Gerdab.IR | گرداب

گسترش جاسوس افزار Pegasus در جهان

تاریخ انتشار : ۰۲ مهر ۱۳۹۷

بر اساس تحقيقات تازه‌اي که آزمايشگاه Citizen منتشر کرده، نرم‌افزار جاسوسی موبايل Pegasus طی دو سال گذشته در ۴۵ کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش گرداب، نرم افزار Pegasus يک بدافزار نظارتی است که توسط گروه NSO وابسته به رژیم صهیونیستی توسعه داده شده است که می‌تواند دستگاه‌های اندرويد و iPhone را آلوده کند. اين نرم‌افزار جاسوسی به صورت اختصاصی به دولت‌ها و آژانس‌های امنيتی فروخته می‌شود.

در آگوست گذشته آزمايشگاه Citizen شواهد و مدارکی از حمله به ۱۷۵ هدف در جهان منتشر کرده است که از نرم‌افزار جاسوسی NSO استفاده شده است. در گزارش‌های منتشر شده از سازمان عفو بين الملل تاييد شده است که فعالان حقوق بشر مورد هدف نرم‌افزار جاسوسی قرار گرفته‌اند. 

کشورموارد گزارش شده سال؛ 

پاناماتا ۱۵۰ مورد۲۰۱۲ -۲۰۱۴

امارات متحده عربی۱ مورد۲۰۱۶

مکزيک۲۲ مورد۲۰۱۶

عربستان سعودی۲ مورد۲۰۱۸

اخيراً گزارشی توسط آزمايشگاه Citizen منتشر شده است که نشان می‌دهد ميزان آلودگی‌های Pegasus بيش از چيزی است که در ابتدا تصور می‌شد.

در بازه زمانی بين آگوست ۲۰۱۶ و اگوست ۲۰۱۸، پژوهشگران بررسی‌هايی را روی سرورهاي نرم افزار جاسوسی Pegasus با تکنيک جديد Athena، انجام داده‌اند. در بررسی‌های انجام شده، ۱۰۹۱ آدرس IP و ۱۰۱۴ اسم دامنه تشخيص داده شد که با سرور های Pegasus مرتبط بوده‌اند.

کارشناسان مکان آلودگی‌ها را از روی اطلاعات موقعيت جغرافيايی سرورهایDNS بدست آورده‌اند، اما به دليل استفاده از ارتباطات ماهواره‌اي و VPN ها، ممکن است اين موقعيت‌ها دقيق نباشد. این آلودگی در بیش از ۴۵ کشور وجود داشته است.

گسترش جاسوس افزار Pegasus در جهان