کمک کشاورزی آمد
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۳۹۷

تفاهم‌نامه همکاری وزارت ارتباطات و وزارت جهاد کشاورزی با حضور وزرای این دو وزارتخانه به امضا رسید.

به گزارش گرداب، صبح امروز(سه‌شنبه) تفاهم نامه سند اقدام مشترک بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد کشاورزی به امضا رسید.

بر اساس این گزارش، این سند با هدف افزایش بهره‌وری و هوشمندسازی بخش کشاورزی از طریق ارتقای سطح دانش، آگاهی و توانمندی کشاورزان، پیشتازی در اقتصاد کشاورزی دانش‌بنیان و توسعه فرصت‌های شغلی و ایجاد فضای کسب و کار در چارچوب سند برنامه اقدام مشترک، منعقد شد.

کسب 20 درصد از GDP بخش کشاورزی و جذب 500 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش کشاورزی الکترونیکی، افزایش 33 درصدی سهم فناوری اطلاعات و فناوری‌های نوین در بخش کشاورزی و استفاده بهینه از منابع پایه، تعدادی از مهمترین اهداف این تفاهم‌نامه است.

آزادسازی 80 درصد از داده‌های غیرحاکمیتی در وزارت جهاد کشاورزی، آموزش و توانمندسازی یک درصد از بهره‌برداران برای بهره‌گیری از کشاورزی الکترونیکی، افزایش 300 درصدی مشارکت بخش خصوصی در فعالیت‌های مرتبط با کشاورزی الکترونیکی و هوشمندسازی، از دیگر اهداف مهم این تفاهم نامه است.

استقرار ایستگاه‌های جمع آوری اطلاعات محیطی در 50 نقطه به ‌صورت نمونه و ارزیابی عملکرد و مدیریت هوشمند مزرعه در نقاط مورد مطالعه و تشخیص سطوح زیر کشت و پایش میزان تولید و سلامت آن با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در 150 منطقه از سایر موارد مورد تفاهم است.

بر اساس این گزارش، در این تفاهم نامه تعامل، همکاری، سرمایه گذاری و اجرای پروژه‌های مشترک در شش حوزه، تامین زیرساخت مورد نیاز بخش کشاورزی باهدف افزایش بهره‌وری از طریق هوشمندسازی، استفاده از فناوری فضایی و سنجش‌ از دور در توسعه و افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، افزایش بهره‌وری و استفاده بهینه از منابع پایه با استفاده از اینترنت اشیاء، توسعه و بهبود فضای کسب‌ و کار و بازار مبتنی بر فناوری اطلاعات در بخش کشاورزی، توسعه آموزش، ترویج و توانمندسازی و توسعه بسترهای حاکمیتی و تسهیل فضای کسب و کار در حوزه کشاورزی، مورد تاکید دو طرف قرار گرفته است.

برای اولویت‌بندی و نظارت بر اجرای موفق این تفاهم نامه که به مدت چهار سال تنظیم شده است، نیز مقرر شد کمیته راهبری متشکل از نمایندگان دو وزارتخانه در سطوح معاونین وزرا تشکیل تا نسبت به تصمیم سازی لازم اقدام شود.

این تفاهم نامه با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در چارچوب پیش نویس سند برنامه اقدام مشترک و به منظور  افزایش بهره‌وری و هوشمندسازی بخش کشاورزی از طریق بهره‌گیری از فناوری اطلاعات در قالب شش هدف کلان و 46 اقدام منعقد شده است.

 در پیش‌نویس «سند توسعه اقتصاد دیجیتال در بخش کشاورزی با توجه ویژه به حل مشکلات بخش حاکمیتی»، ضمن بررسی زیست‌بوم بخش کشاورزی، بررسی اسناد بین‌المللی مرتبط و قوانین و اسناد بالادستی ملی و الزامات قانونی در حوزه‌های مختلف مربوط به کشاورزی، رفع مشکلات بخش حاکمیتی در دستور کار قرار گرفت که نتایج این بررسی‌ها به صورت مبسوط در پیوست‌های سند قابل مشاهده است.

در ادامه این گزارش آمده است: با انعقاد این تفاهم نامه و همکاری مشترک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی می‌شود از این پس با استفاده از مزایای فناوری اطلاعات و اینترنت اشیاء شاهد بهره‌وری بیشتر بخش کشاورزی از منابع باشیم.