انتقال ۲۹ درصد ترافیک جهانی اینترنت به نسل جدید IP آدرسها

انتقال ۲۹ درصد ترافیک جهانی اینترنت به نسل جدید IP آدرسها
تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۳۹۷

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به ضرورت گذر شبکه IP کشور به نسخه جدید آدرسهای اینترنتی برای تحقق اینترنت اشیاء، گفت: ۲۹ درصد از ترافیک جهانی اینترنت به IP آدرسهای جدید (IPv۶ ) منتقل می شود.

به گزارش گرداب، امیر ناظمی بر ضرورت گذر شبکه IP کشور به نسخه ۶ آدرسهای اینترنتی، تاکید کرد و گفت: پیش بینی شده است که در سال ۲۰۲۵، اتصال ۵۰ میلیارد اجزای مختلف به شبکه اینترنت اتفاق می افتد که این رقم بیش از ۱۰ برابر وضعیت موجود است؛ به همین دلیل دنیا به سمت نسل جدید آدرسهای اینترنتی ( IPv۶ ) حرکت کرده‌ است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌های آینده با مفاهیمی مختلفی مانند اینترنت اشیاء و حکمرانی هوشمند روبرو می‌شویم، گفت: در اینترنت اشیاء، موجودات زنده و اشیاء به هم متصل می‌شوند و اطلاعات بسیاری بین آنها تبادل می‌شود. در این فضا احتیاج به آدرس IP هایی داریم که ظرفیت این حجم اتصال و تبادل اطلاعات را داشته باشند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، اتمام IP های نسخه ۴ را از دیگر دلایل گذار به آی پی نسخه ۶ عنوان کرد و  افزود: فضا برای آدرس‌های بیشتر، افزایش ظرفیت امنیتی و دریافت تعداد سرویس‌های بیشتر، از جمله ویژگی‌های این مهاجرت است.

ناظمی با بیان اینکه مجموع نشانی های اینترنتی (IP) که نسخه ۴ آی پی را دارند، در جهان ۳.۴ میلیارد آدرس، برآورد می‌شود، گفت: تا ۵ سال آینده بالغ بر ۵۰ میلیارد شیء مختلف وارد شبکه اینترنت می شوند که این بیش از ۱۰ برابر وضعیت موجود است.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه ۲۵ درصد تجهیزات شبکه های ارتباطی در جهان IPv۶ است، افزود: ۴۹ کشور در جهان بیش از ۵ درصد از ترافیک خود را روی آی پی نسخه ۶ انتقال می دهند و در ۲۴ کشور نیز این ترافیک بیش از ۱۵ درصد است. از سوی دیگر ۲۹ درصد از ترافیک اینترنت در جهان درحال انتقال به IPv۶  است.

وی گفت: هم اکنون ۱۷ درصد وب سایت های دنیا بر بستر IPv۶ قرار دارند و کاربران در هند با ۴۴ درصد به عنوان نخستین و آمریکا به عنوان دومین کشور با ۲۱ درصد کشورهایی هستند که از IPv۶ استفاده می کنند. این درحالی است که در کشور ما بیش از ۱۲ میلیون آدرس IP نسخه ۴ (IPv۴ ) به ثبت رسیده که بخشی از آن درحال گذار به IPv۶ است. همچنین حدود یک میلیون دامنه اینترنتی با پسوند Ir در کشور وجود دارد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اسناد بالادستی و آیین نامه های سازمان تنظیم مقررات، تاکید کرد: سازمان فناوری اطلاعات براساس این اسناد، وظیفه مهیاسازی فضا برای گذار از نسخه ۴ به نسخه ۶ و نیز آمادگی کمک به سازمان ها و شرکت‌ها برای این مهاجرت را دارد.