Gerdab.IR | گرداب

اسنودن رمز دیجیتال اختصاصی خود را ۵.۵ میلیون دلار فروخت

اسنودن رمز دیجیتال اختصاصی خود را ۵.۵ میلیون دلار فروخت
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۰

ادوارد اسنودن افشاگر جاسوسی‌های سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا، رمز غیرقابل معاوضه خود موسوم به ان اف تی را با اهداف خیریه به قیمت چشمگیر ۵.۵ میلیون دلار فروخت.

به گزارش گرداب، رمز غیرقابل معاوضه یا ان اف تی نوعی رمزارز خاص است که هر فرد آن را به عنوان نمادی منحصر به فرد برای خود طراحی می‌کند و لذا نمی‌توان آن‌ها را با یکدیگر معاوضه کرد. این رمز‌های غیرقابل معاوضه با ارزرمز‌هایی مانند بیت کوین که قابل معاوضه و خرید وفروش هستند، تفاوت اساسی دارند.

حراجی فروش ان اف تی اختصاصی اسنودن برای مدت یک روز طول کشید. این رمز خاص یک اثرهنری دیجیتال است که حاوی بخش‌هایی از حکم دادگاهی در آمریکا در مورد افشاگری‌های اسنودن است. در این حکم فعالیت‌های جاسوسی سایبری آژانس امنیت ملی آمریکا ناقض قانون دانسته شده است. البته کاخ سفید نسبت به این حکم اعتراض کرده و از آن تبعیت نکرد. حروف و کلمات این حکم به گونه‌ای کنار هم قرار گرفته اند که شبیه به تصویر ادوارد اسنودن باشند.

تولید این اثر هنری با استفاده از یک نرم افزار منبع باز انجام شده و مانند بقیه رمز‌های غیرقابل معاوضه توسط شخص ادوارد اسنودن امضا شده و مورد تایید قرار گرفته اند.

پیش از این جک دورسی مدیر عامل توئیتر نیز یک حراج برای فروش رمز غیرقابل معاوضه خود با اهداف خیریه برگزار کرده بود، اما وی در این حراج که ماه قبل برگزار شد رکورد ۲.۹ میلیون دلاری را ثبت کرده بود و حالا این رکورد توسط اسنودن شکسته شده است.

این ۵.۵ میلیون دلار در اختیار بنیاد آزادی مطبوعات قرار می‌گیرد که یک سازمان غیرانتفاعی برای حمایت از آزادی مطبوعات است. ریاست این بنیاد بر عهده شخص ادوارد اسنودن است.