Gerdab.IR | گرداب

توافق فیسبوک و News Corp برای انتشار خبر

تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۹

در ماه فوریه، شرکت فیسبوک به کاربران و رسانه‌های خبری استرالیایی اجازه‌ی انتشار خبر در این کشور را نداد و در عوض شرکت بزرگ News Corp با شرکت فیسبوک بر سر اخذ مجوز با یک‌دیگر به توافق رسیدند.

توافق فیسبوک و News Corp برای انتشار خبر

به گزارش گرداب، شرایط مالی این قرارداد چند ساله اعلام نشده است، اما برخی از رسانه‌های خبری مهم استرالیایی مانند news.com.au، The Daily Telegraph و Sky News می‌توانند در فیسبوک اخبار خود را منتشر کنند. گوگل نیز هم‌زمان با روی کار آمدن قانون جدید استرالیا مبنی بر پرداخت شرکت‌های فناوری به رسانه‌های خبری، در ماه فوریه قرارداد مشابهی را با News Corp تنظیم کرد.


هدف از ممنوعیت نشر خبر در فیسبوک در استرالیا صرفاً برای تحت فشار قرار دادن News Corp نبود، بلکه فیسبوک می‌خواست امتیازاتی را از دولت استرالیا طی اجرایی شدن قانون مربوط به نشر اخبار که در آن پلتفرم‌های بزرگی مانند گوگل و فیسبوک را مجبور به پرداخت هزینه به ناشران اخبار می‌کرد، به دست بیاورد. گوگل نیز تا قبل از به توافق رسیدن با رسانه‌های استرالیایی تهدید کرده بود که موتور جست‌وجوی خود را در این کشور غیرفعال خواهد کرد.


در نهایت فیسبوک امتیازات موردنظر خود را به دست آورد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، نفی بخش داوری اجباری لایحه‌ای که در صورت انعقاد موافقت‌ نامه‌های تجاری قبلی، Silicon Valley آن را لغو می‌کرد، بود. کشور استرالیا این قانون را تصویب کرد و همه کم و بیش بدون ضرر دیدن به کار خود ادامه دادند. با این حال بخشی از مخالفت اولیه فیسبوک با این قانون، این بود که به ناشران بزرگ اخبار مانند News Corp قدرت مذاکره‌ی بالایی می‌داد.


مسئول سیاست جهانی فیسبوک، Nick Clegg، در آن زمان گفته بود: «فیسبوک مجبور است مبالغ هنگفتی به رسانه‌های چند ملیتی تحت یک سیستم داوری که عمداً روابط بین ناشران و فیسبوک را اشتباه توصیف می‌‌کند، بپردازد و هیچ ضمانتی وجود ندارد که از این مبلغ برای هزینه‌های روزنامه‌نگاری و حمایت از ناشران کوچک‌تر استفاده شود.»


پس از آن فیسبوک اعلام کرد که در طی سه سال آینده یک میلیارد دلار بودجه به صنعت اخبار برای تقویت مشارکت با رسانه‌های خبری اختصاص خواهد داد، به شرطی که قانون جدیدی شبیه به قانون استرالیا وضع نشود. (فیسبوک گفت که در صورت نیاز، نشر خبر در استرالیا را با اختیار خود دوباره ممنوع خواهد کرد.)

توافق فیسبوک و News Corp برای انتشار خبر
به نظر می‌رسد که قرارداد بین فیسبوک و News Corp بسته شده است و ناشران می‌توانند در بستر خبری فیسبوک در استرالیا، اخبار خود را منتشر کنند. News Corp اعلام کرد که علاوه بر news.com.au و Sky News که دومی دارای قراردادی جداگانه به عنوان یک سازمان پخش است، به روزنامه‌های بزرگی مانند The Daily Telegraph، Herald Sun in Victoria، The Courier-Mail و بسیاری از ناشران دیگر اجازه‌ی نشر محتوا را می‌دهد.


مدیرعامل شرکت News Corp، رابرت تامسون، در بیانیه‌ای گفت: «توافق با فیسبوک نقطه‌ی عطفی در تغییر شرایط روزنامه‌نگاری است و تاثیر قابل ملاحظه‌ای روی کسب‌وکارهای خبری استرالیایی ما خواهد داشت. Rupert و Lachlan Murdoch یک بحث جهانی را مدیریت کردند، درحالی که دیگر اعضای حاضر در صنعت ما ساکت نشستند تا شاهد نابودی صنعت روزنامه‌نگاری شوند.»


رئیس مشارکت‌های خبری جهانی، Campbell Brown، در فیسبوک نوشت: «از عقد این قرارداد خوشحالیم و مشتاقانه منتظریم که پلتفرم خبری فیسبوک در استرالیا در دسترس قرار بگیرد.»


Andrew Hunter، رئیس مشارکت‌های خبری فیسبوک در استرالیا و نیوزلند، در بیانیه‌ای گفت: «به توافق رسیدن با News Corp Australia و Sky News Australia به این معنی است که همگان در فیسبوک به مقالات و ویدیوهای خبری از طریق شبکه‌های مختلف ملی، شهری، روستایی و غیره دسترسی پیدا می‌کنند.»