حمله هکری گسترده به حساب کاربری صدها سیاستمدار آلمانی

حمله هکری گسترده به حساب کاربری صدها سیاستمدار آلمانی
تاریخ انتشار : ۱۵ دی ۱۳۹۷

رسانه‌های آلمانی از حمله هکری گسترده به حساب کاربری صدها سیاستمدار آلمانی از جمله صدر اعظم و رئیس جمهور آلمان خبر داده‌اند که منجر به انتشار بسیاری از داده‌های شخصی این سیاستمداران شده است.

به گزارش گرداب، یک حمله هکری گسترده و هدفمند به حساب های کاربری صدها سیاستمدار آلمانی در اینترنت و شبکه های اجتماعی رخ داده و به این ترتیب به اطلاعات فراوانی دسترسی پیدا کرده و آن ها را منتشر کرده اند.

در این حمله هکری اطلاعات تماس، چت ها و بسیاری اسناد شخصی تعداد زیادی از نمایندگان پارلمان آلمان در اینترنت منتشر شده است. افراد قربانی این حمله هکری تقریبا سیاستمدارانی از همه احزاب بوده اند. حزب افراطی "جایگزینی برای آلمان" تنها حزبی بوده که از این حمله هکری در امان بوده است. در برخی موارد اطلاعات بسیار شخصی منتشر شده  از جمله تصاویر کارت شناسایی، چت های خانوادگی و یا اطلاعات کارت اعتباری خانواده ها . برخی از این اسناد منتشر شده مربوط به سال ها پیش است. این اطلاعات قبل از کریسمس در توییتر منتشر شده است. حساب کاربری که این اسناد را منتشر کرده است 17 هزار طرفدار کسب کرده است.

پیامد این حمله هکری گسترده، مرکز ملی مقابله با حملات سایبری نشست بحرانی را برگزار کرده است. سازمان اطلاعات داخلی آلمان، اداره فدرال پلیس جنایی آلمان و سازمان اطلاعات  امنیت آلمان از جمله سازمان های تشکیل دهنده این تشکل هستند. تا به حال مشخص نشده است که این حمله هکری از طرف چه شخص و یا گروهی صورت گرفته است.

در حال حاضر رهبران فراکسیون ها در پارلمان آلمان آسیب های حاصل از این حمله هکری را مورد ارزیابی قرار می دهند. ظاهرا اسناد حساس سیاسی در این اطلاعات منتشر شده وجود نداشته است، اما با توجه به انتشار بسیاری داده های شخصی، آسیب های حاصل از این حمله هکری بسیار بالا است. به نوشته رسانه های آلمانی همچنین در بین قربانیان این حمله هکری فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و برخی هنرمندان و خبرنگاران معروف هم بوده اند.

البته معاون سخنگوی دولت آلمان اعلام کرده است که هیچ گونه اطلاعات حساسی از دفتر صدر اعظم آلمان منتشر نشده است.

 اطلاعات از طریق یک حساب توییتری منتشر شده که ظاهرا پلاتفورم اینترنتی آن در هامبورگ مستقر است. در این حساب توییتری از تابستان 2017 پیوسته اطلاعاتی درباره زندگی خصوصی یا حرفه‌ای سیاستمداران آلمانی منتشر می‌شود.شگفت‌انگیز است که افشای حجم بالایی از داده‌ها و اطلاعات شخصی افراد تا روز پنج شنبه گذشته توجه کسی را جلب نکرده بود.

وزیر دادگستری آلمان این حمله را هجوم سختی به دموکراسی آلمان ارزیابی کرده است. وزیر اقتصاد آلمان هم در این باره که این حمله دست کم گرفته شود هشدار داده است.

وزیر کشور آلمان هم اعلام کرده است که با سرعت و شدت برای شناسایی عامل این حمله تلاش می کند.