چگونه شبکه ملی اطلاعات می‌تواند زنجیره ابتلا به کرونا را قطع کند؟

چگونه شبکه ملی اطلاعات می‌تواند زنجیره ابتلا به کرونا را قطع کند؟
تاریخ انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۹

شاید یکی از دلایلی که چینی‌ها توانستند به سرعت کرونا را کنترل کنند، شبکه قدرتمند ملی اطلاعات بود.

به گزارش گرداب، محمد اسماعیلی،کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی نوشت: شاید در نگاه اول رابطه مستقیمی بین  راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و شیوع کرونا وجود نداشته باشد ولی با کمی دقت متوجه می‌شویم بخش قابل توجهی از رفت‌وآمدها و تراکم جمعیت در فضاهای مختلف به دلیل فقدان یک شبکه ملی اطلاعات کارآمد و پرقدرت است.

همه متخصصین اتفاق نظر دارند عامل اصلی شیوع ویروس ازدحام جمعیت و تراکم  افراد در محیط های مختلف است و متاسفانه یکی از عوامل شیوع ویروس در کشور ازدحام جمعیت در محیط‌های مختلف از قبیل بانک ها، مترو، بازارها و خیابان‌های شهر است. 

شاید یکی از دلایلی که چینی‌ها توانستند با این سرعت این ویروس خطرناک را کنترل کنند همین شبکه قدرتمند ملی اطلاعات بود و این در حالی است که مردم ما مجبور هستند برای انجام هر کاری از منزل خارج شوند.

شایان ذکر است شاید ویروس کرونا مهمان ناخوانده‌ای باشد که به این زودی ها قصد رفتن نداشته باشد و ما ناگذیر هستیم سبک زندگی خودمان را با شرایط کرونا تطبیق دهیم و  بهره‌مندی از شبکه ملی اطلاعات از ملزومات و ضروریات این سبک زندگی کرونایی است.

تا همین جا برای کسانی که با کارکرد های شبکه ملی اطلاعات آشنایی دارند موضوع تمام شده است ولی برای آن دسته از خوانندگانی که کمتر با ظرفیت‌های شبکه ملی اطلاعات اشنایی دارند به ذکر چند مورد از مهمترین موضوعاتی که مردم مجبور به خارج شدن از منزل هستند و شبکه ملی اطلاعات میتواند نیاز آنها را برطرف کند اشاره می‌کنیم.

تراکم جمعیت برای انجام امور اداری 
بسیاری از مردم هم  اکنون به دلیل انجام امور اداری از منزل خارج می‌شوند و این در حالی است که با شبکه ملی اطلاعات مردم می‌توانند پیگیری‌ها و مشکلات اداری خود را از قبیل اخذ مجوزها ، نقل و انتقالات اداری، شکایتها و صدها مسئله دیگر را از داخل منزل انجام دهند.

تراکم جمعیت برای خرید
گرانی پهنای باند از یک سو و کلاهبرداری های روز افزون از سوی دیگر باعث شده است خرید اینترنتی هنوز آنطور که باید و شاید در کشور رایج نشده باشد و مردم ترجیح می‌دهند برای خرید از منزل خارج شوند و در صورتی که فرهنگ‌سازی مناسب انجام پذیرد و مردم بتوانند بدون دغدغه خاطر از طریق پایگاه‌های اینترنتی خرید کنند دیگر نیازی به خروج از منزل وجود ندارند.

آموزش 
آموزش از طریق اینترنت سال‌ها قبل در دنیا رایج شده است  و بسیاری از دوره‌های مختلف در همه سطوح و در همه موضوعات در دنیا به صورت مجازی برگزار می‌شود ولی به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب ملی این مسئله نیز در کشور بسیار محدود و با هزینه سنگین در حال انجام است.

خدمات مشاوره‌ای 
خدمات مشاوره‌ای  در زمینه‌های مختلف تربیتی، حقوقی و اداری می‌تواند از طریق اینترنت انجام شود و چه بسا با هزینه‌های بسیار کمتر چرا که شرکت‌ها و بنگاه‌ها دیگر نیازی به اجاره واحد آپارتمانی و پرداخت هزینه سنگین ندارند و در نتیجه خدمات ارائه شده نیز می‌تواند با هزینه کمتری ارائه شود.

با توجه به موضوعات ذکر شده لازم است به این نکته نیز توجه کنیم که  در صورت راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات با مشکلات دیگری نیز مواجه هستیم که برای پرهیز از اطاله بحث تنها به دو مورد آن یعنی فقدان آموزش سواد رسانه‌ای برای استفاده بهینه از اینترنت و گران بودن تجهیزات و ملزومات از جمله مودم،گوشی تلفن همراه و رایانه اشاره می‌کنیم.‌

نکته آخر این که برای در این بخش جا دارد از رسانه‌ها گلایه داشته باشیم که به جای این که دلایل خروج مردم از منازل را بررسی و ریشه یابی کنند پیوسته مردم را به ماندن در منزل توصیه می‌کنند و این در شرایطی است که مردم در بسیاری از موارد حتی به قیمت به خطر افتادن جانشان نیز مجبور به خارج شدن از منزل هستند و در صورت راه‌اندازی و تکمیل شبکه ملی اطلاعات نیازی به خروج از منزل ندارند و تنها در این شرایط است که می‌توانیم زنجیره ابتلا به بیماری را قطع کنیم.