شروط موافقیت با استخراج ارز دیجیتال اعلام شد

شروط موافقیت با استخراج ارز دیجیتال اعلام شد
تاریخ انتشار : ۳۰ تير ۱۳۹۸

وزیر ارتباطات شروط خود را برای موافقت با ماینینگ ارزهای دیجیتال اعلام کرد.

به گزارش گرداب، بحث ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال مدتی است که در داخل کشور با حواشی بسیاری همراه است. پس از اینکه با دستور مقامات قضایی، در طی یکی دو ماه اخیر بسیاری از مزارع استخراج ارزهای دیجیتال پلمب شدند، به نظر می‌رسد وزارت ارتباطات این روزها، بیش از هر زمان دیگری به دنبال آن است که یک قانون جامع در مورد فعالیت این مزارع به تصویب برساند.

در نشست خبری روز دوم نمایشگاه الکامپ، که با حضور آذری جهرمی وزیر ارتباطات کشور برگزار شد، شاهد رونمایی از اطلاعات جدیدی در مورد شروط چندگانه این وزارت در مورد فعالیت دستگاه‌های ماینینگ بودیم. آذری جهرمی در این نشست اعلام کرد که خبر اعطای مجوز به شرکت‌های چینی برای استخراج ارزهای دیجیتال در داخل کشور صحت ندارد. وی همچنین فعالیت دستگاه‌های ماینینگ را به عنوان صادرات مجازی برق معرفی و اعلام کرد که در ساعات غیرپیک مصرف برق کشور، می‌توان اجازه داد که این دستگاه‌ها به فعالیت بپردازند.

آذری جهرمی همچنین برای ادامه فعالیت مزارع استخراج ارزهای دیجیتال دو شرط را معرفی کرده است. نخست اینکه، برقی که قرار است توسط این مزارع و دستگاه‌های ماینینگ مورد استفاده قرار بگیرد باید از یک شبکه انتقال و توزیع دیگر تامین شود تا برای خطوط اصلی از نظر اتلاف انرژی مشکلی ایجاد نکند. وزیر ارتباطات اعلام کرد که می‌توان با قرار دادن این مزارع در کنار نیروگاه‌های تولید برق، این مشکل را برطرف کرد. وی همچنین اعلام کرده است که باید برای برق مصرفی این مزارع و به طور کل دستگاه‌های ماینینگ یک نرخ فروش برق مناسب در نظر گرفته شود. چرا که برای تولید برق در کشور منابع زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حال حاضر دولت یارانه زیادی برای آن می‌پردازد.

آذری جهرمی در پایان این نشست خبری اعلام کرد که استفاده از دستگاه‌های ماینینگ می‌تواند موجب افزایش بهره‌وری شبکه برق کشور شود. قرار است تا پایان تیرماه، تصمیم گیری در مورد فعالیت دستگاه های ماینینگ صورت بگیرد.