تاثیر هوش‌مصنوعی بر آینده بازارکار

تاثیر هوش‌مصنوعی بر آینده بازارکار
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۸

در این مطلب به بررسی توانایی بالقوه هوش مصنوعی بر تحت تاثیرقراردادن بازار مشاغل آینده خواهیم پرداخت.

به گزارش گرداب،  در حالی که برخی از کارشناسان کشور‌های صنعتی به رکود اقتصادی در آینده نه چندان دور اعتقاد دارند، در حال حاضر اقتصاد این کشور‌ها فعّال و پویا است. براساس اطلاعات دفتر آمار کار ایالات متحده، نرخ بیکاری در این کشور در ماه اکتبر ۳،۶ درصد و در تمام سال ۲۰۱۹ نیز نزدیک به این عدد بوده است.

تأثیر هوش مصنوعی بر بازار کار

برآورد و ارزیابی‌های دقیق علمی می‌گوید که هوش مصنوعی و اتوماسیون می‌توانند یک‌چهارم مشاغل ایالات متحده را در آینده تحت تأثیر قرار دهند و یا به کل از بین ببرند.

تکامل روزافزون هوش‌مصنوعی و کار‌هایی قابلیت تبدیل شدن به فرآیند خودکار را دارند، باعث می‌شود تمام صنایع شغلی ناپدید شوند. مشاغلی همچون تولید، کشاورزی، خدمات غذایی، خرده‌فروشی، حمل‌و‌نقل و لجستیک و گردشگری ازجمله صنایعی هستند که احتمالاً تحت تأثیر اتوماسیون قرار می‌گیرند. اگر رکود اقتصادی در راه باشد، ممکن است روند حرکت به سمت اتوماسیون را تسریع کند، زیرا مشاغلی که به مشکل مالی خورده‌اند، به دنبال راه‌هایی برای کاهش مخارج‌کلی هستند.

در حالی که بیشتر مباحث مربوط به هوش‌مصنوعی و بازار کار بر توانایی اتوماسیون در جایگزینی کارگران متمرکز شده است، اما جای بحث دارد که چگونه هوش‌مصنوعی می‌تواند شغل ایجاد کند یا به جویندگان‌ِکار کمک کند تا بیکار نشوند.

در سال ۲۰۱۸، طی گزارشی از مجمع جهانی اقتصاد، تخمین زده شد که هوش مصنوعی می‌تواند تا سال ۲۰۲۲ درمجموع ۵۸ میلیون شغل جدید ایجاد کند. این گزارش همچنین تصریح می‌کند که هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۲، ۷۵ میلیون شغل را جابجا و یا از بین خواهد برد و افزایش درآمد‌خالص، ۱۳۳ میلیون نقش تجاری جدید را در بر خواهد گرفت.

بسیاری از این مشاغل نیز به احتمال زیاد از الگوی سنتی «اشتغال تمام وقت» که امروزه رواج دارد، پیروی نخواهند کرد. درعوض، انتظار می‌رود بیشتر کارفرمایان نیروی‌های دورکار خود را گسترش داده و به دلیل عمده نیاز‌های پرسنلی خود به پیمانکاران متکی باشند.

مهارت افزایی هوش مصنوعی

تغییر به سمت بازارکار مبتنی‌بر هوش مصنوعی، تا حد زیادی موقعیت‌های کارگری با مهارت کم را از بین خواهد برد. مشاغلی که وظایف و کار‌های تکراری (مانند سری‌کاری و خط تولید) دارند، در معرض این آسیب قرار دارند. به همین ترتیب، مشاغلی که توسط گسترش استفاده از هوش مصنوعی ایجاد می‌شوند غالبا نیاز به مهارت افزایی و باز‌آموزی مداوم مهارت‌های نیروی کار دارد.

این عامل باعث می‌شود که متخصصان نتوانند دقیقاً تصور کنند که بازار کار در آینده چه شکلی خواهد بود. احتمالاً به دلیل نیاز‌های جدید تحت سلطه هوش‌مصنوعی در پنج یا ده سال آینده مشاغلی به‌وجود خواهد آمد که در حال حاضر وجود ندارند. مشاغل موجود در فناوری اطلاعات، مهندسی و توسعه نرم‌افزار احتمالاً رشد قابل توجهی خواهد داشت، زیرا این متخصصان در توسعه، به‌روزرسانی و حفظ فناوری هوش‌مصنوعی در آینده نقش مهمی خواهند داشت.

اتوماسیون و هوش مصنوعی از یک سو، همانطور که پیداست، مشاغل را از بین می‌برند، اما از طرف دیگر، هوش مصنوعی باعث افزایش بهره‌وری، سودآوری و تشویق رشد مشاغل شده و به کارفرمایان فرصت‌های جدیدی برای ایجاد شغل ارائه می‌دهد.

توسعه تکنولوژی در گذشته شرایط کاری صنایع و نیروی‌کار تغییر داده‌است، پس دلیلی وجود ندارد که انتظار داشته باشیم آن‌ها دوباره این کار را نکند.

چگونه هوش مصنوعی می‌تواند فرایند پیدا‌کردن شغل را تغییر دهد؟

عامل دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، نقشی است که ممکن است هوش مصنوعی برای کمک به متقاضیان جویای‌کار آینده ایفا کند تا فرصت‌های شغلی جدیدی پیدا کنند. روند یافتن شغل اغلب کار دشواری است و شامل فرایند طولانی تهیه و ارسال رزومه و نامه، و برای استخدام مدیران فرآیندی حتی طولانی‌تر و سخت‌تری می‌باشد. فناوری هوش مصنوعی این روند بسیار طولانی را ساده کرده و باعث می‌شود استخدام برای همه افراد راحت‌تر شود. برای مثال یک اپلیکیشن هندی مبتنی بر هوش‌مصنوعی به نام Workruit، کلیه امور و فرایند استخدام جویندگان کار را به‌راحتی انجام می‌دهد.

در مورد دیگر، شرکت‌هایی وجود دارند که در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانند بررسی سوابق افراد را به صورت خودکار انجام دهند، داده‌های مربوط به متقاضیان و موارد مورد علاقه برای کارفرمایان را بررسی کنند.

این سیستم می‌تواند رزومه افراد واجد شرایط با سوابق پاک (بدون مشکل امنیتی)، را بالا ببرد، اما هوش مصنوعی می‌تواند این ایده را تقویت کند که کارفرما درصورت لزوم، بتواند بلافاصله همه متقاضیانی که سابقه جنایی دارند را محروم کند، که این می‌تواند برای کسانی که قبلاٌ سابقه‌ای داشتند، فرصت استخدام در شغل مورد نظرشان را از دست بدهند.

پیش‌بینی آینده‌ای که غیرقابل پیش‌بینی است!

در این شکی نیست که هوش‌مصنوعی زندگی ما را دوباره تغییر داده است و به این کار ادامه خواهد داد. اگرچه امروز به‌راحتی خبر از دورقمی شدن میزان بیکاری و حذف موقعیت‌های شغلی بخاطر وجود هوش مصنوعی می‌دهیم، اما نتیجه به احتمال زیاد پیچیده‌تر از، کاهش تعداد مشاغل یا تغییر صنایع خواهد بود. هوش‌مصنوعی ممکن است شغل‌های جدیدی ایجاد کند، نیاز به زمینه‌های موجود در تخصص را تقویت کند، مهارت‌های یک نیروی‌کار مدرن را شکل دهد و حتی فرایند استخدام را نیز سریع‌تر کند.