ابلاغیه رئیس‌جمهور به آموزش و پرورش درباره بازی‌های رایانه‌ای

ابلاغیه رئیس‌جمهور به آموزش و پرورش درباره بازی‌های رایانه‌ای
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۳۹۸

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی از ابلاغیه رئیس‌جمهور به آموزش و پرورش درباره بازی‌های رایانه‌ای خبر داد.

به گزارش گرداب، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی در جریان بازدید از جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران گفت: وجود تعداد قابل توجه بازیکنان حرفه‌ای در کشور، نشان‌دهنده ضرورت بالای برگزاری رویدادهایی مانند این مسابقات است.

امیر خوراکیان معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی در جریان بازدید از جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران، گفت: زمانی که یک موضوعی مخاطب بالایی دارد، ضروری است که برای آن برنامه‌ریزی و رویدادها و اتفاقات متناسبی را برگزار کرد. در کشور 5میلیون بازیکن حرفه‌ای فعال هستند و همین موضوع مهم‌ترین دلیل درباره ضرورت برنامه‌ریزی و برگزاری جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی ایران، با در نظر گرفتن جهت‌گیری‌ها و انتقال پیام‌های لازم در این مسیر است.

وی با بیان این که جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی رویدادی ارزشمند است که به هدایت و ارتقای استعداد‌های بازی‌های ویدیویی در کشور می‌پردازد، گفت: حضور سه بازی ایرانی در این رویداد دلگرم‌کننده است. چند سال قبل دغدغه‌های زیادی درباره بازی‌های ایرانی وجود داشت، اما امروز نه‌تنها بازی‌های ایرانی مورد توجه بازیکنان حرفه‌ای قرار گرفته که حتی بر بستر آنها مسابقه برگزار می‌شود.

خوراکیان یکی دیگر از ویژگی‌های مهم جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی را حضور یک بازی جدی میان رشته‌های مسابقات دانست و گفت: بازی‌های جدی مبحث بسیار  مهمی است و در آینده نقش زیادی در حوزه آموزش و مهارت‌افزایی خواهند داشت.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی درباره اقدامات این مرکز در حوزه بازی‌های ویدیویی توضیح داد: در سند ملی بازی‌های رایانه‌ای که در مرکز ملی تهیه شد و در شورای عالی فضای مجازی به‌تصویب رسید، به نهادهای مختلفی از قبیل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، وزارت‌خانه‌های ارشاد و ارتباطات، صدا و سیما و... وظایفی محول شده است و ما در حال پیگیری محقق شدن این مأموریت‌ها هستیم.

خوراکیان ادامه داد: همچنین در مرکز ملی فضای مجازی، مطالعات و آینده‌نگری در حوزه بازی‌ در حال انجام است تا علاوه بر سند ملی مصوب‌شده، سیاست‌گذاری‌های لازم متناسب با تحولات این حوزه اتخاذ شود.

وی رصد تحولات بازی‌های ویدیویی را دیگر اقدام این مرکز برشمرد و گفت: نیاز است برخی موارد به‌فوریت به‌اطلاع مسئولان تربیتی و فرهنگی برسد و حتی به خانواده‌ها و بازیکنان آگاهی‌های لازم داده شود. ما ضمن رصد تحولات این حوزه، در صورت نیاز حتی در مصادیق خاص نیز پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهیم.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی با ابراز این‌که مسئله تحولات بازی در حوزه‌های جدی‌تری مانند آموزش و مهارت‌افزایی اهمیت زیادی دارد، گفت: به‌طور خاص نقش بازی‌ها در آموزش مورد توجه قرار گرفته و گزارشی در این خصوص تهیه شده است. همچنین این موضوع از طرف رئیس جمهور به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده است که بازی‌های رایانه‌ای در آینده نظام تعلیم و تربیت به‌طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

خوراکیان در پایان گفت: لازم است صمیمانه از برگزارکنندگان این مسابقات هم به‌خاطر برگزاری رویدادی با فضای جوانانه، پرشور و پرطراوت و هم به‌خاطر توجه به مسائل محتوایی و تربیتی تشکر کنم.