Gerdab.IR | گرداب

فرار مالیاتی آمازون خبرساز شد

تاریخ انتشار : ۱۴ فروردين ۱۴۰۰

بایدن در یک سخنرانی اشاره کرد آمازون یکی از شرکت‌هایی است که با استفاده از شکاف‌های مختلف در قانون، مالیات بر درآمد نمی‌پردازد.

فرار مالیاتی آمازون خبرساز شد
به گزارش گرداب، جوبایدن رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود اشاره کرد شرکت آمازون مالیات‌های دولت فدرال را پرداخت نکرده است. او در این سخنرانی به بار مالیات بر شرکت‌های چند ملیتی و افزایش نرخ مالیات شرکتی نیز پرداخت.

طبق سند ۲۵ صفحه‌ای که کاخ سفید منتشر کرده، دولت آمریکا تصمیم دارد مالیات شرکتی را از ۲۱ به ۲۸ درصد برساند. همچنین قرار است با تغییراتی در قانون مالیات، شکاف‌هایی بسته شود که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد سود خود را به کشورهای دیگر منتقل کنند.

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود گفت: آمازون یکی از ۹۱ شرکت سودآور ذکر شده در نشریه «فورچون ۵۰۰» است که با استفاده از شکاف‌های مختلف مالیات بر درآمد فدرال را نمی‌پردازد. این درحالی است که خانواده‌های متوسط این کشور بیش از ۲۰ درصد مالیات می‌پردازند. او در این باره گفت: من نمی‌خواهم آنها را تنبیه کنم اما این روند درست نیست.

آمازون ۲ سال هیچ مالیات فدرالی پرداخت نکرد و در نهایت از ۲۰۱۹ میلادی پرداخت مالیات بر درآمد فدرال را آغاز کرد.

این نخستین باری نیست بایدن به آمازون اشاره می‌کند. در ژوئن ۲۰۱۹ میلادی او با اشاره به آمازون گفت هیچ شرکتی نباید میلیاردها دلار درآمد داشته باشد و مالیاتی کمتر از آتش نشانان و معلمان پرداخت کند.