رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس با بیان اینکه سال ۹۶ از بودجه قریب ۲۸۰۰ میلیاردی صندوق نوآوری و شکوفایی فقط حدود ۸۰۰ میلیون تومان به دانش بنیانها وام داده شد گفت: سپرده گذاری بانکی و خرید املاک یکی از انتقادهای وارده به این صندوق است.
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶
کد خبر: ۲۷۵۹۶
به گزارش گرداب، وقتی پای صحبت دانش بنیانها می نشینیم گلایه های فراوانی توام با اظهار ناامیدی نسبت به آینده شرکتشان دارند.از مهم ترین مشکلاتشان کمبود منابع مالی و در مضیقه بودن با توجه به رکود و قیمت دلار در شرایط کنونی است که عملا باعث می شود آنان را به نوعی در لب پرتگاه قرار دهد. اکثر این شرکتها نوپا و کوچک هستند و اگر تعدادی از آنها را از نزدیک ارزیابی کنید متوجه می شوید مدیرانش عمدتا جوانان تازه فارغ التحصیل و نخبه ای هستند که با ایده ها و طرح های کارآفرینی خود، محصولات با کیفیت و بعضا با تکنولوژی بالایی را با حداقل امکانات تولید کرده اند.  

با گفت و گوهایی که تسنیم با دانش بنیان ها داشته است یکی از مقصران اصلی این ماجرا را باید صندوق نوآوری و شکوفایی دانست. دانش بنیانها صراحتا از بی اعتمادی صندوق به آنها می گویند و اذعان می کنند صندوق با اخذ وثایق سنگین و بروکراسی طولانی اداری عملا با آنها همانند یک بانک عمل می کند.

دانش بنیان ها را به امان خدا رها نکنید

فودلاگر نماینده مجلس در همین باره به تسنیم گفت: به دلیل همین انتقاداتی که به سوء عملکرد صندوق وارد بود نمایندگان در بودجه با افزایش سرمایه صندوق مخالفت کردند و علی الخصوص کمیسیون برنامه بودجه و تلفیق جلودار این قضیه بودند. وی افزود: حتی پیشنهاد آن مطرح بود که به دلیل ضعف صندوق از منابع ریالی آن نیز کاسته شود اما با اغماض نمایندگان و جلوگیری از لطمه خوردن به ماهیت صندوق از این کار صرف نظر شد.

فودلادگر با بیان اینکه 2 ایراد کلی به صندوق وارد است افزود: یک اشکال این است که خروجی تعداد تسهیلات و وام های اعطایی به دانش بنیان ها باید متناسب با بودجه کلان صندوق زیاد شود و انتقاد دیگر به سپرده گذاری بانکی و خرید املاک و ساختمان با استفاده از بودجه صندوق وارد است.

وی افزود: البته مسئولان صندوق گفتند که تعداد زیادی از این ساختمان ها به دانش بنیان ها اختصاص داده شده و درباره سپرده گذاری نیز ادعا کردند وقتی منابعمان راکد است و به دانش بنیان ها اختصاص نداده ایم به جایش آن را سپرده گذاری می کنیم تا عایدی برای صندوق داشته باشد.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل 44 قانون اساسی با بیان اینکه ادعای صندوق در بلا استفاده بودن منابع و سپرده گذاری کردن آن، غیر قابل قبول است گفت: صندوق در حدود کمی کمتر از 3هزار میلیارد تومان  پول دارد و قاعدتا با احتساب ضریب فزاینده باید بتواند چندین برابر این مبلغ را به دانش بنیان ها وام بدهد و ادعای بلا استفاده بودن منابع قابل توجیه نیست. صندوق توجیه می کند که کم وام دادن ما به علت گزینش با دقت و وسواس گونه دانش بنیانها است.

نماینده اصفهان گفت: صندوق نوآوری تاسیس شد تا تسهیلات آسان در اختیار دانش بنیان ها قرار دهد و پروسه اعتباردهی اش مانند بانک نباشد اما در عمل دیده می شود صندوق مانند شبه بانک عمل می کند که ناشی از دغدغه باز پرداخت آن است.

وی افزود: سال گذشته که دلار 4هزارتومان بود برآوردی از صندوق صورت گرفت و مشخص شد فقط رقمی در حدود 800 میلیارد تومان از 3هزار میلیارد تومان وام به دانش بنیانها اعطا شده است. فولادگر در پایان با بیان اینکه مسئولان صندوق افراد باتجربه و فهیمی هستند گفت: مشکلات را بهشان گفته ایم و سعی می کنیم با صحبت و مذاکره در صدد مرتفع کردن باشیم.
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد