تنظیم فضای داخلی خودرو بر اساس احساسات راننده با هوش مصنوعی

تنظیم فضای داخلی خودرو بر اساس احساسات راننده با هوش مصنوعی
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۷

تصور کنید که خودرو شما احساسات شما را درک کند و بر اساس عواطف شما تنظیم شود. هوش مصنوعی عاطفی “Affectiva”، سیستمی است که می‎تواند حالات عاطفی راننده و مسافران را شناسایی کند.

به گزارش گرداب، اگر خودروها می‌توانستند عواطف و احساسات رانندگان در هنگام عصبانیت یا خشم را درک کنند و دمای داخل خودرو و همچنین موسیقی را بر اساس حالت عاطفی شما تنظیم کنند، یکی از مهم‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی به چشم می‌آمد.

بدین ترتیب شاید اگر خودروها درک کنند که راننده در حالت عصبی یا مضطرب قرار دارند، هیچ‌وقت روشن نشوند!

امروزه خبرهای مختلف و زیادی در رابطه با خودروهای خودران و رشد روزافزون آنها به گوش می‌رسد.
به طور کلی طرح‌های زیادی هست که دنیای هوش مصنوعی و خودروها را به هم پیوند می‌دهد. یکی از این موضوعات، هوش مصنوعی عاطفی است که می‌تواند فضای داخلی خودرو را مطابق با احساسات و عواطف راننده و مسافران تنظیم کند.
 
کارهای زیادی در حوزه یادگیری ماشین انجام شده است که می‌تواند کاری کند که خودرو، درک بهتری از شرایط جاده و دنیای پیرامون خود داشته باشد.
یکی از استارتاپ‌های فعال در این زمینه "Affectiva” نام دارد که برنامه‌های زیادی در رابطه با هوشمندسازی فضای داخلی خودرو دارد و روی احساسات و عواطف راننده کار می‌کند.
 

"Affectiva”، در حقیقت یک مدل کسب و کار به نام هوش مصنوعی عاطفی تعریف کرده است. این مدل حاوی الگوریتم‌هایی است که می‌تواند حالات عاطفی انسان را شناسایی نماید.

این شرکت اولین محصول خود را اخیرا عرضه کرد. این محصول، سیستمی است که حالات احساسی و عاطفی رانندگان را در لحظه شناسایی می‌کند. این کار از طریق دوربین و ضبط‌کننده صدا که در درون کابین قرار گرفته است، انجام می‌شود.
 
عبدالرحمن محمد، مدیر تولید "Affectiva” اذعان داشت: «شرکت ما در تلاش است که هر روز به دستاوردهای بیشتر و بهتری در زمینه خودکارسازی دست یابد. در حال حاضر تمرکز ما روی فعالیت‌ها و عواطف درون کابین است و داریم روی سیستم‌ها و معیارهایی کار می‌کنیم که بتوانیم خوشحالی، استرس، عصبانیت و ... را اندازه گیری کنیم و فضای داخلی خودرو را متناسب با آن تنظیم کنیم.»
منبع: ایتنا