نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات برگزار شد

نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات برگزار شد
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۷

مراسم افتتاحیه نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات امروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

به گزارش گرداب، مراسم افتتاحیه نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات که توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، با حضور متخصصان و صاحبنظران دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و صنعتی مرتبط با موضوعات کنفرانس در محل این پژوهشگاه برگزار شد.

محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در این مراسم، با بیان این‌که برخی علاقه‌مندند در حوزه مقررات‌گذاری صرف فعالیت کنند و در عرصه توسعه فناوری یک‌جانبه گرایی را پیش ببرند، گفت: اگر در این زمینه ما هم سکوت کنیم، درگیر یک‌ جانبه‌گرایی برخی دولت‌ها می‌شویم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که امروز در حوزه هوش مصنوعی یک محصول قابل توجه داریم، تاکید کرد: "ترگمان" یک ماشین ترجمه و اثر دست دانشمندان ایرانی با بهره‌گیری از هوش مصنوعی است و در زبان فارسی، بدون اغراق، قدرتش از گوگل بیش‌تر است. ما در حوزه بیگ دیتا، اینترنت اشیاء و سایر حوزه‌های فناوری نوین هم باید محصولاتمان تجاری‌سازی شود.

آذری جهرمی با تاکید بر لزوم آشنایی با مفهوم هوشمندسازی بیان کرد: از چالش‌های تحول دیجیتال، افزایش شناخت دستگاه‌ها نسبت به این تحول است؛ به همین دلیل مدیریت شهری، اجرایی، قضایی، قانون‌گذاری و سایر مجموعه‌ها باید با مفهوم هوشمندی آشنا شوند. یکی از وظایف مهم ما نیز افزایش ایجاد شناخت‌های بین بخشی است.

وی با اشاره به تاخیر در توسعه پهن‌باند در کشور اظهار کرد: زمانی، جلوی توسعه نسل سوم تلفن‌همراه در کشور گرفته شد اما از ابتدای دولت یازدهم، این توسعه اتفاق افتاد اما اگر از الان برای توسعه نسل پنجم زمینه‌سازی نکنیم، نمی‌توانیم از اقتصادش بهره بگیریم. آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای حضور در انقلاب صنعتی چهارم که حوزه فراتری از ارتباطات است، باید مورد توجه قرار گیرد.

او ادامه داد: وظیفه حوزه ICT نیست که به حوزه سواد رسانه یا کودک بپردازد، اما ما امروز در این زمینه فعالیت می‌کنیم؛ هرچند برخی، زبان انتقادشان به این مسئله باز است. البته همه این موارد آثار جزئی اقتصاد دیجیتال است اما تحول دیجیتالی در دنیا، یک اتفاق بزرگ و ناگهانی است که مولفه‌های حاکمیت کشورها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وزیر ارتباطات با بیان این‌که در جامعه جهانی ITU، یکی از چالش‌های موجود، ناهماهنگی بین دستگاه‌ها در پیاده‌سازی تحول دیجیتالی است افزود:‌ در حال‌حاضر برخی علاقه‌مند هستند در حوزه مقررات‌گذاری صرف فعالیت کنند و در عرصه توسعه فناوری یک‌جانبه گرایی را پیش ببرند و این امور را به آیکن بسپارند. اگر در این زمینه ما هم سکوت کنیم، درگیر یک‌ جانبه‌گرایی برخی دولت‌ها می‌شویم.

وی با اشاره به اقدامات پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در زمینه روشن‌سازی دستگاه‌ها با تحولات دیجیتالی اظهار کرد: در سال گذشته، توسط این پژوهشگاه، دوره‌هایی آغاز شد که بخش‌های مختلف با مفهوم و تغییرات تحول دیجیتالی آشنا شوند. از سوی دیگر، این پژوهشگاه، گزارش‌های سفارش‌شده‌ای نیز در این زمینه متناسب با دانش افراد در اختیار دستگاه‌ها گذاشت اما متاسفانه گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۹۵ درصد از سازمان‌های ما آمادگی ورود به این عرصه را ندارند.

آذری جهرمی خاطر نشان کرد: همانطور که اقتصاد مقاومتی یک پروژه نیست، شبکه ملی اطلاعات هم تنها یک پروژه نیست بلکه به معنای توسعه فضای مجازی از دیدگاه انقلاب اسلامی است. شبکه ملی اطلاعات مجموعه پروژه‌ای است که هیچگاه متوقف نمی‌شود. تحول دیجیتالی نیز یک پروژه نیست و یک فرایند است و مفهوم اقتصاد دیجیتالی نیز به معنی علوم بین بخش‌هاست.

وزیر ارتباطات در پایان از پژوهشگاه فناوری اطلاعات خواست تا دو ماموریت را در دستور کار خود قرار دهد. او در این زمینه گفت:‌ ابتدا این پژوهشگاه باید به ایجاد ظرفیت بین بخشی و دعوت از دستگاه‌های مختلف برای آشنایی با مفاهیم انقلاب چهارم اقدام صنعتی کند. از سوی دیگر هم با توجه به پیمان‌های منطقه‌ای ما با کشورهایی روسیه، آذربایجان و ترکیه از ظرفیت‌های تجربی این کشورها  برای پیاده‌سازی پروژه‌های مربوط به اقتصاد دیجیتال استفاده کنیم.