Gerdab.IR | گرداب

ایندیپندنت: ارتباط موساد، سیا، MI6 با ترور دانشمند ایرانی

تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۳۸۹

روزنامه ایند‌پندنت نوشت: در اینکه اسرائیل در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران دست دارد شکی وجود ندارد. اکثر کارشناسانی که جریانات سیاسی را در خاورمیانه و تاریخچه موساد را دنبال می‌کنند با این نظر موافقند.

روزنامه ایند‌پندنت نوشت: در اینکه اسرائیل در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران دست دارد شکی وجود ندارد.

به گزارش گرداب، این روزنامه در شماره امروز خود در اینترنت در گزارشی به قلم یوسی ملمان‌، کارشناس مسائل راهبردی، اطلاعاتی و تروریسم‌، نوشت: دو روز پیش سه رویداد ظاهرا نامرتبط رخ داد‌.

افشاء اسناد وزارت خارجه آمریکا؛ که بسیاری از آنها با مسئله‌ای به عنوان نگرانی‌های جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران مرتبط بود، ترور مرموزانه یک دانشمند هسته‌ای ایران در تهران و مجروح شدن یک دانشمند دیگر، و انتصاب "تامیر پاردو" به عنوان رئیس موساد، سازمان جاسوسی خارجی اسرائیل‌، اما بین این رویدادها ارتباط وجود دارد.

این رویدادها بخشی از تلاش‌های بی پایان جامعه اطلاعاتی اسرائیل همراه با همتایان غربی آن از جمله MI6 انگلیس و سیا‌، سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، برای مختل کردن، به تاخیر انداختن و در صورت امکان بازداشتن ایران از تحقق هدفش در دستیابی به اهداف هسته‌ای اش است‌.

حمله به آن دو دانشمند که نام یکی از آنها به عنوان یک دانشمند هسته‌ای عالی رتبه ذکر شده است‌، بخشی از این تلاشهاست. هیچ سازمانی مسئولیت آن حملات را بر عهده نگرفته است، اما نباید شک کرد که - نه فقط به علت اتهامات مقامات و رسانه‌های ایران - اسرائیل در پس آن بوده است.

اکثر کارشناسانی که جریانات سیاسی را در خاورمیانه و تاریخچه موساد را دنبال می‌کنند با این نظر موافقند.

این حداقل چهارمین تلاش برای ترور دانشمندان ایرانی مرتبط با برنامه هسته‌ای این کشور طی چهار سال است.

گرچه در گذشته موساد در عملیات مشابهی دخالت داشته است که معروفترین نمونه آن در سال 1995 در والتا واقع در مالت بود. طی آن یک گروه ترور دکتر فتحی شقاقی رهبر جهاد اسلامی را ترور کرد‌.

این مسئله بیشتر با سیاست موساد برای ضربه زدن به برنامه هسته‌ای ایران مرتبط است. ایندیپندنت می‌افزاید: علاوه بر ترور دانشمندان هسته‌ای که با هدف مرعوب ساختن دیگران و مجبور کردن برخی به کناره گیری از سمت‌شان صورت می‌گیرد‌، گفته می‌شود موساد اخیرا با به کارگیری یک ویروس، رایانه‌های هسته‌ای نطنز را مختل کرد، اما ایران این ادعا را تکذیب کرده است‌. با وجود این ترفندهای مخوف، برای تصمیم گیران اسرائیلی و رهبران غربی به خوبی روشن است که اگر کشوری از عزم کافی برای تولید تسلیحات هسته‌ای برخوردار باشد هیچ چیز آن را از این کار باز نخواهد داشت.

منبع: واحد مرکزی خبر