Gerdab.IR | گرداب

اذعان به توانایی‌های سایبری ایران در نشست آمریکایی

اذعان به توانایی‌های سایبری ایران در نشست آمریکایی
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۴۰۰

یک گروه ایرانی توانسته است به گوگل، مایکروسافت و یاهو نفوذ کند و در استفاده از ابزار‌هایی قانونی مثل Google Takeout مهارت بالایی دارد.

به گزارش گرداب در طول نشست «هکر‌های کلاه سیاه آمریکا ۲۰۲۱» محققانی از گروه X-Force شرکت IBM بر توانایی‌های گروه سایبری ایرانی با نام ITG۱۸ تاکید کردند.

محققان حمله این گروه سایبری به شرکت داروسازی و زیست‌فناوری گیلیاد (Gilead) را مورد بررسی قرار داده بودند. بنا به دیدگاه امرسون این گروه به دنبال دسترسی پیدا کردن به اطلاعات پیرامون واکسن‌های احتمالی کووید-۱۹ و روند درمانی این بیماری بودند.

یکی از محققان درباره این گروه چنین ادعا می‌کند: «این گروهی نیست که به‌طور مداوم به دنبال پیدا کردن راه‌های جدید برای مخفی کردن فعالیت‌های خود از محافظان امنیتی باشد. آن‌ها بی‌توجه به شرکت‌های امنیتی به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند و این روش همچنان برای آن‌ها جواب می‌دهد و می‌توانند به اهداف خود نفوذ کنند و داده‌های آن‌ها را بیرون بکشند».

براساس ادعا‌های محققان غربی، این گروه ایرانی توانسته است به گوگل، مایکروسافت و یاهو نفوذ کند و در استفاده از ابزار‌هایی قانونی مثل Google Takeout مهارت بالایی دارد. براساس گزارش آن‌ها از سال ۲۰۱۸ گروه ITG۱۸ توانسته است نزدیک ۲ ترابایت اطلاعات از اهداف خود به دست آورد. IBM در گزارش خود ۲۰۰۰ شاخص یگانه که در ارتباط با فعالیت‌های این گروه بوده را جمع‌آوری کرده است.

در گزارش X-Force پیرامون این گروه سایبری ایرانی مسئله مورد تاکید، موفقیت این گروه است. آن‌ها اذعان کرده‌اند که این گروه همچنان در به انجام رساندن اهداف خود موفقیت‌آمیز عمل می‌کند.