Gerdab.IR | گرداب

صفر تا صد گوشی آزادی؛ موبایلی که همه فیلتر‌ها را دور می‌زند

صفر تا صد گوشی آزادی؛ موبایلی که همه فیلتر‌ها را دور می‌زند
تاریخ انتشار : ۲۷ تير ۱۴۰۰

یک میلیونر آمریکایی موبایل غیرقابل سانسوری را با قیمت ۵۰۰ دلار به بازار عرضه کرده که به نظر می‌رسد نسخه باز طراحی شده یک تلفن هوشمند چینی ارزان قیمت است.

به گزارش گرداب، عده‌ای از طرفداران دونالد ترامپ (رئیس جمهور پیشین آمریکا) هیاهوی زیادی درباره عرضه یک موبایل غیرقابل سانسور به راه انداخته‌اند. اریک فینمن یک میلیونر حوزه رمزارز این دستگاه را عرضه کرده است.

این دستگاه ۵۰۰ دلاری که «موبایل آزادی» (Freedom Phone) نام گرفته برای گروهی از کاربران عرضه شده که نگران سانسور شرکت‌های بزرگ فناوری و آزادی بیان هستند. اپ‌های پیش فرض این موبایل پارلر، رامبل و Newsxmax و همچنین یک اپ حفاظت از حریم خصوصی هستند.

اما به نظر می‌رسد موبایل آزادی با وجود قیمت بالا یک نسخه باز طراحی شده از یک برند چینی با قیمت ۱۱۹ دلار باشد. طبق گزارش نشریه دیلی بیست، این دستگاه یک موبایل ارزان قیمت از برند چینی Umidigi است.

متیو هیکی یکی از بنیانگذاران شرکت امنیت سایبری «هاوس» در این باره می‌گوید: این موبایل احتمالاً نسخه‌ای از موبایل A۹ Pro شرکت Umidigi است که با برندی جدید عرضه می‌شود. موبایل مذکور مجهز به سیستم عامل اندروید است و می‌توان آن را در بازار با قیمت ۱۱۹ دلار تهیه کرد.

به گفته هیکی می‌توان این موبایل را به طور انبوه با لوگو‌های شخصی سازی شده خرید.

از سوی دیگر هیکی اشاره می‌کند موبایل‌های Umidigi از لحاظ امنیتی ضعیف هستند و در حقیقت در نقطه مقابل تبلیغات موبایل آزادی قرار دارند، زیرا در موبایل‌های این شرکت از تراشه‌هایی تایوانی مدیا تک استفاده شده است.

سخنگوی این شرکت دراین خصوص اعلام کرد: سواستفاده از تراشه به دستگاه ما مربوط نمی‌شود.

موبایل آزادی وعده و وعید‌های زیادی به کاربران می‌دهد و اکنون باید منتظر ماند تا مشخص شود این وعده‌ها واقعی هستند یا خیر.