نیازمند مقررات گذاری در زمینه هوش مصنوعی هستیم

نیازمند مقررات گذاری در زمینه هوش مصنوعی هستیم
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۸

وزیر ارتباطات با بیان اینکه ایران در حوزه هوش مصنوعی از بسیاری از کشورها جلوتر است، گفت: ما نیازمند مقررات گذاری در حوزه هوش مصنوعی هستیم.

به گزارش گرداب، محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام نوشت: توسعه هوش مصنوعی برای همگان خوب است. ایران می‌تواند درآمد بسیاری در این حوزه داشته باشد.

وی گفت: دانشگاهیان و شرکت‌های ایرانی در مقایسه با خیلی از کشورها در حوزه هوش مصنوعی، واقعا خیلی جلوتر هستند و همه‌ با هم باید کاری کنیم که فرصت‌های برابر برای توسعه هوش مصنوعی برای همه‌ کشورها وجود داشته باشد.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه آمریکا نمی‌تواند با قلدری جلوی امید و انگیزه جوانان را بگیرد، افزود: ما نیازمند مقررات گذاری در حوزه هوش مصنوعی هستیم؛ چرا که هیچ کس دوست ندارد آخر دنیا ربات‌ها بر انسان‌ها حکمرانی کنند و سناریوهای فیلم‌های «ماتریکس» و «ترمیناتور» اجرا شود.

در این راستا پیشنهاد همکاری علمی دانشگاه‌های ایران و مالزی در زمینه تحقیقات هوش مصنوعی از سوی وزیر ارتباطات کشورمان به وزیر صنعت مالزی ارائه شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان سفر به مالزی که با هدف شرکت در اجلاس کوالالامپور ۲۰۱۹ صورت گرفت، با دارل لایکینگ وزیر تجارت خارجی و صنعت مالزی دیدار کرد.

محمدجواد آذری جهرمی پیشنهاد همکاری علمی دانشگاه‌های دو کشور در زمینه تحقیقات هوش مصنوعی را به وزیر صنعت مالزی ارائه کرد که مورد استقبال طرف مالزیایی قرار گرفت و مقرر شد موضوع در دستور کار همکاری‌های دو کشور قرار گیرد.

در این دیدار طرفین به عنوان روسای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور با مروری بر روند پیشرفت همکاری‌ها در قالب کمیسیون مشترک، توافق کردند کمیته‌های بانکی، گردشگری، قضایی و ارتباطات در زیرمجموعه کمیسیون مشترک تا اواسط ماه فوریه آینده (اواخر بهمن‌ماه) در کوالالامپور تشکیل و برای تسهیل و سرعت بخشیدن به روند همکاری‌های دو کشور راه‌حل‌های عملیاتی بیابند و نتایج آن تا قبل از سفر رسمی نخست‌وزیر مالزی به تهران در بهار سال آینده مشخص شود.

همچنین مقرر شد جلسه کمیته تجارت ترجیحی ایران و مالزی نیز در اسرع وقت تشکیل شود. طرفین با استقبال از گسترش روابط در همه زمینه‌ها بر سرعت بخشیدن به روند مذاکرات میان دستگاه‌های اجرایی دو کشور تأکید کردند.