ممنوعیت صادرات فناوری آمریکا به ۸۹ شرکت چینی

ممنوعیت صادرات فناوری آمریکا به ۸۹ شرکت چینی
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۳۹۹

دولت ترامپ در آستانه نهایی کردن فهرستی از ۸۹ شرکت چینی است که به دلیل روابطشان با ارتش چین، صادرات فناوری آمریکایی به آنها ممنوع خواهد شد.

به گزارش گرداب، وزارت بازرگانی آمریکا در این باره اظهارنظر نکرده است. رویترز که یک کپی از فهرست وزارت بازرگانی آمریکا را مشاهده کرده، گزارش داد شرکت هواپیمایی تجاری چین (کوماک) و شرکت صنعت هواپیمایی چین در این فهرست قرار دارند.

انتشار چنین فهرستی خرید کالاها و فناوری آمریکایی توسط شرکتهای چینی را محدود می کند و این اقدام در آستانه آماده شدن دولت جو بایدن برای بدست گرفتن قدرت، تنشها میان آمریکا و چین در بخشهای مختلف شامل تجارت، تایوان و عملکرد پیرامون موضوع ویروس کرونا را تشدید خواهد کرد.

آمریکا شرکت دولتی AVIC با بیش از ۱۰۰ زیرمجموعه و بیش از ۴۵۰ هزار کارمند را در ژوئن در فهرست شرکتهایی قرار داد که تحت کنترل ارتش چین قرار دارند یا با آن در ارتباط هستند. این شرکت یک بخش غیرنظامی دارد که هواپیماهای جت خصوصی می سازد. بخشی از قطعات مورد استفاده در ساخت این هواپیماها تولید جوینت ونچرها با شرکتهای آمریکایی است.

شرکت کوماک هواپیماهایی تولید می کند که رقیب بومی بوئینگ و ایرباس به شمار می روند و اکنون به شرکتهای هواپیمایی بزرگ چینی تحویل داده می شوند. این شرکت هواپیمایی تولید می کند که رقیب بوئینگ ۷۳۷ و ایرباس ای ۳۲۰ است و در مراحل اولیه طراحی بدنه هواپیما قرار دارد. شرکت AVIC هم در شرکت کوماک سهامدار است.

بوئینگ در جدیدترین پیش بینی خود از بازار هواپیمایی تجاری چین اعلام کرده که ایرلاینهای چینی احتمالا ۸۶۰۰ فروند هواپیمای جدید در ۲۰ سال آینده به ارزش مجموع ۱.۴ تریلیون دلار خریداری خواهند کرد.

یک شرکت آمریکایی که از فرمان ممنوعیت صادرات در ریسک قرار می گیرد، جنرال الکتریک است که تامین کننده شرکت کوماک است. کوماک برای هواپیمای سی ۹۱۹ که اکنون در مرحله آزمایش است، از موتورهای ساخت شرکت سی اف ام اینترنشنال استفاده کرده که جوینت ونچر شرکت جنرال الکتریک و سافران فرانسه است.

این فهرست در حالی منتشر می شود که ترامپ پیش از این فرمانی را برای ممنوعیت سرمایه گذاری شرکتهای آمریکایی در شرکتهای چینی متعلق یا تحت کنترل ارتش چین امضا کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هم طرحی را در دست اجرا دارد که شرکتهای چینی را از بازارهای سهام آمریکا اخراج می کند.