Gerdab.IR | گرداب

ادعای جنجالی روس‌ها درباه سوراخ شدن فضاپیمایشان توسط فضانورد ناسا

ادعای جنجالی روس‌ها درباه سوراخ شدن فضاپیمایشان توسط فضانورد ناسا
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۰

جدال مقامات فضایی ناسا و روسیه وارد مرحله جدیدی شده و روس‌ها ادعا می‌کنند که فضانورد ناسا دیوار فضاپیمای سایوز را برای بازگشت به زمین سوراخ کرده است.

به گزارش گرداب، مقامات فضایی روسیه به تازگی اعلام کرده‌اند که یک فضانورد ناسا به نام سرنا انون چنسلر (Serena Auñón-Chancellor) در سال ۲۰۱۸ به دلیل از دست دادن تعادل روحی و روانی به دیوار ماژول روسی در ایستگاه فضایی بین المللی، آسیب زده است، البته مسئولان ناسا این ادعا را قبول نداشته و می‌گویند این اتهامات بی‌اساس است.

در همین زمینه کتی لودرز، سرپرست فضاپیمای انسانی ناسا بعد از ظهر جمعه (۱۳ آگوست) طی یک کنفرانس تلویزیونی در مورد تاخیر‌های اخیر فضاپیمای استار لاینر بوئینگ گفت: "این آژانس پشت فضانوردان خود ایستاده است و ما این ادعا که خدمه آمریکایی در ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۱۸ یک فضاپیمای سایوز روسی را خراب کرده و باعث نشت هوا در آن شده است را نمی‌پذیریم".

ادعای جنجالی روس‌ها درباه سوراخ شدن فضاپیمایشان توسط فضانورد ناسا
لوئدرز گفت: سرنا به عنوان مهندس پرواز Expedition ۵۶ یک خدمه بسیار محترم است که کمک‌های ارزشمندی به آژانس و کشورش کرده است و من پشت سرنا ایستاده ام و ما این اتهام را معتبر نمی‌دانیم. سناتور بیل نلسون، مدیر ناسا گفت: من با حرف کتی از صمیم قلب موافقم و همیشه پشت فضانوردان سازمان ایستاده ام.

اتهامات مقامات فضایی روسیه علیه سرنا انون چنسلر

مسئولان آژانس فضایی روسیه در گفتگو با خبرگزاری روسی TASS مدعی شده بودند که در سال ۲۰۱۸، Auñón-Chancellor هنگام زندگی در فضا دچار بیماری روحی شده و سپس به سفینه روسی سایوز که به ایستگاه فضایی متصل بود، آسیب رسانده تا بتواند زودتر به زمین بازگردد. این اتهام از سوی مقامات فضایی روسیه در صورتی مطرح و وضعیت جسمی این فضانورد برملا شده است که معمولاً ناسا تمام پرونده‌ها و شرایط پزشکی فضانوردان را خصوصی نگه می‌دارد.

سوراخ شدن فضاپیمای سایوز چه زمانی رخ داده است؟

در ۲۹ آگوست ۲۰۱۸، کنترل کننده‌های ISS در مرکز فضایی جانسون در هیوستون متوجه افت فشار جزئی در مدار شدند. بعد از اطلاع به خدمه، آن‌ها توانستند نشتی را در حفره کوچکی از فضاپیمای سایوز MS-۰۹ روسیه که در ماه ژوئن به همراه الکساندر گرست فضانورد آژانس فضایی اروپا و Auñón-Chancellor در ایستگاه فضایی لنگر انداخته بود، ردیابی کنند.

سوراخ شدن دیوار فضاپیمای سایوز

به هر حال مقامات فضایی روسیه محکم پای ادعای خود ایستاده‌اند و معتقدند ناسا فیلم‌های ایستگاه فضایی بین المللی را دستکاری کرده تا فضانورد خود را از هرگونه جریمه احتمالی تبرئه کند.