گروه APT 28 روسیه به دام افتاد

گروه APT 28 روسیه به دام افتاد
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۳۹۷

گروه هکری منتسب به دولت روسیه، از سال 2007 فعال بوده و بسیاری از دولت ها، ارتش ها و سازمان های امنیتی در سراسر جهان را هدف قرار داده است.

به گزارش گرداب، طبق گزارش محققان آزمایشگاه Z متعلق به شرکت امنیت سایبری CSE Cybsec، بدافزاری مخرب یافت شده که از کاربران جاسوسی می ‌کرده است. در تجزیه ‌و تحلیل بدافزار یاد شده ردپایی از گروه APT 28 که ادعا می‌ شود متعلق به روسیه است، یافت شد.

گفتنی است نام این عملیات جدید «Roman Holiday» بوده است. آخرین باری که طرح مبارزه با گروه یاد شده مطرح شد زمانی بود که شرکت امنیت سایبری پالو آلتو (Palo Alto Networks) متوجه فعالیت این گروه و حملات آن شد.

 شرکت پالو آلتو به این موضوع نیز اشاره کرد که حملات گروه APT 28 کشورهای عضو ناتو، اوکراین، غرب آسیا و آسیای مرکزی را در بر می گیرد. برخی از بدافزارها و برنامه های مخرب یافت شده اند که کارشناسان امنیتی آنها را به گروه APT 28 نسبت داده اند. زیرا سرنخ هایی در آنها وجود داشته که گواه این مطلب است.

این گروه از سال 2007 فعال بوده و بسیاری از دولت ها، ارتش ها و سازمان های امنیتی در سراسر جهان را هدف قرار داده است. ضمنا این گروه در سلسله حملات انجام شده در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یعنی سال 2016 نیز فعالیت داشته است.

طبق تجزیه و تحلیل های صورت گرفته بدافزار «X-Agent» نیز توسط گروه یاد شده طراحی شده است؛ این بدافزار روی ویندوز درب پشتی ایجاد می کند و نفوذگران از همان طریق به سیستم کاربر نفوذ می کنند. این بدافزار از ماه ژوئن سال 2018 فعال شده و بسیاری از مردم را تحت الشعاع قرار داده است.

این بدافزار از طریق یک فایل «DLL» به سیستم قربانی نفوذ می کند و نفوذ خود را از طریق آن تکمیل می نماید.