Gerdab.IR | گرداب

وبلاگ "و واعدنا موسی ثلاثین لیله"

این دروغ ها از کجا می آیند؟

تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۸۹

ممکن است پیغامی بفرستند با عنوان: "جدید ترین لباس‌های اروپا" و بعد وقتی ایمیل را باز می‌کنی، می‌بینی که به بهانهٔ "جدیدترین لباس ها" عکس‌هایی از زن‌هایی که لباس شب پوشیده‌اند برایت فرستاده‌اند. اصلا چرا این ایمیل‌ها یکی در میان عکس‌هایی از زن‌های مختلف در حالت‌های مختلف است!؟

گرداب- گروه های زیادی هستند که ایمیل‌های دسته‌جمعی ارسال می‌کنند، از همان گروه‌هایی که مردم عضو می‌شوند و هر روز یکی دو ایمیل با مطالب خواندنی و یا عکس‌های جالب برایشان ارسال می‌کند.
 
همیشه نسبت به اکثر این گروه‌ها بدبین بوده‌ام. وقتی با ذره‌بین به مطالبی که می‌فرستند توجه کرده‌ام، دیده‌ام که بین مطالب متنوعی که ارسال می‌شود، عموما مطالبی هم هست که گوشه و کنار حمله‌ای غیر مستقیم و بسیار موزیانه به اخلاق اسلامی و یا نظام جمهوری اسلام می‌کند. البته اکثرا، حمله‌ها همان‌طور که گفتم غیر مستقیم هستند. به گونه‌ای که اگر کسی علم و یا دقت نداشته باشد، اصلا متوجه آن نخواهد شد که مورد حمله قرار گرفته است.

مثلا ممکن است پیغامی بفرستند با عنوان: "جدید ترین لباس‌های اروپا" و بعد وقتی ایمیل را باز می‌کنی، می‌بینی که به بهانهٔ "جدیدترین لباس ها" عکس‌هایی از زن‌هایی که لباس شب پوشیده‌اند برایت فرستاده‌اند. اصلا چرا این ایمیل‌ها یکی در میان عکس‌هایی از زن‌های مختلف در حالت‌های مختلف است!؟

و یا به بهانهٔ "داستانی جالب از..." مطالب منحرفی را بدون منبع، به عنوان پندهای حکیمانه به خورد خواننده‌هایی می‌دهند که با به‌به و چه‌چه از آن استقبال می‌کنند.
 
چند وقت پیش یکی از همین ایمیل‌ها برایم آمده بود که مطلبی را به یکی از حکیمان نسبت می‌داد. در آن مطلب، شدیدا یکی از اصول اخلاقی اسلامی (که نمی‌خواهم توضیح دهم) زیر سؤال رفته بود. به کسی که مطلب را برایم فرستاده بود جواب ایمیل دادم و نوشتم: «من بسیاری از کتاب‌های این نویسنده را خوانده‌ام و بسیاری از سخنرانی‌هایش را شنیده‌ام. بدان که با بسیاری از حرف‌های ایشان مخالفم، پس مطلع باش که از روی تمایلات شخصی از او دفاع نمی‌کنم. ولی در این مورد خاص، حاضرم شرط ببندم که این مزخرفات را او نگفته است.» فرد مورد نظر مانند بسیاری از افراد دیگر که بدون هیچ علمی، فقط این دروغ‌ها را منتشر می‌کنند جز معذرت‌خواهی و اظهار بی‌اطلاعی حرفی برای گفتن نداشت.

تا دلت بخواهد حدیث و آیه و روایت‌های دروغ هم به همین‌گونه دریافت کرده‌ام. جالب این است که بعضی اوقات زیر این احادیث منبع هم می‌زنند! در یکی از همین موارد خودم شخصا به کتاب اصول کافی سر زدم تا ببینم مطلب به آن‌گونه هست که در ایمیل آمده یا خیر. که خوب واضح است مطلبی به آن شکل نیافتم.

جدیدترین شاهکار این نوع ایمیل‌ها هم پریروز به دستم رسید، از فرستنده‌ای ناشناس. تیتر ایمیل این بود: "اگر گفتید این چه شهری است؟" ایمیل را باز کردم و دیدم قبل از این که به من برسد، صدها نفر آن را دست به دست چرخانده‌اند. اولین جایی هم که آن ایمیل را فرستاده است، یکی از همین گروه‌هایی است که ایمیل را کیلویی به عضوهایش ارسال می‌کند!

ایمیل پر بود از عکس‌هایی از شهری بسیار زیبا و خوش آب و هوا که هر‌کس آن را می‌دید، آرزو می‌کرد که ای کاش روزی به آن سفر کند. البته به دلیل مطالعاتی که داشتم، از همان اولین عکس شهر را تشخیص دادم. به خوبی می‌دانستم که عکس‌ها از شهر "هایفا" در فلسطین اشغالی است.

خلاصه چندین و چند عکس جذاب گذاشته بود و در انتها نوشته بود: "اگر گفتید اینجا کجاست؟ اینجا غزه است!"

عصبانی شدم. این ایمیل به غیر از این‌که در ذهن بیننده‌های بی‌اطلاع، شک و تردیدی در دفاع از مردم مظلوم غزه به وجود بیاید، چه فایده‌ای دارد؟ آیا غیر از این خواهد بود که دفعهٔ بعد که صحنه‌های دلخراشی از غزه ببینند با خود خواهند گفت: "این صحنه ها دروغ است! این آخوندها دارند ما را فریب می‌دهند! ما که خوب می‌دانیم غزه چه خبر است..."

حال سوال ساده‌ای دارم: این پیغام‌های منحرف از کجا می‌آیند؟