Gerdab.IR | گرداب

افشا راز مزرعه پلی استیشن ۴ اوکراینی

افشا راز مزرعه پلی استیشن ۴ اوکراینی
تاریخ انتشار : ۲۸ تير ۱۴۰۰

طبق گزارش‌های تکمیلی در مورد مزرعه‌ی PS۴ در اوکراین، این مرکز در واقع به منظور ساخت حساب جعلی FIFA ۲۱ و فروش آن به کاربران ایجاد شده است.

به گزارش گرداب، طی روز‌های گذشته خبری مبنی بر کشف و ضبط یک مزرعه زیرزمینی استخراج ارز دیجیتال با ۳۸۰۰ کنسول پلی استیشن ۴ توسط سرویس امنیتی اوکراین منتشر شده بود که البته با توجه به منطبق نبودن توان ۱٫۸۴ ترافلاپسی پردازنده‌های گرافیکی این کنسول‌ها با نرخ مطلوب استخراج رمزارز، نحوه‌ی استفاده از این کنسول‌ها برای این کار مبهم باقی مانده بود؛ اما با توجه به مصرف برق بالای این مرکز غیر قانونی، در ابتدا تصور می‌شد این مزرعه برای مصارف ماینینگ مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما بالاخره مشخص شده قضیه از چه قرار است.

بر اساس گزارش جدید یوروگیمر، معلوم شده که تصورات اولیه درباره کاربرد این مزرعه بزرگ PS۴ از نظر فنی درست بوده، با این تفاوت که این کنسول‌ها نه برای استخراج رمزارز‌ها بلکه برای ساخت اکانت‌های غیرواقعی و ربات در بازی FIFA ۲۱ و گرایند (Grind) بخش FIFA Ultimate Team مورد استفاده قرار می‌گرفتند. بعداً این اکانت‌ها که حاوی کارت‌های کمیاب بازیکنان و پول درون برنامه‌ای هستند، به افرادی که قصد پیشرفت سریع در بازی داشتند فروخته می‌شد.

البته این خبر هنوز به تأیید مراجع رسمی کشور اوکراین نرسیده است؛ اما تعدادی از کاربران در اینترنت از طریق بهبود وضوح تصویر زیر که از محل جایگذاری این کنسول‌ها منتشر شده بود، متوجه دیسک‌های بازی متعددی شدند که از کنسول‌ها خارج شده و روی این قفسه‌ها قرار گرفته است. این بازی‌ها که همگی فیفا ۲۰ یا فیفا ۲۱ هستند، در سمت چپ تصویر قابل مشاهده است.

بر اساس گزارش پلیس، در این مرکز ۳۸۰۰ کنسول بازی به همراه بیش از ۵۰۰ کارت گرافیک گیمینگ و ۵۰ پردازنده و همچنین اسناد مربوط به حسابداری مقدار برق مصرفی و تعدادی لپ‌تاپ، گوشی تلفن همراه و فلش درایو ضبط شده است؛ بنابراین با اینکه از ابتدا می‌دانستیم سخت‌افزار کنسول پلی استیشن ۴ برای استخراج رمزارز‌ها چندان ایده‌آل به نظر نمی‌رسد، با توجه به تعداد بالای دستگاه‌های مورد استفاده در این محل و همچنین محدودیت دسترسی به سخت‌افزار‌های مناسب کاربری ماینینگ، این فرضیه چندان غلط به نظر نمی‌رسید. در هر حال وقتی متوجه می‌شویم این همه تلاش و فعالیت مجرمانه برای ساخت اکانت‌های فیک FIFA انجام گرفته است، می‌توان بخشی از مشکلات زیادی که با مکانیزم پرداخت هزینه برای موفقیت در بازی‌های EA به وجود آمده مشاهده کرد. البته از نظر قانونی خرید و فروش حساب‌های فیفا ممنوع و الکترونیک آرتز مدت‌ها است که سعی در مقابله با آن دارد.

منبع: زومیت