Gerdab.IR | گرداب

روسیه فیس بوک و تلگرام را جریمه کرد / علت: عدم حذف محتوای غیرقانونی

روسیه فیس بوک و تلگرام را جریمه کرد / علت: عدم حذف محتوای غیرقانونی
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۰

دادگاه روسیه پس از عدم پاسخگویی شرکت‌های سازنده برنامه فیس بوک و تلگرام به درخواست‌های دولت این کشور مبنی بر انتشارمحتوا‌های غیرقانونی، این دو شرکت را جریمه کرد.

به گزارش گرداب، دادگاه روسیه پس از عدم پاسخگویی شرکت‌های سازنده برنامه فیس بوک و تلگرام به ادعا‌های دولت این کشور مبنی بر انتشارمحتوا‌های غیرقانونی، این دو شرکت را جریمه کرد.

جریمه غول رسانه‌های اجتماعی ایالات متحده یعنی فیس بوک ۶ میلیون روبل (۸۱۰۰۰ دلار) اعلام شد در حالی که سازنده پیام رسان تلگرام تقریباً دو برابر یعنی ۱۱ میلیون روبل (۱۵۰۰۰۰ دلار) جریمه شد.

دادگاه منطقه تاگانسکی مسکو روز پنجشنبه گفت که فیس بوک را به دلیل ارتکاب دو تخلف متفاوت اداری جریمه کرده است در حالی که تلگرام به دلیل ارتکاب سه تخلف جریمه شده است. جزئیات این تخلفات فاش نشده است.

رویترز گزارش داد که نه فیس بوک و نه تلگرام بلافاصله به درخواست‌ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند. دو اتهام مشابه علیه توئیتر نیز مطرح شده است و انتظار می‌رود دادگاه در مورد آن‌ها رای صادر کند.


دولت روسیه طی ماه‌های اخیر با چندین مورد جریمه نقدی به دلیل انواع تخلفات محتوایی، نشان داده است که نظارت خود را بر شبکه‌های اجتماعی به شدت افزایش داده است.

این کشور همچنین از شرکت‌های فن آوری خارجی خواسته است تا در روسیه دفاتر خود را افتتاح کنند و همچنین اطلاعات شخصی شهروندان را در خاک روسیه ذخیره کنند.

اقدامات مشابهی توسط کشور‌های دیگر از جمله چین، هند و انگلیس صورت گرفته است.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس اخیراً با نمایندگان شرکت‌های سازنده رسانه‌های اجتماعی دیدار و به آن‌ها در مورد جریمه‌های احتمالی بالغ بر ۱۰ درصد از درآمد جهانی خود در صورت عدم جلوگیری از انتشار محتوای نفرت انگیز و نژادپرستی هشدار داد.