مرکز مقابله با جرایم سایبری

هشدار جدی به مجرمان سایبری

هشدار جدی به مجرمان سایبری
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۳۹۸

مرکز مقابله با جرایم سایبری به تعدادی از مجرمانی که اقدام به انتشار محتوای مجرمانه در فضای مجازی می کنند، هشدار داد.

به گزارش گرداب، مرکز مقابله با جرایم سایبری به تعدادی از مجرمانی که اقدام به انتشار محتوای مجرمانه در فضای مجازی می کنند، هشدار داد. این مرکز با یادآوری مواد 498، 499، 500، 513 و 514  قانون مجازات اسلامی، تاکید کرده است که تداوم فعالیت های مجرمانه این افراد، منجر به پیگیرد قانونی خواهد شد.

به نظر می رسد تصور ناشناس بودن در فضای مجازی، باعث شده عده ای دست به اقدامات مجرمانه و ساختارشکنانه ضدامنیتی و ضد فرهنگی بزنند. 

این مرکز در متن پیامک ارسالی خود آورده است: «با توجه به فعالیت های شما در فضای مجازی و مطابقت این اقدامات با مواد 498، 499، 500، 513 و 514 قانون مجازات اسلامی، به شما هشدار داده می شود که در صورت تکرار و عدم توقف فعالیت های مجرمانه، تحت پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت.»

این مرکز پیش از این هم در اطلاعیه ای از ورود جدی خود در برخورد با قانون شکنان خبر داده بود. در بخشی از اطلاعیه مذکور آمده است: «مرکز بررسی جرایم سایبری در راستای مقابله با جرایم رو به گسترش بخشی از کاربران که با سواستفاده از حاشیه امن ایجاد شده حاصل از برخی ناهماهنگی‌ها و سوءمدیریت متولیان امر ساماندهی فضای مجازی کشور دست به اقدامات ساختارشکنانه ضد امنیتی و ضد فرهنگی در این فضا زده‌اند، سلسله اقداماتی را صورت خواهد داد.»

لازم به ذکر است متن مواد قانونی مذکور به قرار زیر است:

ماده 498 - هر كس با هر مرامي، دسته، جمعيت يا شعبه جمعيتي بيش از دو نفر در داخل يا خارج از كشور تحت هر اسم يا عنواني تشكيل دهد يا اداره نمايد كه هدف آن برهم زدن امنيت كشور باشد و محارب شناخته نشود به حبس از دو تا ده سال محكوم مي شود.

ماده 499 - هر کس در یکی از دسته‌ها یا جمعیت‌ها یا شعب جمعیت‌های مذکور در ماده (498) عضویت یابد به سه ماه تا پنج سال حبس محکوم می‌گردد مگر اینکه ثابت شود از اهداف آن بی‌اطلاع بوده است.

ماده 500 - هر كس عليه نظام جمهوري اسلامي ايران يا به نفع گروهها و سازمانهاي مخالف نظام به هر نحو فعاليت تبليغي نمايد به حبس از سه ماه تا يكسال محكوم خواهد شد.

ماده 513 - هركس به مقدسات اسلام و يا هر يك از انبياء عظام يا ائمه طاهرين(ع) يا حضرت صديقه طاهره(س) اهانت نمايد اگر مشمول حكم ساب النبي باشد اعدام مي شود و در غير اين صورت به حبس از يك تا پنج سال محكوم خواهد شد.

ماده 514 - هركس به حضرت امام خميني، بنيانگذار جمهوري اسلامي رضوان ا000 عليه و مقام معظم رهبري به نحوي از انحاء اهانت نمايد به حبس از شش ماه تا دو سال محكوم خواهد شد.

ماده 638 - هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴)‌ ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

ماده 639 - افراد زیر به حبس از یک تا ده سال محکوم می‌شوند و در مورد بند «‌الف» علاوه بر مجازات مقرر، محل مربوطه به طور موقت با نظر‌ دادگاه بسته خواهد شد:
‌الف - کسی که مرکز فساد یا فحشا دایر یا اداره کند.
ب - کسی که مردم را به فساد یا فحشا تشویق نموده یا موجبات آن را فراهم نماید.
تبصره - هر گاه بر عمل فوق عنوان قوادی صدق نماید علاوه بر مجازات مذکور به حد قوادی نیز محکوم می‌گردد.

ماده 640 - اشخاص ذیل به حبس از سه ماه تا یک سال و جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال و تا (۷۴) ضربه شلاق‌ یا به یک یا دو مجازات مذکور محکوم خواهند شد:
۱ - هر کس نوشته یا طرح، گراور، نقاشی، تصاویر، مطبوعات، اعلانات، علایم، فیلم، نوار سینما و یا بطور کلی هر چیز که عفت و اخلاق عمومی را جریحه‌دار نماید را برای تجارت یا توزیع به نمایش و معرض انظار عمومی گذارد یا بسازد یا برای تجارت و توزیع نگاه‌دارد.
۲ - هر کس اشیاء مذکور را به منظور اهداف فوق شخصاً یا به وسیله دیگری وارد یا صادر کند و یا به نحوی از انحاء متصدی یا واسطه تجارت و یا‌ هر قسم معامله دیگر شود یا از کرایه دادن آن‌ها تحصیل مال نماید.
۳ - هر کس اشیاء فوق را به نحوی از انحاء منتشر نماید یا آنها را به معرض انظار عمومی بگذارد.
۴ - هر کس برای تشویق به معامله اشیای مذکور در فوق و یا ترویج آن اشیاء به نحوی از انحاء اعلان و یا فاعل یکی از اعمال ممنوعه فوق و یا‌محل بدست آوردن آن را معرفی نماید.
تبصره ۱ - مفاد این ماده شامل اشیائی نخواهد بود که با رعایت موازین شرعی و برای مقاصد علمی یا هر مصلحت حلال عقلائی دیگر تهیه یا ‌خرید و فروش و مورد استفاده متعارف علمی قرار می‌گیرد.
تبصره ۲ - اشیای مذکور ضبط و محو آثار می‌گردد و جهت استفاده لازم به دستگاه دولتی ذیربط تحویل خواهد شد.

در پایان ذکر این نیز ضروری است که تذکرهای پیامکی مرکز بررسی جرایم سایبری، صرفا از طریق سامانه پیامکی گرداب (Gerdab) ارسال می شود.