Gerdab.IR | گرداب

شبکه سیگنال رسانی زمینی صدا و سیما دوباره راه اندازی شد!

شبکه سیگنال رسانی زمینی صدا و سیما دوباره راه اندازی شد!
تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

وزیر ارتباطات مجدداً از «ایجاد شبکه سیگنال رسانی زمینی» که سال ۹۷ خبر راه اندازی آن را داده بود، خبر داد و گفت: هدف از اجرای این پروژه پوشش شبکه‌های تلویزیونی در مناطق محروم است.

به گزارش گرداب، اجرای پروژه راهبردی «سیگنال رسانی زمینی صدا و سیما» در جهت قطع وابستگی به شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی با وجود تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه بین المللی، از سال ۹۴ و در جهت تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفت.

در شروع اجرای این پروژه با حمایت نمایندگان مجلس اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۹۱۰ میلیارد ریال به این طرح ملی اختصاص یافت تا سیگنال رسانی در مواقع اضطراری بدون وابستگی به شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی برای صدا و سیما اجرایی شود.

پس از آن در آبان ماه سال ۹۷ وزیر ارتباطات در مراسم پدافند غیرعامل، از راه اندازی شبکه سیگنال رسانی زمینی صدا و سیما با هدف قطع وابستگی به خدمات ماهواره‌ای خارجی خبر داد و گفت: از کار انداختن خدمات ارتباطی عمومی به بهانه تحریم، خیال واهی است.

در آن زمان محمدجواد آذری جهرمی با بیان اینکه تکمیل شبکه سیگنال رسانی زمینی صدا و سیما یکی از مهمترین اقداماتی بود که پس از سال‌ها موفق به انجام آن شدیم و با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان صدا و سیما این پروژه زیر بار رفته است، وعده داد که در هفته‌های آینده این طرح در مراسمی افتتاح رسمی خواهد شد.

به گفته وی، تا پیش از این و در دوره نخست تحریم‌ها، به دلیل وابستگی که برای پخش شبکه‌های ماهواره‌ای داشتیم با مشکلاتی مواجه شدیم و مردم به خصوص مناطق محروم نمی‌توانستند از پوشش شبکه‌ها استفاده کنند. برای مثال به دلیل عدم پخش ماهواره‌ای، مناطق محروم امکان تماشای رویداد بین المللی مانند فوتبال را نداشتند که تمام تلاش این بود که بتوانیم شبکه‌ای مجزا برای ارائه خدمات در زمان مخاطرات تحریم داشته باشیم.

حال با گذشت بیش از دو سال از این اظهارات، وزیر ارتباطات در توئیتی خبر از ایجاد شبکه سیگنال رسانی زمینی را داده و گفته است که این شبکه از هفته آینده رسماً فعالیت خود را آغاز می‌کند.

آذری جهرمی در توئیتر اینطور نوشته است: شنیده بودید که در برخی مناطق ایران، موقع پخش فوتبال یا والیبال، تلویزیون برنامه دیگری را پخش می‌کرد و مردم معترض می‌شدند؟ مشکل حل شد. با تلاش چندساله فنی و حقوقی، در همکاری با سازمان صداوسیما، «شبکه سیگنال رسانی زمینی» ایجاد شد و از هفته آینده رسماً فعالیت خود را آغاز می‌کند.