آیا رادارهای گنبد آهنین هک شده است؟

آیا رادارهای گنبد آهنین هک شده است؟
تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۱۳۹۹

رسانه‌های رژیم صهیونیستی از زانو زدن مجدد ساختار پدافند سایبری خود در مقابل هکرهایی که به زعم خود آنها را ایرانی خوانده‌اند ، خبر دادند.

به گزارش گرداب، رسانه‌های رژیم صهیونیستی از زانو زدن مجدد ساختار پدافند سایبری خود در مقابل هکرهایی که به زعم خود آنها را ایرانی خوانده‌اند ، خبر دادند.

یسرائیل هیوم در گزارشی در این باره نوشت هنوز یک هفته از حملات سایبری سابق نمی‌گذرد که اسرائیل بار دیگر در مقابل یک تهاجم سایبری شکست خورد.

این رسانه ادعا کرد مجموعه ایرانی پی تو کی (Pay2Key) شامگاه یکشنبه اعلام کرد رایانه‌های متعلق به شرکت ایلتا یکی از شرکت‌های وابسته به صنایع هوایی اسرائیل را هک کرده است.این شرکت تولید کننده رادارهای نصب شده بر روی سامانه پدافندی گنبد آهنین است.

به نوشته رسانه‌های عبری زبان ، مسئولین امنیت شبکه در اسرائیل تنها زمانی از این تهاجم مطلع شدند که گروه هکری (Pay2Key) این مسئله را به اطلاع آنها رساند و به آنها خبر داد اطلاعات بسیار حساسی را از سرورهای این شرکت تخلیه کرده است.

هکرها با اشاره به شب یلدا به اسرائیلی‌ها گفتند شب بسیار طولانی تری را سپری خواهید کرد و به زودی اطلاعاتی در مورد شرکت‌های دیگر نیز اعلام می کنیم.

گروه هکری (Pay2Key) برای اثبات ادعای خود نام کاربری یک هزار نفر از کاربران و برخی از اسناد شرکت را روی شبکه اینترنت قرار دادند.

به نوشته یسرائیل هیوم، سه روز قبل نیز این گروه هکری از کاربران اینترنت در اسرائیل (فلسطین اشغالی) خواست میزان امنیت شبکه وزارت خانه‌های راه و  بهداشت و نیز صنایع هوایی اسرائیل را تست کنند.

به زعم این روزنامه اولین بار نام این گروه در نوامبر 2019  علنی شد و برخی از شرکت‌های امنیت شبکه آن را یک گروه ایرانی معرفی می‌کنند.

به اعتقاد کارشناسان، این هکرها دو اقدام موازی با یکدیگر انجام می‌دهند، در کنار کدگذاری اطلاعات برای دریافت باج، اطلاعات را کپی کرده و با انتشار تدریجی برخی از آن قربانی خود را مجبور به تسریع در پرداخت باج می‌کنند.‎

مدیر یکی از شرکت‌های امنیت شبکه اسرائیلی به نام «سایبرتی سیکورتی جویش» هم به این روزنامه عبری زبان گفت: با توجه به آوازه‌ای که این گروه هکری برای خود دست و پا کرده تصور می‌کنیم که پیام آنها کاملا جدی است و به زودی هم عملی خواهد شد، شما به حملات چند روز اخیر توجه کنید، از اینتل و آمیتال گرفته تا شیریبیت همه نشان می‌دهد که اسرائیل مورد حمله قرار گرفته است.

«هاریل منشاری» یکی از کارشناسان بخش سایبری رژیم اسرائیل هم در این رابطه گفت: ایران یکی از قدرت‌های فضای سایبری است و ظاهرا به هر اقدام فیزیکی صورت گرفته در این فضا پاسخ می‌دهد و  با استفاده از برتری که در این صحنه دارد، به رقبای خود ضربه وارد کرده و در عین حال هیچ کس نیز قادر به  اثبات این کار نخواهد بود.

اما «اینات مرون» کارشناس امنیت شبکه نگرانی‌های بزرگتری دارد ، او می‌پرسد میزان دسترسی گروه هکری (Pay2Key) تا چه حد بوده است ، به کدام یک از سرورها دسترسی پیدا کردند؟

وی می افزاید، بدبختانه ما حتی نمی‌دانیم به کجا ضربه وارد شده است بلکه باید بنشینیم و ببینیم آنها چه اطلاعاتی در اختیار ما خواهند گذارد؟

انتشار نام کاربران و فعالان در بخش صنایع هوایی یک امر بغرنج است اما بغرنج تر آن است که باید در این مرحله ارزیابی کنیم چه اطلاعات امنیتی دیگری را از دست داده‌ایم.‎

روزنامه عبری زبان معاریو هم در گزارشی در این زمینه ضمن اشاره به نظرسنجی انجام شده در صفحه گروه (Pay2Key) در فضای مجازی برای ارزیابی توانمندی دفاع سایبری دو وزارتخانه و صنایع هوایی رژیم اسرائیل نوشت : باید اعتراف کرد که ما در معرض یک جنگ گسترده سایبری قرار گرفته ایم. کارشناسان بر این باورند که مهاجمان علاوه بر پول انگیزه های دیگری هم دارند امروز این جنگ چنان فراگیر شده است که دیگر نمی دانیم کدام شرکت یا کدام سازمان هدف بعدی خواهد بود به ویژه اینکه تنها شرکت های مالی نیستند بلکه نهادهای رسمی و امنیتی نیز آن را تجربه می کنند.

هفته گذشته گروهی از هکرها اطلاعات شرکت Bana Labs که یک شرکت فعال در بخش هوش مصنوعی است را به سرقت بردند ، در مورد اهمیت این اطلاعات همین بس که شرکت اینتل امتیاز آن را اخیرا خریداری کرده بود.

اطلاعاتی که هکرها منتشر کرده اند نشان می دهد که آنها دسترسی بسیار گسترده ای را پیدا کرده بودند ، آنها با انتشار برخی از این اطلاعات نوشتند : ما این را پیدا کرده ایم متعلق به چه کسی است؟

پایگاه اینترنتی واللا نیوز هم در گزارشی در این باره ضمن لیست کردن شکست های رژیم صهیونیستی در مقابل قدرت هکرها و عدم فراموش کردن الصاق این حملات به هکرهای ایران نوشت آنچه می توان در این زمینه به آن رسید آن است که ظرف سه ماه اخیر قربانیان زیادی را در اسرائیل(مناطق اشغالی) گرفته است که 14 درصد از آنها شرکت های اسرائیلی فعال در بخش فناوری هایتک و برنامه نویزسی بودند ، 11 و نیم درصد نهادهای رسمی و شهری بودند ، 7 درصد شرکت های بیمه بوده و 6/5 درصد هم شرکت های خدمات پزشکی و درمانی هستند در حالی که بقیه شرکت های و ساختارهای موجود در شبکه اینترنت نیز به تساوی بقیه حملات را متحمل شده اند.‎